Zalety przęseł ogrodzeniowych z metalu: bezpieczeństwo i styl

Artykuł sponsorowany

Przęsła ogrodzeniowe, które nie tylko chronią dom, ale też dobrze wyglądają? Tak, to możliwe! Metalowe przęsła ogrodzeniowe to połączenie trwałości, elegancji i funkcjonalności. Dodadzą stylu każdej posesji. Przeczytaj dalej i zobacz, dlaczego warto na nie postawić.

Przęsła ogrodzeniowe – co to właściwie jest?

Przęsła ogrodzeniowe to gotowe elementy budowlano-konstrukcyjne montowane do słupków. Najczęściej składają się z pionowo lub poziomo ułożonych prętów. Są stosowane do grodzenia i zabezpieczania całego terenu. Najczęściej wykorzystuje się je na posesjach prywatnych ze względu na ciekawy wygląd, który może podkreślić charakter danego domu. Przęsła ogrodzeniowe są bowiem dostępne w szerokiej gamie modeli, które różnią się zdobieniami i stylem. Można je bez problemu dopasować do niemal każdej posesji. Dodatkowo ich montaż jest prosty – powinny sprawdzić się nawet na nierównym terenie! Jakie dokładnie są ich zalety?

Zalety metalowych przęseł ogrodzeniowych

Do najpopularniejszych przęseł ogrodzeniowych należą te wykonane z metalu. Materiał ten ma wiele zalet. Dzięki nim jest to wybór idealny dla osób, którym zależy na stylowym rozwiązaniu, które przetrwa lata w nienaruszonym stanie. Wykonane z niego elementy nie pękają, nie odkształcają się i nie ma problemu z ich gniciem czy wypaczaniem.

Co ważne, metalowe przęsła ogrodzeniowe są też dodatkowo zabezpieczone. Najczęściej stosowaną techniką jest ocynkowanie i malowanie proszkowe. Dzięki temu zyskują odporność na rdzę i uszkodzenia. Nie są im też straszne warunki atmosferyczne – nie ma potrzeby tak jak w przypadku drewnianych ogrodzeń, ich częstej konserwacji czy renowacji. Estetyka, trwałość i bezpieczeństwo to tylko jedne z wielu kluczowych cech tego typu elementów.

Estetyka metalowych przęseł ogrodzeniowych

Metalowe przęsła oprócz tego, że są wyjątkowo funkcjonalne i praktyczne, cechują się też ciekawym, stylowym wyglądem. Mogą z powodzeniem podkreślić styl każdej posesji. Są dostępne w różnych wzorach – od prostych sztachet, po zdobione, kute pręty. Na posesji z nowoczesnym budynkiem najlepiej sprawdzą się te pierwsze – w kolorze antracytu, czerni lub brązu. Rozstaw sztachet również wpływa na estetykę. Można dostać modele, w których są one ułożone bardzo blisko siebie lub takie, gdzie prześwit jest wyraźnie widoczny. Druga opcja daje wrażenie większej przestrzeni – pierwsza jest rozwiązaniem zapewniającym najwyższy poziom prywatności.

Kute przęsła ogrodzeniowe mogą być zdobione na różne sposoby. Modne są ogrodzenia, w których zastosowano dodatkowe dekory – finezyjne, klasyczne lub nowoczesne, geometryczne. Dlatego opcja ta, zależnie od konkretnego modelu, sprawdzi się zarówno w przypadku posesji utrzymanych w tradycyjnym stylu, jak i bardziej modernistycznych.

Bezpieczeństwo przęseł ogrodzeniowych z metalu

Jeśli szuka się rozwiązania na lata, które doskonale zabezpieczy posesję, to zdecydowanie przęsła ogrodzeniowe z metalu spełnią wszelkie wymagania. Oprócz tego, że materiał, z którego powstały jest wyjątkowo trwały i odporny, co zmniejsza ryzyko ich sforsowania, to również są dostępne w różnych wysokościach. Najwyższe z nich mogą mieć nawet 2 metry! Ponadto poziome ułożenie sztachet będzie utrudnieniem przy ewentualnej próbie wspięcia się. Dodatkowym zabezpieczeniem może być też zdecydowanie się na przęsła z bardzo wąskimi przerwami. Z jednej strony zwiększą prywatność posesji, a z drugiej będą po prostu bardziej problematyczne dla osób, które będą próbowały przez nie przejść.

Jeszcze lepszym zabezpieczeniem mogą okazać się kute modele z ostrymi zakończeniami. Ich wygląd skutecznie odstrasza intruzów, a próba przejścia jest wyjątkowo utrudniona. Warto mieć na uwadze fakt, że dobrze przygotowany włamywacz jest w stanie pokonać każdą przeszkodę. Natomiast utrudnienia w postaci wysokości ogrodzenia, braku możliwości wygodnego wspięcia się po prętach czy niebezpiecznie wyglądających zakończeniach prętów mogą zniechęcić intruzów lub znacznie wydłużyć ich próby włamania. Może być to wystarczające do zaalarmowania sąsiadów.

Ile kosztują metalowe przęsła ogrodzeniowe?

Cena zależy od wielu czynników – wzoru, materiału, wysokości. Najprostsze i najniższe modele zaczynają się od 180 zł za sztukę. Bardziej zdobione lub po prostu wyższe mogą kosztować nawet ponad 1000 zł za przęsło. Na szczęście ogrodzenie tego typu jest wyjątkowo łatwe w montażu, więc często można zaoszczędzić na usłudze. Natomiast w przypadku braku czasu czy trudniejszego do grodzenia terenu, warto zainteresować się również tym kosztem. Może on wynosić 40-150 zł/mb.

Wydatek związany z postawieniem przęseł ogrodzeniowych może wydawać się duży, ale warto mieć na uwadze fakt, że to jednorazowy koszt i inwestycja na lata. Metalowe przęsła są trwałe. Mimo że istnieją tańsze propozycje jak np. panele ogrodzeniowe, to mogą one nie spełnić oczekiwań mieszkańców domu dotyczących estetyki posesji. Z kolei drewniane płoty, które wiążą się z jeszcze mniejszymi kosztami zakupu i montażu, mogą wymagać o wiele więcej pracy przy corocznej konserwacji i renowacji.