Wiecha na budowie TBS na warszawskich Bielanach

Orzech

Powstaje kolejny budynek w ramach warszawskiego programu polityki mieszkaniowej. Tylko w tym roku klucze do mieszkań w nowych budynkach komunalnych i TBS dostało ponad 350 rodzin, a od 2018 r. przekazano do najmu ponad 13 650 mieszkań. Na nowo powstającym domu przy ul. Rudnickiego 1 na Bielanach zawisła wiecha. Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do swoich mieszkań pod koniec przyszłego roku.

Towarzystwo Budownictwa Społecznego Warszawa Północ Spółka z o.o. realizuje kolejną inwestycję w ramach budownictwa społecznego, wpisującą się w realizację Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem m.st Warszawy na lata 2021–2025.

– Cieszę się, że inwestycje budownictwa mieszkaniowego, które są dla nas ważne i priorytetowe są realizowane sprawnie i szybko – mówiła podczas uroczystości Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.

– Od 2018 roku przekazaliśmy do najmu ponad 13 600 lokali, czyli ponad 2200 mieszkań rocznie co jest bardzo dobrym wynikiem. Jednym z segmentów wsparcia mieszkaniowego jest oczywiście budowa nowych mieszkań przez miejskie spółki TBS. Jedna z taki inwestycji powstaje właśnie tutaj na Bielanach. Będzie to blok ze 178 lokalami, 10 z nich będzie przygotowanych specjalnie dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek spełni wszystkie standardy dostępności i będzie energooszczędny – dodaje Aldona Machnowska-Góra.

W uroczystości zawieszenia wiechy wzięli udział m.in. przedstawiciele Urzędu m.st. Warszawy, Rady m.st. Warszawy, Towarzystwa Budownictwa Społecznego Warszawa Północ i Warszawa Południe, przedstawiciele zarządu dzielnicy Bielany oraz wykonawcy inwestycji firmy Zab-bud.

– Kiedy w marcu tego roku spotkaliśmy się tutaj na uroczystości wmurowania kamienia węgielnego, były tylko fundamenty. Dzisiaj mamy piękny blok, co świadczy o tym, że inwestycja przebiega w sposób wzorcowy. Oznacza to, że już jesienią przyszłego roku do swoich mieszkań wprowadzą się pierwsi lokatorzy ­– powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy.

– Warto też wspomnieć, że miasto od lat realizuje inwestycje zaspokajające potrzeby mieszkańców. Są to nie tylko nowe budynki, ale także remonty miejskiego zasobu lokalowego pustostanów i kamienic wyłączonych z użytkowania ­– uzupełnił Sławomir Potapowicz.

TBS przy Rudnickiego

W ramach inwestycji powstaje budynek o zróżnicowanej wysokości od VI do X kondygnacji z 178 mieszkaniami, dwoma lokalami usługowymi na parterze oraz dwoma niezależnymi garażami podziemnymi. Powstaną lokale jedno-, dwu- i trzypokojowe. Zaplanowano też 148 miejsc postojowych – 51 naziemnych i 97 w garażu podziemnym.

Inwestycja w całości spełnia standardy dostępności dla osób o ograniczonej mobilności i percepcji. Będzie 10 lokali, które będą specjalnie przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Dla mieszkańców zaplanowano przestrzenie wspólne z miejscami dla rowerów, małą architekturą, miejscem do rekreacji, placem zabaw. Inwestycja będzie wykorzystywała odnawialne źródła energii, co przyczyni się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku.

Zakończenie całej inwestycji i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie planowane jest na III kwartał 2025 roku.

Finansowanie

– Przy realizacji takiej dużej inwestycji zawsze ważne są koszty. Budowa będzie kosztowała 84 miliony, ale staramy się o zwrot z Funduszu Dopłat w ramach prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego programu bezzwrotnego finansowego wsparcia budownictwa. To jest prawie 65 milionów, a także zwrot z rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa na ponad 10 milionów – podlicza wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra.

System finansowania przy 100 proc. udziale finansowym m.st. Warszawy z wykorzystaniem dopłat rządowych i bez zaciągania kredytu bankowego, zagwarantuje przyszłym najemcom niski czynsz, co jest szczególnie istotne dla osób o średnich dochodach.

Budujemy nie gadamy

– Jak widać, my rzeczywiście budujemy, nie gadamy. Inwestycja przy ul. Rudnickiego realizowana jest niezwykle sprawnie, dlatego gwarantuję, że we wrześniu przyszłego roku wręczymy klucze pierwszym mieszkańcom – zapewnia Piotr Jaworski, prezes spółki TBS Warszawa Północ.

– Ten budynek to tylko jedna z wielu inwestycji spółki. Już niebawem rozpocznie się budowa przy ulicy Jagiellońskiej. Powstanie tam 206 mieszkań. Będziemy budować także na warszawskiej Woli, Białołęce czy Bemowie – informuje prezes Jaworski.

Dotychczas spółka TBS zakończyła inwestycje przy ul. Korzona (64 mieszkania), Radzymińskiej 121, 123 (215 mieszkań), Pełczyńskiego 26, 26A, 26B (235 mieszkań) oraz przy ul. Strzeleckiej 19 (29 mieszkań). W realizacji, oprócz budynku przy ul. Rudnickiego, są budynki przy ul. Jagiellońskiej, Kolskiej oraz przy ul. Połczyńskiej. Razem z inwestycją przy ulicy Rudnickiego powiększą one zasób lokalowy TBS o ponad 490 mieszkań. W przygotowaniu są kolejne projekty, na Białołęce przy ul. Pani na Wiśniewie (ok. 100 mieszkań) i przy ul. Pomorskiej (ok. 377 mieszkań) oraz na Targówku przy Chyrowskiej (25), co da łącznie ponad 500 mieszkań.

Polityka mieszkaniowa stolicy

Polityka mieszkaniowa stolicy to oprócz nowych inwestycji także modernizacja kamienic wyłączonych z użytkowania, remonty pustostanów oraz mieszkań z zasobu komunalnego.

Od 2018 przygotowanych do najmu dla osób oczekujących pomocy mieszkaniowej zostało ponad 13 600 lokali. Na tę liczbę składa się blisko 12 300 wyremontowanych lokali i 1351 mieszkań w nowych budynkach komunalnych i TBS.

Źródło: UM Warszawa