W stolicy Dolnego Śląska planowana jest realizacja kolejnego wielkiego osiedla mieszkaniowego. Powstanie w południowej części miasta, na pograniczu Wojszyc i Jagodna czyli na terenie, który w ostatnim czasie jest bardzo intensywnie i szybko zabudowywany. Będzie to pierwsza we Wrocławiu inwestycja w ramach "społecznej inicjatywy mieszkaniowej", czyli w założeniu, tanich mieszkań na wynajem, tzw. "neoTBS".
Nowe osiedle SIM Wrocław powstanie na dwóch działkach o powierzchni 4,5 hektara, w kwartale ulic: Buforowa, W. Lutosławskiego, S. Drabika, Asfaltowa we Wrocławiu. Składać się będzie łącznie z ok. 660 mieszkań (pierwotnie mowa była tylko o ok. 400).
Inwestycja realizowana będzie przy udziale Gminy Wrocław i Krajowego Zasobu Nieruchomości.
29 kwietnia SIM Wrocław sp. z o. o. złożyła do Urzędu Miasta we Wrocławiu wniosek o pozwolenie na budowę zespołu ośmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych (w tym dwa z usługami- handel o powierzchni sprzedaży do 700 metrów kwadratowych) z garażami podziemnymi i niezbędną infrastrukturą. Inwestycja przewidziana jest do realizacji na działce nr AR_8.1/90 (Obręb 026401_1.0026), przy ul. Lutosławskiego.
Teren na którym powstanie osiedle, zlokalizowany jest przy przyszłej trasie tramwajowej na Jagodno (obecnie trasa autobusowa).
Inwestycja podzielona zostanie na dwa etapy
W pierwszym przewidziano realizację ok. 400 mieszkań.
W drugim etapie powstanie kolejne ok. 260 lokali mieszkalnych.
W budynkach mają przeważać mieszkania dwu- i trzy- i czteropokojowe. Znalazłoby się także miejsce na kawalerki i większe mieszkania. Wszystkie lokale mieszkalne będą przeznaczone na wynajem.
Nie tylko mieszkania...
Nie zabraknie lokali usługowych w tym przedszkola i żłobka (w zależności od potrzeb społeczności w przyszłości tworzącej wspólnotę osiedla). Oczywiście przewidziano też miejsca na place zabaw i infrastrukturę towarzyszącą.
Wszystko będzie tak zaprojektowane, by stworzyć możliwie najlepszą przestrzeń do życia. Osiedle będzie przyjazne dla rodzin, a więc dla dzieci i dorosłych, również seniorów.
Budynki będą stosunkowo niskie – czteropiętrowe, a w każdym znajdzie się podziemny parking. Dla mieszkańców i gości zostanie przygotowane ok. 500 miejsc parkingowych na zewnątrz budynków.
Koncepcja projektowanego osiedla kładzie również dużą wagę na stworzenie miejsca gwarantującego mieszkańcom bezpieczeństwo i prywatność
Nie zabraknie więc odpowiednio zaprojektowanej, zielonej przestrzeni, która zachęca do kontaktów społecznych, aktywności fizycznej, regeneracji psychicznej oraz daje komfort użytkowania w długoterminowej perspektywie.
Zielone plenery osiedla, w sposób harmonijny wtapiają architekturę w otaczający ją naturalny krajobraz. Rozwiązania w przestrzeni pomiędzy budynkami mieszkalnymi mają ogromny wpływ na użytkowników. To właśnie odpowiedni dobór tych elementów sprawia, że w jakimś miejscu lubimy przebywać, a innego unikamy. To rodzaj komunikacji między użytkownikiem a przestrzenią.
Osiedle jest inkluzywne dla osób o różnych stylach życia i na różnym etapie życia
Stąd place zabaw, miejsca postojowe dla rowerów, ławki. Porośnięte zielenią trejaże służą wszystkim użytkownikom przestrzeni. Zapewniają cień i ochronę przed deszczem, zatrzymują wodę opadową, by później ją odparować, owoce pnączy są pożywieniem dla ptaków.
– W obliczu zmieniającego się klimatu chcemy włączyć rozwiązania pomagające zachować środowisko naturalne w dobrej kondycji, co przyczyni się również do naszego dobrostanu. Zaproponujemy więc systemy pomagające w wykorzystaniu jak największej ilości wody opadowej – zarówno w formie retencji jak i do podlewania zieleni. Nie zapomnimy również o pszczołach i innych zapylaczach zapewniając im domki oraz łąki kwietne. Zielone ściany i bluszcze pomogą utrzymać przyjazny mikroklimat oraz zabezpieczą budynki przed nadmiernym nagrzewaniem – czytamy na stronie inwestycji.
Place zabaw dla dzieci i tereny rekreacyjne to nieodłączne elementy osiedla społecznego. Pomagają w integracji mieszkańców oraz utrzymaniu kondycji zarówno dzieci jak i dorosłych.
Ważne, aby były zlokalizowane wśród zieleni oraz wykonane z naturalnych materiałów. Pozwoli to zapewnić użytkownikom zdrowsze środowisko życia. W czasach kiedy coraz więcej dzieci prowadzi siedzący tryb życia bardzo ważne jest zapewnienie im atrakcyjnej przestrzeni do zabawy i ruchu. Odpowiednie urządzenia placu zabaw dają dzieciom możliwość do spalenia nadmiaru energii, jednocześnie wzmacniając ich mięśnie oraz poprawiając motorykę. Zabawa w odpowiednich warunkach buduje również umiejętności społeczne młodych ludzi, odpowiedzialność za środowisko oraz swoje najbliższe otoczenie.
Układy mieszkań:
Proponowane układy mieszkań na Osiedlu Wojszyce 1 (nazwa ma charakter techniczny) to sprawdzone i cieszące się uznaniem rozwiązania. Zadbamy o to, aby żaden metr mieszkania nie został zmarnowany przez optymalne rozwiązania dla każdego typu mieszkań. Mieszkania we wszystkich budynkach mają zróżnicowaną wielkość od 1 do 4-pokojowych. Układy są w pełni rozkładowe z możliwością swobodnej aranżacji pomieszczeń.
Koszty projektowania spółka SIM Wrocław pokryje z grantów rządowych
Równolegle planuje ubiegać się o pozyskanie preferencyjnych kredytów na budowę z Banku Gospodarstwa Krajowego. Już po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń na budowę, SIM Wrocław będzie mogła starać się też o specjalne, bezzwrotne granty z rządowego funduszu dopłat.
Kiedy start budowy?
W optymistycznej wersji, po pozyskaniu w/w środków i uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę, spółka mogłaby uruchomić przetarg na budowę osiedla w 2026 roku. Przy takim scenariusz, pierwsze osoby mogłyby otrzymać klucze do nowych mieszkań najwcześniej na przełomie lat 2028/2029 roku.
O inwestorze:
Inwestorem jest założona w 2021 roku SIM Wrocław Sp. z o.o., której właścicielami są gmina Wrocław i Krajowy Zasób Nieruchomości. Zadaniem spółki jest budowa mieszkań pod tani wynajem w ramach "społecznej inicjatywy mieszkaniowej". To stosunkowo nowa forma rozwoju mieszkalnictwa w naszym kraju, bardzo podobna do popularnych TBS-ów.
LOKALIZACJA: