Wyrzutnie wchodzące w skład systemów Patriot będą produkowane w Stalowej Woli

Orzech

Huta Stalowa Wola S.A. podpisała umowę z firmą Raytheon Polska na produkcję 48 wyrzutni M903, wchodzących w skład systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot® w ramach programu Wisła. Dostawy nastąpią w latach 2027-2029.

Umowa na produkcję 48 egzemplarzy wyrzutni rakiet M903 (Letter Subconract) rozpoczyna realizację II fazy programu Wisła i podpisywanie umów na dostawę kolejnych komponentów z polskim przemysłem. Jednymi z najważniejszych poddostawców HSW S.A. w ramach realizacji kontraktu są Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., dostarczające siłowniki do wyrzutni oraz Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. odpowiedzialne za dostawy Data Link Terminal Module. W przedsiębiorstwach wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła wyprodukowano szereg innych elementów zestawów Patriot, w tym: kontenery wsparcia technicznego, samochody transportowo-załadowcze, komponenty wyrzutni, komponenty pocisków rakietowych oraz systemów radiolokacyjnych.

W ramach przygotowań do wypełniania zobowiązań I fazy programu Wisła Huta Stalowa Wola S.A. zrealizowała inwestycję budując centrum produkcyjno-montażowe, które docelowo może przejąć również funkcję centrum serwisowania, obsługi i napraw wyrzutni M903 Patriot będących na wyposażeniu obecnych i przyszłych użytkowników. Jego powstanie to także potwierdzenie, że HSW S.A. spełniła wszystkie normy jakości wymagane przez amerykańskiego partnera, firmę Raytheon, należącą do koncernu RTX. Powstające w HSW S.A., jak również innych spółkach, wchodzących w skład konsorcjum PGZ-Wisła elementy systemu są wykonane w najwyższym standardzie, zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi.

– Umowa na produkcję wyrzutni rakiet systemu Patriot M903 to kolejna nić, która umacnia nasze relacje z jednym ze strategicznych partnerów, którym jest firma Raytheon. Relacje, których nie udałoby się zbudować, gdyby nie współpraca rządów polskiego i amerykańskiego oraz otwartość na dialog firm PGZ i Raytheon. Ta umowa to też kolejna ważna referencja dla HSW S.A. w ubieganiu się o produkcję wyrzutni na eksport dla innych użytkowników systemu Patriot. Jestem przekonany, że realizacja II fazy programu Wisła nie tylko umocni nasze przemysłowe partnerstwo polsko-amerykańskie, stanowiąc impuls rozwojowy dla Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ale będzie także krokiem milowym w budowaniu systemu gwarantującego bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej Polski a tym samym wschodniej flanki NATO – powiedział członek zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Bąk.

– Podpisana umowa to świadectwo owocnej, trwającej już 10 lat partnerskiej współpracy pomiędzy firmą Raytheon i polskim przemysłem obronnym. Szesnaście wyrzutni wyprodukowanych w Polsce przez Hutę Stalową Wola jest już wdrożonych do służby, a dzisiaj poszerzamy współpracę o kontrakt na produkcję 48 wyrzutni do kolejnych sześciu baterii Patriot, które będą służyć obronie Polski i które podniosą kompetencje przemysłu obronnego. Raytheon jest zaangażowany we współpracę z Polską i partnerstwo z polskimi spółkami sektora obronnego. Cieszymy się na dalszą współpracę z Hutą Stalowa Wola i innymi spółkami PGZ w ramach budowy kluczowych komponentów systemu Patriot i radaru LTAMDS w drugiej fazie programu Wisła – powiedziała Caroline Touchstone, prezes zarządu Raytheon Polska.

System przeciwlotniczy i przeciwrakietowy Patriot jest jednym z głównych elementów, tworzących system obrony powietrznej kraju. Jego podstawowym zadaniem jest zwalczanie taktycznych rakiet balistycznych krótkiego zasięgu (w tym manewrujących), rakiet samosterujących oraz pilotowanych środków napadu powietrznego w całym zakresie prędkości i wysokości lotu, wykorzystywanych przez lotnictwo taktyczne, jak również zwalczanie bezpilotowych statków powietrznych.

Za realizację programu Wisła po polskiej stronie odpowiada konsorcjum PGZ-Wisła w składzie: PGZ S.A. (lider konsorcjum), Huta Stalowa Wola S.A., Mesko S.A., PIT-RADWAR S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., Jelcz sp. z o.o., Huta Stalowa Wola S.A. Oddział Autosan w Sanoku, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 S.A., PCO S.A. oraz Wojskowe Zakłady Łączności nr 1 S.A. Oprócz tego, niektóre z niewymienionych spółek PGZ uczestniczą w programie jako poddostawcy.

W pierwszej fazie programu Polska pozyskała 2 baterie systemu Patriot w konfiguracji obejmującej m.in. pociski PAC-3 MSE oraz system IBCS. 16 wyrzutni wchodzących w skład dwóch baterii zostało dostarczonych przez Hutę Stalowa Wola S.A. na zlecenie firmy Raytheon, – producenta i dostawcy systemu Patriot. Realizacja tego zadania była wynikiem zamówienia międzyrządowego zawartego w 2018 r. w trybie Foreign Military Sales pomiędzy polskim Ministerstwem Obrony Narodowej a rządem Stanów Zjednoczonych.

Źródło: PGZ S.A.