BorgWarner przenosi z Niemiec do Polski produkcję części do Mercedesów

Orzech

BorgWarner Inc., amerykański producent turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych oraz łańcuchów rozrządu dla branży motoryzacyjnej, zrealizował kolejną inwestycję w Polsce, w Jasionce pod Rzeszowem, w województwie podkarpackim.

BorgWarner otworzył w środę 6 listopada nowoczesną halę produkcyjną o powierzchni 9 tys. metrów kwadratowych. Wartość najnowszej inwestycji tego globalnego koncernu wyniosła 10 milionów euro. Umożliwi produkcję kluczowych komponentów do silników spalinowych, tworząc ponad 120 nowych miejsc pracy. Firma obecna w regionie od 2009 roku kontynuuje dynamiczny rozwój, stawiając na innowacje i lokalne zatrudnienie.

Nowa inwestycja w Jasionce, pod Rzeszowem, to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie rynku na wysokiej jakości części do silników spalinowych

Budowę planowano od 2021 roku, kiedy firma podpisała kontrakt na przeniesienie produkcji z Niemiec do Polski. Na 9 tys. mkw. ulokowano siedem linii montażowych, które mają produkować elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania silników.

Linia produkcyjna do Jasionki została przeniesiona z Berlina.Było to złożone przedsięwzięcie, które trwało kilka lat – nie przerywając produkcji.

– To kluczowy projekt, nie tylko ze względu na zakładany na 500 mln euro przychód z programu i marży na poziomie 14 proc. ale ze względu na złożoność tego przedsięwzięcia – wyjaśniał, podkreślając, że firma osiągając założone wyniki finansowe i zdobywając znakomitą ocenę jakościową klienta, potwierdziła tym samym umiejętności i doświadczenie rzeszowskiego zespołu – mówi Giorgio Baccolis, wiceprezes ds. sprzedaży BorgWarner.

Firma podkreśla, że tego typu zakładów jest niewiele, co stawia ich na czele branży. Inwestycja ma także znaczenie dla lokalnego rynku pracy – nowa hala zapewniła zatrudnienie ponad 120 osobom, głównie operatorom produkcji, inżynierom oraz pracownikom magazynowym.

Co będzie produkowane w nowej hali?

– Naszym głównym portfolio produktowym są dwa produkty, które lokowaliśmy od naszego klienta Mercedes Benz Berlin. Są to systemy wspierające zmienne fazy rozrządu pracujące na silnikach spalinowych – wyjaśnia Mateusz Buława, manager operacyjny BorgWarner.

– Nasz produkt jest kluczowym, krytycznym elementem działania i efektywności silnika, jest bardzo zaawansowany i krytycznie ważny dla funkcjonowania silnika – wyjaśnia.

Wyzwania rekrutacyjne na konkurencyjnym rynku pracy

– Obecnie udało nam się sfinalizować proces rekrutacyjny. Zatrudniliśmy ponad 120 osób – głownie operatorów produkcji, pracowników działów magazynowych, inżynierów i pracowników działów utrzymania ruchu czyli w zdecydowanej większości na stanowiska techniczne – podkreśla Barbara Osuchowska HR manager w BorgWarner.

Barbara Osuchowska, menadżerka HR w BorgWarner, wskazuje, że proces rekrutacji w regionie Podkarpacia jest coraz trudniejszy. Pracownicy nie tylko oczekują atrakcyjnych wynagrodzeń, ale również zróżnicowanych korzyści pozapłacowych, takich jak komfortowy dojazd do pracy, miejsca parkingowe oraz przyjazna atmosfera.

Nowa hala produkcyjna nie zamyka procesu rekrutacyjnego. Firma nadal poszukuje pracowników na nowe stanowiska, co jest związane z realizacją projektu dla marki Mercedes.

– Wciąż pojawiają się stanowiska, na które prowadzimy rekrutacje, w związku z nowym projektem Mercedesa – mówi Barbara Osuchowska.

Otwarcie nowej hali to kolejny etap rozwoju BorgWarner w Jasionce, która od 2009 roku sukcesywnie rozszerza swoje zaplecze produkcyjne, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego regionu. Obecnie zatrudnia w tej lokalizacji już ponad 3 tys. osób

Firma BorgWarner Poland zlokalizowana w podrzeszowskiej Jasionce jest częścią amerykańskiego koncernu BorgWarner Inc., producenta komponentów oraz zaawansowanych systemów dla układów napędowych i przeniesienia napędu w pojazdach znanych marek. Specjalizuje się w produkcji turbosprężarek, układów kontroli i sterowania przekładni automatycznych, systemów paliwowych, łańcuchów rozrządu oraz systemów zmiennych faz rozrządu VCT dla branży motoryzacyjnej.

Stosowane technologie przyczyniają się do zmniejszenia zużycia paliwa i emisji substancji szkodliwych, przy równoczesnej poprawie własności jezdnych. Najnowsze inwestycje zapewniają nie tylko szerszą i ulepszoną ofertę dla branży motoryzacyjnej, wysoką jakość wyrobów oraz zabezpieczenie produkcji na najbliższe lata, ale również gwarantują nowe miejsca pracy.

Firma w Polsce rozpoczęła działalność w 2009 roku, zaczynając od jednej hali produkcyjnej i małego obszaru biurowego, aby obecnie, w 2023 roku objąć swoim zasięgiem większość terenów przy lotnisku w Jasionce – prawie 14 ha. W tym momencie na Campusie pracuje ponad 3000 pracowników, zatrudnionych w trzech spółkach. Firma ciągle zwiększa zatrudnienie i stawia na rozwój.

Firmę tworzą ludzie, to DNA organizacji BorgWarner

BorgWarner na całym świecie zatrudnia około 50 tysięcy pracowników. Firma tłumaczy, że to właśnie ludzie są największą siłą napędową i wartością. Głównym celem i misją jest tworzenie czystego i energooszczędnego świata, poprzez dążenie do doskonałości w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, aż po pracę w duchu przekonań bliskich każdemu człowiekowi: uczciwość, doskonałość, współpraca, odpowiedzialność.

– Stale podejmujemy wiele działań zmierzających do tworzenia komfortowego miejsca pracy, w którym każdy może czuć się sobą, może mieć prawo do wyrażania własnego zdania i wdrażania własnych pomysłów – mówi Barbara Osuchowska, Menadżer HR w BorgWarner Morse Systems. Komfort i bezpieczeństwo naszych pracowników było, jest i będzie zawsze na pierwszym miejscu.

Stabilne miejsce pracy na wiele lat

BorgWarner dzięki ciągłemu rozwojowi jest firmą, która gwarantuje stabilne zatrudnienie na wiele lat. Rozwój projektów i portfolio produktów pozwala na długofalowe planowanie i działania zmierzające do ciągłego wzrostu zatrudnienia.

W BorgWarner pracują profesjonaliści w dziedzinie Inżynierii, Jakości, Produkcji, czy Logistyki.