źródło: PKP S.A.

Zabytkowy dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie oddany do użytku

Paweł Harom
W środę 24 marca został otwarty dla podróżnych dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie Górnej. Renowacja elewacji, dodatkowo podkreślonej nocą przez iluminację, nowa adaptacja wnętrza czy wyeksponowanie detali architektonicznych.
Jak podkreślają Polskie Koleje Państwowe S.A. budynek w Szklarskiej Porębie Górnej jest jednym z najważniejszych obiektów infrastruktury kolejowej w tej części regionu. Wzniesiony został w 1902 roku, po przebudowach zyskując swój obecny kształt finalnie w 1919 roku. Dokładnie sto lat później, jesienią 2019 roku rozpoczęła się renowacja zabytkowego dworca, za którą odpowiedzialna była firma Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. z Wrocławia.
Elewacje całego kompleksu składającego się na infrastrukturę kolejową w Szklarskiej Porębie Górnej zostały poddane renowacji. Nocą historyczne detale architektoniczne podkreśla zamontowana na obiekcie iluminacja. W dolnej części budynku głównego oczyszczony został granitowy cokół, a w górnej położono charakterystyczną dla stylu górskiego drewnianą okładzinę. Pomiędzy tymi elementami wykonano jasny, ryflowany tynk. Historyczne piękno odzyskały również parterowe części dworca. Na wschodniej konserwację przeszła drewniana okładzina. Z kolei na zachodniej renowacji poddano elewację w stylu muru pruskiego. Warto zwrócić uwagę na ciekawą stolarkę okienną i drzwiową. Ciekawostką jest również odnalezienie i odrestaurowanie starego napisu z dawną nazwą stacji.


Fot. PKP S.A.

Nowych funkcji oraz aranżacji doczekało się także wnętrze obiektu. Na parterze zlokalizowano przestrzeń dla obsługi podróżujących. W holu, pełniącym funkcję poczekalni, zamontowano ławki, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na pierwszym i drugim piętrze przewidziano pomieszczenia przeznaczone dla hostelu. Część przestrzeni zagospodarować ma samorząd, który planuje umiejscowienie sali kinowej i wystawowej.
Zmodernizowany dworzec kolejowy w Szklarskiej Porębie to dobry przykład połączenia historii z nowoczesnością. Cieszę się, że komfortowy i proekologiczny budynek stanie się ważnym centrum społeczności lokalnej i ułatwi pasażerom podróżowanie koleją do tej ważnej turystycznie miejscowości. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. prawie 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
Dzięki przebudowie zabytkowy dworzec w Szklarskie Porębie Górnej odzyskał walory architektoniczne, stał się obiektem nowoczesnym i jednocześnie przyjaznym, również dla podróżnych o ograniczonej sprawności ruchowej. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył turystom odwiedzającym Szklarską Porębę i okolice. W Szklarskiej Porębie cieszy również dobra  współpraca z samorządem lokalnym, dzięki któremu na dworcu powstanie kino i sala wystawiennicza. Sprawi to, że dworzec stanie się również miejscem spotkań mieszkańców i turystów – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A. 


Fot. PKP S.A.

W ramach inwestycji na dworcu wdrożono wiele usprawnień dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich znalazły się m.in. mapy dotykowe z planem dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a, toalety specjalnie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz dla opiekunów z dziećmi. W posadzce umiejscowiono ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących.
W znacznym stopniu przemianę przeszło otoczenie obiektu. Powstały miejsca parkingowe czy wiaty ze stojakami na rowery. W ramach nowej aranżacji placu powstał także charakterystyczny taras widokowy, z którego można zobaczyć panoramę Szklarskiej Poręby.
Przebudowa dworca rozpoczęła się jesienią 2019 roku, a za wdrożenie projektu pracowni An Archi Group odpowiedzialna była wrocławska firma przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum Sp. z o.o. Wartość inwestycji to 22,5 mln zł, z czego część została pokrywa z funduszy europejskich. Przebudowa dworca w Szklarskiej Porębie została wykonana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.