Zabytkowa Willa Wandy w Szczawnicy przechodzi renowację. Co w niej powstanie?

Orzech

Kolejny zabytkowy obiekt w województwie śląskim przechodzi kompleksowy remont i odzyska swój dawny blask. W centrum Szczawnicy, tuż obok znanych źródeł mineralnych i malowniczych tras spacerowych, trwa renowacja jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów uzdrowiskowego miasteczka - Willi Wandy. Jaką funkcję będzie pełnił ten historyczny obiekt po zakończeniu wszystkich prac remontowych?

Historia Willi Wandy sięga 20-lecia międzywojennego. W czasach swojej świetności była synonimem nowoczesności i luksusu. Jako pierwszy budynek w Szczawnicy została zelektryfikowana, oferując niespotykany w tamtych czasach serwis hotelowy. Gościła wybitnych przedstawicieli świata kultury i sztuki, wśród których znalazła się m.in. Tola Mankiewiczówna - jedna z największych gwiazd polskiego kina lat 30.

Willa szybko zyskała prestiżową reputację, przyciągała elity i budowała renomę Szczawnicy. Pierwszą właścicielką była Maria Zachwieja, a nazwa willi pochodziła od imienia jej córki, Wandy.

Po wojnie willa „Wanda” została upaństwowiona. Maria Zachwieja wróciła z obozu do nieswojej już willi. Przez pierwsze dwa lata po wojnie w willi funkcjonował Fundusz Wczasów Państwowych, a w roku 1947 jej przeznaczenie zostało zmienione na ośrodek zdrowia.

W 1998 roku willa wróciła do spadkobierców właścicieli. Po 2012 roku zmieniono również jej adres z ul. Głównej 25 na ul. Główną 31.

W 2024 roku właścicielem budynku była HSP Management Sp. z o.o., polska spółka zarządzającą, która ma w swoim portfolio m.in. takie obiekty jak Szczawnica Park Resort & Spa, Hotel Batory oraz Termy Karkonosze Resort & Spa.

Właściciele podkreślają, że chcą „zgodnie z historią willi i wolą rodziny Zachwiejów odtworzyć w tym miejscu luksusowy hotel butikowy.

Renowacja pod ścisłym nadzorem konserwatorskim

Prowadzona renowacja odbywa się pod ścisłym nadzorem konserwatorskim z zachowaniem najwyższych standardów ochrony dziedzictwa. Projekt obejmuje zarówno prace konstrukcyjne jak i odtworzenie detali architektonicznych takich jak: elewacja, stolarka okienna, remont klatek schodowych, a także historycznych elementów wystroju wnętrz.

Każdy etap inwestycji prowadzony jest pod czujnym okiem specjalistów z dziedziny konserwacji zabytków, architektury i historii sztuki. Inwestor deklaruje pełne zaangażowanie w zachowanie oryginalnego charakteru obiektu, przy jednoczesnym dostosowaniu do współczesnych oczekiwań gości oraz standardów ekologicznych.

Willa Wanda stanie się kameralnym, butikowym hotelem  

Po zakończeniu prac, Willa Wanda Luxury Boutique Hotel stanie się kameralnym, butikowym hotelem, oferującym nie tylko najwyższy standard obsługi, ale również niepowtarzalną atmosferę.

Projekt obejmuje zarówno prace konstrukcyjne, jak i odtworzenie detali architektonicznych, takich jak: elewacja, stolarka okienna, remont klatek schodowych, a także historycznych elementów wystroju wnętrz.

W obiekcie znajdzie się około 20 pokoi, a także bar, restauracja, basen, strefa relaksu i biblioteka.

Projekt zakłada stworzenie harmonijnej przestrzeni łączącej styl art déco z nowoczesnym akcentem, który przyciągać będzie zarówno miłośników architektury i kultury, jak i gości poszukujących wyjątkowych doświadczeń.

– Willa Wanda to nie tylko budynek, ale również bardzo ważny fragment historii Szczawnicy. Naszym celem jest przywrócenie jej dawnej świetności z pełnym szacunkiem dla tradycji, nie zapominając przy tym o współczesnych gościach. Pragniemy by każdy, kto przekroczy jej próg, poczuł klimat elegancji dawnych lat i doświadczył najwyższego standardu wypoczynku, jakiego jeszcze w Polsce nie było – podkreśla Grzegorz Gacek, właściciel obiektu, prezes zarządu HSP Management.

Renowacja Willi Wandy stanowi przykład odpowiedzialnego podejścia do dziedzictwa kulturowego i świadomego rozwoju lokalnej turystyki. To inwestycja, która nie tylko przywróci świetność jednemu z najważniejszych budynków w Szczawnicy, ale również umocni pozycję pienińskiego miasta jako wyjątkowego kurortu.