Zabytkowa famuła przy Ogrodowej w Łodzi przechodzi wielką metamorfozę [ZDJĘCIA]

Orzech

Na pierwszy rzut oka całkiem ruda, a jednocześnie tak zielona jak tylko się da. Niezwykła famuła przy ulicy Ogrodowej 24 w Łodzi stanie się jednym z najbardziej ekologicznych zabytków w kraju. Ten historyczny, zabytkowy, monumentalny gmach naprzeciwko Manufaktury przechodzi metamorfozę, która dopełnia miejski program rewitalizacji.

• Ciąg ulic Ogrodowa - Północna w Łodzi to modelowy przykład tego, jak odmienić duży teren miasta przy współpracy miejskich i prywatnych inwestorów

• Tzw. Bulwary Północne łączą Śródmieście i ul. Piotrkowską z Manufakturą i częscią starego miasta na Bałutach

• Na styku tych dwóch dzielnic w ciągu ostatnich dwóch dekad zmieniło się praktycznie wszystko, a impulsem była Manufaktura

Po drugiej stronie ulicy trwa natomiast jedna z największych miejskich inwestycji - modernizacja pierwszego z trzech monumentalnych domów robotniczych, które twórca Manufaktury, Izrael Poznański wzniósł dla pracowników swojej ogromnej fabryki. Zakres prac robi wielkie wrażenie, bowiem generalny remont obejmuje m.in.: wzmocnienie i częściową wymianę dachu, oczyszczenie elewacji, wymianę stropów, stolarki, ułożenie od nowa wszystkich instalacji, w tym po raz pierwszy od powstania budynku centralnego ogrzewania. Wykonawca zamontował też już 12 wind i skupia się we wnętrzach na pracach przy docelowym wyglądzie lokali.

Famuła przy Ogrodowej w Łodzi w liczbach

Na pięciu kondygnacjach ceglanego zabytku powstanie blisko 80 mieszkań, które zajmą powierzchnię 4500 mkw. Kolejne 17 lokali będzie przeznaczonych na usługi, sklepy i gastronomię. Jeśli przyszli najemcy będą z tej ostatniej branży, będą mieli możliwość urządzenia sezonowych ogródków na zielonym dziedzińcu Famuły Poznańskiego. Dopełnieniem oferty Ogrodowej 24 będzie 6 lokali biurowych o łącznej powierzchni 2400 mkw.

Na dziedzińcu nieruchomości przeszło 1000 mkw. zajmą trawniki, 220 mw. rabaty, a prawie 100 mkw. ogród deszczowy i łąka kwietnia. Pod nimi ukryte będą zbiorniki retencyjne, z których dwa pierwsze wykonawca już zamontował. Listę ekorozwiązań w Famule uzupełniają: 180 mkw. zielonych dachów, ogrody wertykalne o powierzchni 235 mkw., prawie 170 paneli fotowoltaicznych i 10 drzew.

Dbałość o dziedzictwo

– 70 proc. oryginalnej cegły zostało oczyszczone ręcznie, a ubytki starannie uzupełniliśmy z dbałością o detale. Udało się zachować kilka sztuk okien skrzynkowych, które po rewaloryzacji będą ozdobą i świadkami historii. Zachowaliśmy kręcone, ozdobne schody żeliwne, które będą elementem wystroju restauracji z antresolą. Z kolei drewno, jakie udało nam się odzyskać z budynku wykorzystamy ponownie w konstrukcjach ławek i pergol – opowiada Bartłomiej Graczyk, koordynator inwestycji, przedstawiciel wykonawcy Zab-bud Sp. z o.o.

Niezwykła famuła przy ulicy Ogrodowej w Łodzi stanie się jednym z najbardziej ekologicznych zabytków w kraju

Trwają prace konstrukcyjne związane z budową zbiorników retencyjnych wody deszczowej. Będzie ona wykorzystywana do podlewania trawników i zieleńców. Równolegle robotnicy rozprowadzają instalację do odzyskiwania wody szarej, która po oczyszczeniu i filtracji będzie użyta jako woda do spłukiwania toalet.

Na terenie dziedzińca zostanie założona łąka kwietna i ogród deszczowy. W ten sposób powstanie lokalny ekosystem oddający wodę opadową roślinom w okresach suchych. Zielonym dopełnieniem będą wertykalne ogrody przy ogrodzeniu terenu.

– Całość sprawi, że zielony dziedziniec będzie przyjemną strefą relaksu zarówno dla najemców nieruchomości jak i gości odwiedzających lokale usługowe. Wertykalne ogrody będą miały nie tylko ekologiczny, ale również estetyczny wymiar potęgując poczucie przebywania wśród przyrody. W tej chwili trwają ustalenia dotyczące doboru roślin, elementów małej architektury i ostatecznego kształtu zielonego dziedzińca – mówi Mariusz Łysio z Łódzkich Inwestycji.

Famuły przy Ogrodowej 24 w Łodzi. Mieszkania, biura, usługi

Famuły przy Ogrodowej 24 w Łodzi będą nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym. Powstanie w nim 58 mieszkań na wynajem długoterminowy oraz hostel z 41 pokojami. Będzie również 14 lokali użytkowych, które zostaną wynajęte łódzkim przedsiębiorcom i restauratorom.

Powierzchnie biurowe natomiast zajmą prawie 2,5 tys. mkw. przestrzeni na trzech kondygnacjach.

Inwestycja będzie również zawierać mnóstwo ekologicznych rozwiązań. Poza roślinnością, która pojawi się pomiędzy budynkami oraz na nich (kwietne łąki, drzewa, trawniki rekreacyjne, zielone dachy i ściany, ogród deszczowy), przy Ogrodowej 24 w Łodzi ma się pojawić m.in. wydajna instalacja fotowoltaiczna, instalacja do odzysku wody szarej, zbiornik wody deszczowej, ekologiczny system wspomagania ogrzewania i instalacja ograniczającą zużycie wody w toaletach. Część małej architektury na dziedzińcu natomiast będzie wykonana z materiałów wymontowanych z istniejącej konstrukcji.

Famuła przy Ogrodowej w Łodzi będzie gotowa na przyjęcie najemców i gości na początku 2026 roku.

WIZUALIZACJE:

ZDJĘCIA:

Źródło: UM Łódź / lodz.pl