Za ponad miliard złotych we Wrocławiu powstaje wielki Szpital Onkologiczny [FILMY+WIZUALIZACJE]

Orzech

We Wrocławiu powstaje nowy, wielki Szpital Onkologiczny. To największa tego typu inwestycja, realizowana obecnie w Polsce. Docelowo placówka będzie działała w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia. Pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital został zaprojektowany tak, aby zapewnić mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego.

Powierzchnia 14 pełnowymiarowych boisk piłkarskich i objętość 3 Hal Stulecia – Nowy Szpital Onkologiczny, który powstanie przy ul. Kosmonautów, to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców w historii samorządu województwa.

Z góry widać już zarys bryły, na razie wylewany jest beton w centralnej części konstrukcji. Szpital będzie miał centrum dostaw pod ziemią, a wszystkie parkingi znajdą się na poziomie zero.

22 maja 2023 roku podpisano umowę na budowę. Inwestorem tego kompleksu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Generalnym wykonawcą inwestycji o wartości 1,055 mld zł jest firma PORR.

Nowy szpital będzie miał powierzchnię 100 502,79 mkw. – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia.

Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech szpitalach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

To największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu, współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP.

Kiedy otwarcie?

Prace budowlane mają zakończyć się w sierpniu 2027 roku, po czym rozpocznie się etap wyposażania i przeprowadzki z zabytkowego szpitala przy ulicy Hirszfelda. Pierwsi pacjenci zostaną przyjęci w nowym szpitalu przy ulicy Kosmonautów w 2028 roku.

Budowa jest współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz budżet państwa.

WIRTUALNY SPACER PO SZPITALU: