We Wrocławiu powstanie pierwsza w Polsce fabryka cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych

Orzech

W stolicy Dolnego Śląska zostanie zrealizowana kolejna nowa, duża inwestycja z branży najnowszych technologii. Inwestor, polska firma ROLTEC Sp. z o.o. z Poznania zamierza wybudować w zachodniej części Wrocławia pierwszą w Polsce fabrykę cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Inwestor otrzyma od rządu pomoc publiczną na realizację swojej inwestycji.

Stopień zaawansowania prac laboratoryjnych w Roltec pozwolił na rozwijanie produkcji ogniw CIGS na dużą skalę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i powtarzalności. Firma zdecydowała się na inwestycję w postaci budowy fabryki. Wybór padł na Wrocław.

Niemal rok temu, dokładnie 22 września 2023 r. inwestor złożył w Urzędzie Miejskim we Wrocławiu wniosek o wydanie pozwolenia na budowę hali produkcyjno-magazynowej z aneksem technologicznym i częścią socjalną oraz niezbędną infrastrukturą techniczną w ramach budowy zakładu produkcyjnego paneli fotowoltaicznych. Inwestycja przewidziana jest do realizacji na działce nr AR_6.15 (Obręb 026401_1.0030) przy ul. Piołunowej, w pobliżu linii kolejowej i obwodnicy Leśnicy.

Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialny jest architekt Tomasz Gawron Gawrzyński.

Rząd przyznał dotację na inwestycję we Wrocławiu

22 sierpnia 2024 r., została zawarta umowa o udzielenie pomocy publicznej w formie dotacji celowej, w związku z realizacją przez ROLTEC Sp. z o.o., inwestycji polegającej na budowie nowego zakładu produkcyjnego paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu.

Minister Rozwoju i Technologii ze środków budżetowych będących w jego dyspozycji, udzieli spółce ROLTEC w latach 2024-2026 wsparcia w formie dotacji celowej z tytułu poniesienia kwalifikowanych kosztów inwestycji w maksymalnej kwocie 3 000 000 zł, która zostanie wypłacona w trzech częściach, a latach: 2024, 2025 i 2026.

Inwestor w związku z zawarciem umowy zobowiązuje się do:

- utworzenia najpóźniej do dnia 31 grudnia 2025 r., co najmniej 50 nowych miejsc pracy, w tym 5 dla osób z wykształceniem wyższym,

- utrzymanie każdego miejsca pracy przez okres co najmniej 3 lat od daty jego utworzenia,

- poniesienia najpóźniej do dnia 31 grudnia 2025 r. kosztów inwestycji w wysokości co najmniej 120 862 500 zł.

WIZULIZACJA FABRYKI:

– Przedmiotem projektu Solvoz jest uruchomienie przez Roltec pierwszej w Polsce fabryki cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS. Stopień zaawansowania prac laboratoryjnych w Roltec pozwolił na rozwijanie produkcji ogniw CIGS na dużą skalę, z zachowaniem najwyższych standardów jakości i powtarzalności – informuje inwestor.

– Panele fotowoltaiczne o wysokiej sprawności produkowane we wrocławskiej fabryce będą odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku odnawialnych źródeł energii. Pragniemy realizować naszą Misję tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości. Wierzymy, że nasza strategia biznesowa i inwestycyjna wpisze się w ramy Polityki Zrównoważonego Rozwoju ONZ i UE, pozostając na stałe podstawą naszego podejścia do rozwoju i praktyk operacyjnych.

Niemiecka technologia (Solibro GmbH) wdrażana i stale udoskonalana w Roltec pozwala na komercjalizację rewolucyjnego produktu, który będzie miał znaczącą przewagę w każdym z aspektów (cena, szybkość i łatwość montażu, wydajność, gwarancja, estetyka) nad ogniwami krzemowymi – czytamy na stronie firmy ROLTEC.

Estetyczne, bezramkowe panele Solvoz zapewnią produkcję energii pod różnymi kątami, jednocześnie gwarantując wyższe o 15% uzyski (w porównaniu do paneli krzemowych) w przeliczeniu na zainstalowany kWp.

LOKALIZACJA: