Zakończył się I etap modernizacji zabytkowego hotelu Royal w Krakowie [ZDJĘCIA]

Orzech

Zakończył się I etap modernizacji zabytkowego, przedwojennego Hotelu Royal wchodzącego w skład Grupy PHH. To pierwszy etap gruntownej modernizacji obiektu, który docelowo będzie funkcjonował pod szyldem marki Le Méridien, należącej do sieci Marriott International. Będzie to również pierwszy hotel tej prestiżowej marki w Polsce.

Hotel Royal mieści się przy ulicy Gertrudy 26 na Starym Mieście w Krakowie. Docelowo będzie funkcjonował pod szyldem marki Le Méridien. Zakres prac obejmuje przebudowę oraz całościowy remont wnętrz wraz z wymianą wszystkich instalacji i sieci. Przeprowadzone zostały także prace związane z renowacją konserwatorską elewacji. Remont hotelu objął dwie z czterech kamienic o numerze 26 i 27.

Zabytkowy kompleks kamienic przy ulicy Św. Gertrudy, wchodzący w skład hotelu Royal, od 1989 roku wpisany jest do rejestru zabytków województwa małopolskiego. Władze spółki AMW przygotowując remont mogli ubiegać się o dotacje ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, lecz tego nie zrobili. Władze spółki nie ujawniają kosztów prowadzonych prac.

Hotel Royal, należący do grupy PHH stanie się pierwszym od 2013 roku hotelem marki Le Méridien w Polsce (wcześniej pod tą marką działał warszawski hotel Bristol). Docelowo obiekt będzie dysponować 120 pokojami.

– Całość zabudowań hotelu Royal wpisana jest do rejestru zabytków, dlatego też wszystkie prace zarówno projektowe, jak i budowlane były prowadzone pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie. Będzie to pierwszy hotel prestiżowej marki Le Méridien w Polsce zlokalizowany w centrum Krakowa, w pobliżu największych atrakcji turystycznych, licznie odwiedzanych zarówno przez polskich, jak i zagranicznych gości – podkreśla Edyta Mętel-Tyc, dyrektor hotelu Royal w Krakowie.

W pierwszym etapie modernizacji hotelu zostały przeprowadzone prace dotyczące fasady, elewacji i dachu budynków oraz izolacji przeciwwodnej zewnętrznych ścian fundamentowych oraz piwnicznych, jak również przebudowy fragmentu chodnika od strony Plant.

Powstały także nowe schody prowadzące do kamienicy numer 29, gdzie będzie umiejscowiona sala konferencyjna. Dużą uwagę zwrócono na odtworzenie pierwotnego charakteru fasady budynków m. in. poprzez: powrót do historycznej kolorystyki czterech kamienic, odrestaurowanie tynków na bazie cementu romańskiego, rekonstrukcję sztukaterii oraz modernizację miedzianego poszycia dachu.