źródło: Materiały inwestora

Największy producent leków bez recepty w Polsce uruchamia nową fabrykę we Wrocławiu

Orzech
Największy producentów leków bez recepty w Polsce, firma US Pharmacia zdecydowała się na uruchomienie drugiego zakładu produkcyjnego w stolicy Dolnego Śląska. Docelowo cała produkcja z obu wrocławskich fabryk tego koncernu zostanie ulokowana w nowym obiekcie.
Pierwsza fabryka, która działa we Wrocławiu od ponad 20 lat znajduje się przy ul. Ziębickiej i dostarcza rynek ponad 100 mln opakowań leków rocznie. To we Wrocławiu wytwarzane są popularne leki takie jak Apap, Ibuprom, Gripex, Verdin, Stoperan, Xenna i Iskial. Aktualnie zatrudnia 400 pracowników.  US Pharmacia ze względu na ciągły wzrost produkcji zdecydowała się na zainwestowanie w nowy zakład produkcyjny we Wrocławiu. Fabryka zlokalizowana jest na Psim Polu, przy ul. Bierutowskiej 87

US Pharmacia jest polską firmą, która została założona w Stanach Zjednoczonych i należy do Grupy USP.
- W obecnej lokalizacji na ul. Ziębickiej mamy już niewielkie możliwości rozwoju. Zakład powstał ponad 20 lat temu przy ul. Ziębickiej. W tamtych czasach były to obrzeża Wrocławia, dzisiaj jesteśmy już bardzo blisko centrum miasta. Mając na uwadze zmieniające się otoczenie biznesowe, stale rosnące potrzeby konsumentów i stojące przed nami wyzwania, a także dbając o podnoszenie komfortu pracy naszych pracowników, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu produkcji. Znaleźliśmy idealne miejsce we Wrocławiu i dzięki temu będziemy nadal mogli rozwijać nasz biznes właśnie w tym regionie. Zakupiliśmy nowoczesny budynek przy ul. Bierutowskiej, który będziemy dostosowywać do potrzeb prowadzenia produkcji farmaceutycznej. Jest to projekt wieloetapowy i wieloletni – mówi Andrzej Kuchno, dyrektor Wytwórni US Pharmacia.
US Pharmacia prowadzi obecnie rekrutacje do działu Form Suchych, gdzie są produkowane leki, oraz do Działu Pakowania. W związku z uruchomieniem nowego zakładu produkcyjnego przy ul. Bierutowskiej w najbliższych latach planowane jest tam zwiększone zatrudnienie. Poszukiwani są m.in. pracownicy laboratoryjni, magazynowi oraz na stanowiska specjalistyczne.
- Szukamy osób, które są otwarte, pełne energii i chęci do pracy. Zatrudniamy kandydatów z bardzo różnorodnym doświadczeniem i wykształceniem. Doświadczenie w branży farmaceutycznej nie jest warunkiem koniecznym – mówi Michalina Gerlich z działu HR US Pharmacia.
Materiały inwestora
Aktualnie US Pharmacia jest w trakcie przygotowania infrastruktury technicznej i produkcyjnej nowego zakładu przy ul. Bierutowskiej. Firma musi uzyskać też zezwolenie na wytwarzanie i certyfikat GMP. Firma prognozuje, że pierwsze produkty z nowej wytwórni pojawią się na rynku za około dwa lata, a przeniesienie całej produkcji ze starej fabryki mieszczącej się przy ul. Ziębickiej do nowego zakładu przy ul. Bierutowskiej zajmie około czterech lat. Zakład będzie przenoszony razem z obecnymi pracownikami, ale na kolejnych etapach będą też zatrudniane nowe osoby.
- Zakupiliśmy duży teren z nowoczesnym budynkiem produkcyjno-biurowym, który będziemy dostosowywać do potrzeb prowadzenia produkcji farmaceutycznej. Jest to projekt wieloetapowy i wieloletni, zakładający dostosowanie budynku do celów produkcji farmaceutycznej i etapowe przenoszenie naszej działalności. Ta inwestycja daje nam możliwość rozwinięcia także nowych technologii produkcji. Będziemy mogli dobrze zaplanować proces i przestrzenie produkcyjne, kontrolne, biurowe i socjalne – mówi Andrzej Kuchno, dyrektor Wytwórni US Pharmacia.
Wytwórnia leków US Pharmacia znajdująca się przy ul. Ziębickiej we Wrocławiu posiada certyfikat jakości GMP i jest kluczowym dostawcą leków dla całej Grupy USP. Produkty lecznicze oraz konfekcjonowane suplementy diety trafiają na rynek za pośrednictwem znajdującej się w Nowej Wsi Wrocławskiej hurtowni. 
Firma powstała w 1992 roku w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Voitka Napiórkowskiego i szybko stała się liderem na polskim rynku leków dostępnych bez recepty. Obecnie zatrudnia łącznie ponad 900 osób, a jej biura zlokalizowane są w Warszawie, na Litwie, Ukrainie, w Bułgarii i Stanach Zjednoczonych oraz od 1997 r. - we Wrocławiu.
Źródło: materiały prasowe