Wielka chińska inwestycja w Wielkopolsce i prawie 1000 miejsc pracy!

Orzech

Kolejna chińska inwestycja w Polsce. Tym razem w województwie wielkopolskim. W Koninie rusza jedna z najważniejszych inwestycji przemysłowych ostatnich lat. Zakład należący wcześniej do brytyjskiego koncernu Johnson Matthey został przejęty przez chińską spółkę JS Energy Europe, która planuje przekształcić go w nowoczesną fabrykę komponentów do akumulatorów elektrycznych.

W fabryce produkowane będą materiały katodowe wykorzystywane m.in. w bateriach aut elektrycznych. Roczna produkcja ma osiągnąć 20 tys. ton.

• Dodatkowo, inwestor planuje budowę farmy fotowoltaicznej obok fabryki, co ma wspierać zrównoważony rozwój

Projekt niesie ze sobą nie tylko rozwój technologiczny, ale również znaczące korzyści dla lokalnego rynku pracy i środowiska

Nowy rozdział dla konińskiego przemysłu

Przejęcie zakładu przez JS Energy Europe oznacza początek intensywnej modernizacji, która ma zakończyć się jeszcze w bieżącym roku. Obecnie zatrudnionych jest około 50 pracowników, jednak w najbliższych miesiącach liczba etatów wzrośnie do 300, a docelowo – nawet do 800 osób.

Kolejne nowe miejsca pracy powstaną w tzw. "otoczeniu inwestycji". Tak znaczący wzrost zatrudnienia stanowi istotny impuls dla lokalnej gospodarki i może przyczynić się do zmniejszenia bezrobocia w regionie.

Przypomnijmy brytyjski koncern Johnson Matthey wcześniej deklarował zatrudnienie ok. 200 osób, a nakłady inwestycyjne szacowane były na ponad miliard złotych. Jak widać dzięki Chińczykom powstanie o wiele więcej miejsc pracy.

Chińska ekspansja

Przejęcie fabryki w Koninie to istotny krok w dalszej ekspansji chińskiej firmy na rynku europejskim, gdzie zapotrzebowanie na pojazdy elektryczne stale rośnie. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend globalny, który dąży do transformacji energetycznej i odejścia od paliw kopalnych na rzecz technologii przyjaznych środowisku. Produkcja baterii do aut elektrycznych jest kluczowym elementem tego procesu.

Zielona energia w służbie przemysłu

Nowy właściciel zakładu stawia nie tylko na innowacje technologiczne, ale również na zrównoważony rozwój. W bezpośrednim sąsiedztwie fabryki planowana jest budowa farmy fotowoltaicznej, która ma częściowo zasilać zakład produkcyjny. Inicjatywa ta wpisuje się w szerszy trend transformacji energetycznej, szczególnie istotny dla Konina – miasta, które przez dekady było kojarzone z przemysłem węglowym.

Infrastruktura dla pracowników

Władze miasta zapowiadają również działania wspierające dostępność nowych miejsc pracy. W planach jest uruchomienie miejskiej linii autobusowej, która będzie dowozić pracowników do zakładu. Rozwiązanie to ma ułatwić zatrudnienie osobom spoza Konina, zwiększając tym samym zasięg oddziaływania inwestycji.

Konin na mapie elektromobilności

Inwestycja JS Energy Europe to nie tylko setki nowych miejsc pracy, ale również szansa na ugruntowanie pozycji Konina jako ważnego ośrodka produkcji komponentów dla branży elektromobilności. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, miasto może stać się jednym z kluczowych punktów na przemysłowej mapie Polski, wpisując się w globalne trendy rozwoju technologii niskoemisyjnych.

Tak miała wyglądać fabryka Johnson Matthey w Koninie: