Bioceltix otworzy we Wrocławiu fabrykę biologicznych leków weterynaryjnych

Orzech

Kolejna nowa inwestycja w stolicy Dolnego Śląska. Polska firma Bioceltix S.A. otworzy we Wrocławiu fabrykę biologicznych leków weterynaryjnych. Wrocławska spółka wynajęła powierzchnię od Ideal Idea w City Park Wrocław III przy ulicy Brzezińskiego, w pobliżu lotniska.

Podpisanie umowy najmu w City Park Wrocław III pozwoli firmie na budowę wielkoskalowej i działającej w standardzie farmaceutycznym wytwórni komórek macierzystych. Bioceltix zajmie około 1,3 tys. mkw. powierzchni magazynowo-produkcyjnej i około 680 mkw. biurowej. W przeprowadzeniu transakcji najmu właściciel obiektu, firma Ideal Idea korzystała z doradztwa Verso Commercial.

– Obecnie Bioceltix pracuje nad rozwojem leków biologicznych dla psów i koni. Czas do rejestracji leku na osteoatrozę u psów chcemy wykorzystać m.in. na rozbudowę mocy wytwórczych, umożliwiających docelowo pokrycie zapotrzebowania na ten i pozostałe leki na rynkach międzynarodowych. Nowy zakład obejmie kompletny proces wytwarzania produktów leczniczych, od pobierania materiału źródłowego, aż do magazynowania produktów, wraz z kontrolą jakości, zapleczem analitycznym oraz badawczo-rozwojowym – zapowiada dr inż. Paweł Wielgus, członek zarządu Bioceltix.

Uruchomienie linii produkcyjnej jest planowane na II połowę 2026 roku i pozwoli spółce zwiększyć moce produkcyjne kilkadziesiąt razy wobec obecnej wytwórni. Inwestycja pozwala też na rozbudowę linii produkcyjnej w przyszłości.

– Z uwagi na charakter działalności prowadzonej przez firmę Bioceltix, niezwykle istotne były kwestie związane ze spełnieniem norm bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia pozostawały warunki finansowe i dogodna lokalizacja. W te potrzeby najlepiej wpisał się obiekt City Park Wrocław III przy ul. Brzezińskiego we Wrocławiu – wyjaśnia Michał Kondas, wiceprezes Verso Nieruchomości.

O firmie Bioceltix:

Bioceltix S.A. to polska spółka z siedzibą we Wrocławiu. To zespół ekspertów rozwijający innowacyjne terapie w weterynarii. Pracuje nad lekami biologicznymi wykorzystując immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. Opracowuje je w oparciu o najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Dysponuje nowoczesnym zapleczem badawczo-produkcyjnym, współpracuje z ambitnymi naukowcami i działa w oparciu o dopracowany model biznesowy. Celem firmy jest wprowadzenie na rynek nowych, skutecznych rozwiązań w zakresie medycyny weterynaryjnej.

Bioceltix, jako nieliczna spółka na świecie wdraża standard farmaceutyczny cGMP (Current Good Manufacturing Practice – Dobra Praktyka Wytwarzania) do produkcji leków biologicznych na bazie komórek macierzystych przeznaczonych dla zwierząt (Cell-based medicinal products for veterinary use). Certyfikat cGMP potwierdza spełnienie najwyższych standardów jakościowych wymaganych przy produkcji leków.

Technologia wytwarzania weterynaryjnych produktów leczniczych Bioceltix na bazie MSC opiera się na wykorzystaniu w terapii allogenicznych komórek macierzystych (jeden dawca – wielu biorców). Opracowana technologia pozwala na seryjną produkcję leku i jego dostępność od ręki, tj. w formule off-the-shelf.

Centrum Badawczo-Rozwojowe Bioceltix to nowoczesna infrastruktura umożliwiająca realizację innowacyjnych projektów badawczo-wdrożeniowych. Pozwala nam to na rozwój i wdrożenie weterynaryjnych leków biologicznych na bazie komórek macierzystych począwszy od pierwotnych koncepcji, przez opracowywanie prototypów leków, ocenę ich skuteczności i bezpieczeństwa w badaniach przedklinicznych i klinicznych.

Bioceltix to zespół naukowców pracujących nad innowacyjnymi terapiami w medycynie weterynaryjnej, wspierany autorytetami naukowymi, wiodącymi jednostkami badawczymi oraz ekspertami w dziedzinie komercjalizacji badań naukowych.

O City Park Wrocław:

City Park Wrocław III to kolejna inwestycja w modelu Small Business Units realizowana we Wrocławiu przez firmę Ideal Idea. Firma ma na swoim koncie dwie w pełni skomercjalizowane inwestycje w stolicy Dolnego Śląska, obie zlokalizowane bezpośrednio przy wrocławskim lotnisku.

– Projekty SBU tworzymy z myślą o przedsiębiorstwach działających nie tylko globalnie, ale także lokalnie. Nowy budynek jest realizowany zgodnie z międzynarodowymi standardami BREEAM – dodaje Justyna Markowska, członek zarządu Ideal Idea.