Znany polski hotelarz i inwestor, właściciel i prezes zarządu Arche S.A. Władysław Grochowski uratuje kolejny zabytek w Polsce. Tym razem w województwie mazowieckim. Królewska Papiernia w Konstancinie-Jeziornie, w której powstawały między innymi jedne z pierwszych egzemplarzy Konstytucji 3 Maja, ma szansę na przywrócenie dawnej świetności.
- Zaangażowana w ocalanie historycznych obiektów firma Arche podjęła się procesu rewitalizacji tego zabytku i złożyła do miejscowego Urzędu Miasta i Gminy wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej.
- W najbliższym czasie planowane są także konsultacje z lokalną społecznością, a inwestor zapowiada przywrócenie połączenia kolejowego.
Początki Papierni sięgają 1775 r., kiedy to baron Jan Kurtz uzyskał zgodę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego na uruchomienie w Jeziornie zakładu produkcji papieru. Miejsce działało nieprzerwanie do 2012 r., przechodząc przez różne etapy rozwoju i zmieniając właścicieli.
W 2023 r. firma Arche nabyła najcenniejszą część kompleksu, która przetrwała po przeprowadzonych wcześniej rozbiórkach, oraz prawa do gruntów o łącznej powierzchni ponad 56 ha.
Planowany zakres przekształceń Inwestor zamierza nie tylko odrestaurować dawną, rozległą część zabudowań, ale też stworzyć nowy, ogólnodostępny fragment „15-minutowego miasta” z wieloma funkcjami usługowymi, kulturalnymi i społecznymi. W planach są między innymi: muzeum sztuki, plac z fontannami, teatr, kino, restauracje, basen uzdrowiskowy, tężnie, przestrzenie dla rzemiosła i rękodzieła, centrum książki, a także placówki edukacyjne, w tym przedszkole i szkoła. Przewidziano również hotel z zapleczem konferencyjnym, miejsca obsługi medycznej, targ z halą targową i ogólnodostępne lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Odtworzenie historycznej produkcji papieru Jednym z celów firmy Arche jest kontynuacja tradycji i przywrócenie muzeum papiernictwa, które wcześniej tworzyli pracownicy dawnych zakładów. Planowane jest także wznowienie produkcji papieru czerpanego przy użyciu przeszło stuletnich urządzeń. Towarzyszyć temu mają nowe miejsca pracy, zielone i sportowe zaplecze rekreacyjne, a także przestrzeń mieszkaniowa złożona z niewysokich budynków, wyposażonych w ogródki, zielone tarasy oraz ekologiczne parkingi.
Konsultacje i harmonogram działań Spotkanie poświęcone inwestycji zaplanowano na 4 lutego bieżącego roku o godz. 18.00 w sali posiedzeń Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Przedstawiciele spółki Arche zaprezentują wówczas szczegółowe założenia projektu i odpowiedzą na pytania mieszkańców. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na oficjalnym kanale gminy w serwisie YouTube, a do 17 lutego można przesyłać uwagi oraz propozycje rozwiązań.
Jednocześnie trwa procedura zmiany planu miejscowego, która ma umożliwić realizację szerokiego wachlarza funkcji w dawnej Papierni. Spółka zakłada blisko 20-letni okres prowadzenia prac inwestycyjnych, uzależnionych od rozwoju infrastruktury komunikacyjnej w okolicy.
Pierwszy etap, obejmujący rewitalizację i przywrócenie kulturalnych funkcji zakładu, ma ruszyć do 2028 r.
O inwestorze:
GRUPA ARCHE powstała poprzez rozwój firmy deweloperskiej Arche, która od 1991 roku świadczy profesjonalne usługi deweloperskie. Przez ten czas powstało wiele ciekawych projektów i inwestycji. Łącznie wybudowano ponad 10 000 domów i mieszkań. Do Grupy Arche należy również wiele hoteli historycznych: Cukrownia Żnin, Pałac i Folwark Łochów, Hotel Tobaco w Łodzi, Zamek Janów Podlaski, Koszary Góra Kalwaria oraz Hotel Puławska Residence w Warszawie, Arche Hotel w Częstochowie, Warszawie, Lublinie i Siedlcach, Arche Residence w Łodzi.
Poza działalnością deweloperską i hotelową Grupa Arche zarządza siecią barów Kuchnia za Ścianą w Warszawie oraz Parkiem Handlowym w Siedlcach. W ramach Grupy Arche funkcjonują dwie organizacje pożytku publicznego Stowarzyszenie Wspólnota Arche oraz Fundacja Leny Grochowskiej.