We Wrocławiu została otwarta Aleja 11 Listopada – ostatni odcinek Obwodnicy Leśnicy [FILM]

Orzech

W nocy z piątku na sobotę we Wrocławiu została otwarta Aleja 11 Listopada, która połączy ul. Kosmonautów z już wcześniej oddanym fragmentem obwodnicy Leśnicy. Tym samym największa w ostatnich latach inwestycja w zachodniej części miasta została ukończona.

Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia tranzyt od strony Środy Śląskiej ominie wąską ul. Średzką i centrum Leśnicy. Centrum tego osiedla jest gęsto zabudowane, zatem obwodnica stanowi ulgę dla mieszkańców. Nowa droga połączyła al. prezydenta Kaczorowskiego czyli obecny fragment obwodnicy z ul. Kosmonautów, która w ostatnim czasie została poszerzona na kolejnym odcinku. Al. 11 Listopada ułatwi też dojazd z ul. Kosmonautów do wrocławskiego lotniska.

– To obok realizowanej na wschodzie miasta Alei Wielkiej Wyspy największa inwestycja drogowa i infrastrukturalna prowadzona obecnie przez miasto. Trasa składa się z ul. 11 listopada (powstałej od al. prezydenta Kaczorowskiego do ul. Fieldorfa) i rozbudowanej ulicy Kosmonautów (od wysokości skrzyżowania z ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki). Koszt inwestycji to ponad 181 milionów złotych. Ponad 134 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej, za które dziękujemy i prosimy o jeszcze, bo Wrocław będzie się rozwijał dalej, a unijne wsparcie jest dla nas bardzo ważne – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Skorzystają nie tylko kierowcy, ale także piesi, rowerzyści i pasażerowie MPK. W sumie wybududowaliśmy 4,2 kilometra nowych dróg, 5675 m ścieżek rowerowych, 5875 m chodników, 1050 m ciągów pieszo-rowerowych – dodaje prezydent.

Zmiana tras autobusów 107 i 148

Autobus 107 z Jerzmanowa jeździć będzie al. 11 Listopada i dalej Fieldorfa aż na Pracze Odrzańskie. Linia nr 148 skorzysta z wiaduktu nad torami kolejowymi w ciągu al. 11 Listopada kursować będzie Jerzmanowską i 11 Listopada do nowego ronda, z którego zjedzie w Halicką i dalej starą trasą do pętli "Leśnica".

Co powstało w ramach tej inwestycji?

W ramach ostatniego etapu budowy obwodnicy Leśnicy (która obejmowała też przebudowę Kosmonautów) zostało wybudowanych w sumie 4,2 km nowych dróg i 2,2 km nowego torowiska. Powstało też 5,7 km dróg rowerowych i drugie tyle chodników. Wybudowano też rondo na skrzyżowaniu al. 11 Listopada z ulicami Żernicką i Halicką. W ramach inwestycji powstał wiadukt, który umożliwi bezkolizyjny przejazd nad ruchliwą linią kolejową prowadzącą w kierunku Legnicy.

– To nie koniec inwestycji infrastrukturalnych, które zmieniają obraz zachodniego Wrocławia. W pobliżu planowanego szpitala onkologicznego wybudowaliśmy pętlę autobusową oraz nowy przystanek tramwajowy. Docelowo pozwoli on wysiąść lub wsiąść do tramwaju w sąsiedztwie szpitala onkologicznego, który buduje tu marszałek województwa ze środków rządowych. Tak więc szpital zostanie otoczony nową infrastrukturą drogową oraz tramwajową zrealizowaną przez miasto – podkreśla prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

– Na ulicy Kosmonautów od ponad roku korzystamy bowiem z nowego torowiska na odcinku 2,2 km i sieci trakcyjnej. Posadziliśmy w nim rozchodnik. Ułożyliśmy tu blisko 13 tysięcy metrów sześciennych zielonego dywanu. To o blisko 4 tysiące metrów kwadratowych więcej niż liczy nasza murawa na Tarczyński Arena, która należy do największych w ekstraklasie – dodaje prezydent.

Zielona inwestycja

Przy 11 listopada będzie zielono. Zasadzono 321 nowych drzew: lipy drobnolistne, klony jawory, klony czerwone, brzozy brodawkowate i brzozy papierowe. Przy ulicy posadzono piękne krzewy: tawuły japońskie, berberysy, kosodrzewina. Na wysokości ronda przy ul. Halickiej powstał ogród deszczowy.

– Przy ul. Kosmonautów rośnie już prawie 400 drzew to: platany klonolistne, klony jawory, klony pospolite. Są to drzewa o parametrach jakie rzadko się sadzi. Mają ponad 30 cm obwodu. Kolejne nasadzenia na tej ważnej ulicy będziemy prowadzić jeszcze w tym miesiącu po oddaniu do użytku ulicy. Wykonawca będzie w najbliższych tygodniach prowadził jeszcze drobne prace wykończeniowe czy porządkowe wzdłuż inwestycji – informuje Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Inwestycja z dużym dofinansowaniem z Unii Europejskiej

Koszt tej inwestycji to ponad 181 milionów złotych. Ponad 134 miliony złotych to dofinansowanie ze środków z Unii Europejskiej.

Wykonawcą całej inwestycji było konsorcjum Bickhardt Bau Polska, Bickhardt Bau AG, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych KBI, Zakład Sieci i Zasilania oraz Instal Lech.

Zdjęcie główne w artykule: youtube.com/@WROCLAW_TV