Będzie nowa, wielka inwestycja produkcyjna we Wrocławiu. Powstanie wiele nowych miejsc pracy

Orzech

Znakomita informacja dla rynku pracy we Wrocławiu. W stolicy Dolnego Śląska zainwestuje zupełnie nowy inwestor, który zamierza otworzyć we Wrocławiu wielką fabrykę pomp ciepła. Zainwestuje duże pieniądze. Powstanie wiele nowych miejsc pracy.

Kilka tygodni temu, w połowie marca, jeden z największych pracodawców w stolicy Dolnego Śląska – szwedzka firma Volvo Buses poinformowała oficjalnie, że zamknie swoją fabrykę autobusów we Wrocławiu. Zakład produkcyjny zlokalizowany na wrocławskich Swojczycach będzie działać tylko do początku 2024 roku. Pracę we Wrocławiu straci cała załoga fabryki, czyli 1500 osób.

Pojawiło się też wtedy "światełko w tunelu". Poinformowano, że część terenów obecnego kompleksu produkcyjnego Volvo Buses zamierza kupić nowy inwestor, także ze Szwecji. Volvo Buses podpisało list intencyjny w sprawie sprzedaży wydzielonych nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

Vargas Holding poinformował wówczas w 2024 roku w tym samym miejscu otworzyć własną fabrykę. W marcu nie ujawniał jednak żadnych szczegółów, w tym informacji na temat tego co zamierza produkować we Wrocławiu.

– W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach – podkreślał wówczas Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

– Chociaż Vargas Holding będzie działał w innej branży, kluczowym czynnikiem jest możliwość zatrudnienia doświadczonej kadry niezbędnej do uruchomienia działalności oraz przyszłej ekspansji – podkreśla Anna Westerberg, prezes Volvo Buses.

Nowy inwestor informował jedynie, że rozpocznie działalność o innym profilu i będzie stopniowo rozbudowywał zakład produkcyjny we Wrocławiu. Produkcja rozpocznie się w 2024 roku i będzie rozwijana w kolejnych latach. List intencyjny obejmuje zamiar Vargas Holding zaoferowania zatrudnienia części pracowników Volvo Buses, niektórych już w trzecim kwartale 2023 roku.

Będzie nowa, wielka inwestycja na obecnych terenach fabryki Volvo Buses

Teraz już oficjalnie Vargas Holding poinformował co zamierza produkować w stolicy Dolnego Śląska. Przy ul. Mydlanej powstanie wielka fabryka pomp ciepła! Będzie to inwestycja jednej z najmłodszych spółek należących do tego szwedzkiego koncernu - firmy Aira.

Co wiemy na dziś?

Inwestycja ma być wieloetapowa. Na początek fabryka we Wrocławiu ma zatrudnić około 500 osób. W miarę zwiększania mocy produkcyjnych będzie także rosło zatrudnienie. Jest spora szansa, że w ciągu kilku najbliższych lat dojdzie do poziomu 1500 pracowników czyli tyle, ilu straci pracę w związku z zamknięciem obecnie funkcjonującej w tym miejscu fabryki Volvo Buses.

Na razie inwestor nie podaje jeszcze szczegółów planowanej przez siebie inwestycji. Można szacować (patrząc na podobne tego typu inwestycje, które realizowane są lub dopiero będą w Polsce), że koszt tej inwestycji może docelowo sięgnąć setek milionów złotych. Co prawda Aira nie będzie budować fabryki od zera, tylko wykorzysta gotowe hale produkcyjne po Volvo Buses, jednak duże pieniądze zainwestowane będą w ich wyposażenie w odpowiednie linie produkcyjne.

Wiadomo też, że Vargas Holding zdecydował się na uruchomienie tej fabryki właśnie we Wrocławiu, ze względu na korzystną ofertę przedstawioną przez Volvo Buses oraz możliwość bardzo szybkiego uruchomienia produkcji, co było i jest bardzo ważne dla tego inwestora.

Vargas ogłosił swoje czwarte przedsięwzięcie mające na celu przyspieszenie dekarbonizacji

[...] "Aira zmniejszy emisję CO2 z ogrzewania mieszkań i zależność od zagranicznego gazu, jednocześnie obniżając rachunki za energię. Nowe przedsięwzięcie ma stać się europejską marką numer jeden w sprzedaży bezpośredniej do konsumenta w zakresie technologii czystej energii, dostarczając innowacyjne i przystępne cenowo rozwiązania z inteligentnymi pompami ciepła.

Ogrzewanie mieszkań jest głównym, ale pomijanym źródłem globalnej emisji dwutlenku węgla. Ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 10% bezpośrednich emisji w Europie i jest trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2." [...] – podkreśla Vargas Holding

– [...] "Aira ułatwia konsumentom dekarbonizację ich domów za pomocą kompletnego domowego systemu energetycznego z wysoce wydajną i inteligentną pompą. Aira oferuje przystępną stałą opłatę miesięczną, przy znacznych oszczędnościach na rachunkach za energię w porównaniu z obecnymi rozwiązaniami, w tym kotłami gazowymi i innymi alternatywnymi rozwiązaniami opartymi na paliwach kopalnych.

– Dzięki technologii czystej energii dla każdego domu, Aira przekształca ogrzewanie mieszkaniowe i przyspiesza europejską transformację energetyczną i dekarbonizację” – mówi dyrektor generalny Aira, Martin Lewerth. – Dzisiaj konsumenci wydają tysiące euro na nieefektywne, brudne i drogie ogrzewanie gazowe. Sprawimy, że pompy ciepła będą przystępne cenowo i obniżymy rachunki za energię oraz emisje. Nasz wyjątkowy model bezpośredniego kontaktu z konsumentem radykalnie zmieni sposób, w jaki europejskie rodziny ogrzewają swoje domy – dodaje .

Aira planuje również zintegrować pompy ciepła z domowym magazynowaniem energii i fotowoltaiką na dachu. Dyrektor generalny Aira, Martin Lewerth powiedział, że cały domowy ekosystem energetyczny będzie zarządzany przez w pełni zintegrowaną platformę cyfrową.

Aira jest obecnie pilotowana we Włoszech, a jeszcze w tym roku wystartuje w Niemczech i Wielkiej Brytanii. Ambicją na rok 2030 jest obecność na ponad 20 rynkach, zatrudniając ponad 10 000 ekspertów i techników ds. czystej energii w całej Europie. W ciągu dziesięciu lat Aira będzie obsługiwać 5 milionów europejskich domów za pomocą bardzo potrzebnego ekologicznego i tańszego ogrzewania.

Aby zrealizować ambicje firmy, Aira zabezpieczyła światowej klasy zakład produkcyjny we Wrocławiu, w Polsce, gdzie produkcja rozpocznie się w 2024 roku.

Europa stoi przed wieloma strategicznymi wyzwaniami, które razem składają się na polikryzys, w tym kryzys klimatyczny, kryzys energetyczny i kryzys związany z kosztami utrzymania. Ogrzewanie budynków mieszkalnych odpowiada za 10% całkowitej emisji w Europie i jest trzecim co do wielkości źródłem emisji CO2.

Po założeniu już Polarium, Northvolt i H2 Green Steel, szwedzka firma budowlana i inwestor, Vargas, uruchamia Aira, aby przyspieszyć elektryfikację ogrzewania mieszkalnego za pomocą technologii czystej energii dla każdego domu. Pompy ciepła od dawna uznawane są za wysoce wydajną alternatywę dla kotłów olejowych i gazowych, ponieważ są 4 do 5 razy bardziej wydajne energetycznie. Technologia ta jest najbardziej wydajnym i przystępnym cenowo sposobem na dekarbonizację domów na dużą skalę i będzie miała kluczowe znaczenie dla zdolności Europy do skutecznego zwalczania zmian klimatycznych. Powszechne stosowanie pomp ciepła w Europie zostało zahamowane przez wysokie temperatury" [...] – informuje Vargas Holding.

To kolejna wielka fabryka pomp ciepła, która powstanie w Polsce.

Przypomnijmy, że swoje fabryki realizują lub wkrótce zaczną budować:

- Grupa Daikin Europe w Ksawerowie w powiecie pabianickim pod Łodzią. Zakład będzie specjalizował się w produkcji jednostek zewnętrznych do pomp ciepła nowej generacji. Szacunkowa wartość inwestycji to 300 mln euro. To pierwszy zakład produkcyjny Daikin w Polsce. Nowa fabryka rozpocznie działalność w lipcu 2024 roku. Docelowo znajdzie tam pracę 3000 osób do 2030 roku.

- Viessmann Technika Grzewcza, firma należąca do niemieckiej Grupy Viessmann w Legnicy, w województwie dolnośląskim. Wartość inwestycji szacowana jest na około 200 mln euro. Powstanie docelowo 1700 miejsc pracy. Zakończenie budowy fabryki przewidziano w III kwartale 2023 roku.

- Niemiecki Bosch, w Dobromierzu (powiat świdnicki), w województwie dolnośląskim. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie na Dolnym Śląsku ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 roku. Jak poinformowała Grupa Bosch, w nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Dodatkowe miejsca pracy powstaną także w "otoczeniu" tej inwestycji. Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, z przeznaczeniem głównie na rynek europejski.