Budowa nowego wieżowca Skyliner II w Warszawie idzie zgodnie z planem [FILM+ZDJĘCIA]

Orzech

W Warszawie trwa budowa kolejnego wieżowca. Karimpol buduje na Woli, przy Rondzie Daszyńskiego 130-metrowej wysokości biurowiec Skyliner II, który zajmie miejsce tuż obok pierwszego etapu inwestycji. Łącznie cały kompleks przy ul. Prostej 67 zaoferuje 73 tys. mkw. powierzchni wynajmu. Zakończenie budowy Skylinera II planowane jest na końcówkę 2026 roku.

Nowy warszawski biurowiec Skyliner II ma liczyć 23 tys. mkw. powierzchni rozmieszczonej na 28 kondygnacjach. Projekt architektoniczny przygotowała znana, renomowana polska pracownia APA Wojciechowski Architekci.

Generalny wykonawca inwestycji, firma Warbud S.A. rozpoczęła budowę w lutym 2024 r. Na realizację wieżowca Skyliner II będzie miała 34 miesiące.

Większość powierzchni użytkowej – 23 tys. mkw. zostanie przeznaczona na biura. Lokale handlowo-usługowe zajmą blisko 1 tys. mkw. Pod względem architektonicznym budynek będzie nawiązywał do pierwszej fazy kompleksu Skyliner oddanego do użytku na początku 2021 roku i w naturalny sposób dopełni pozostałą przestrzeń działki.

Na razie Skyliner II schodzi konstrukcją do dołu, by już niedługo zacząć piąć się w górę. Zaawansowane technologie budowlane pozwoliły na wykonanie ścian szczelinowych o głębokości 33 metrów oraz 59 sztuk żelbetowych baret sięgających nawet 38 metrów w głąb ziemi.

Te imponujące elementy głębokiego fundamentowania wraz z 42 tymczasowymi słupami stalowymi, są kluczowe dla podparcia stropów rozporowych oraz płyty fundamentowej całego obiektu.

Grubość płyty dennej waha się od 1,9 metra do niemal 5 metrów, co świadczy o niezwykłej solidności i trwałości konstrukcji.

– Budowa Skylinera II to projekt, który wymaga od nas nie tylko wiedzy technicznej, ale również wyjątkowej precyzji i planowania ze względu na funkcjonującą już pierwszą fazę projektu – Skyliner I – oraz otaczającą nas zabudowę. Jesteśmy jednak doskonale przygotowani, aby sprostać tym warunkom. Jesteśmy zadowoleni z obecnego tempa robót i jednocześnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na budowie – podkreśla Szymon Zduńczyk, członek zarządu i dyrektor zarządzający w Karimpol Polska.

Obecnie realizowana jest pierwsza faza wykopu do poziomu -7,5 m. Prace te są niezwykle wymagające ze względu na konieczność przebicia się przez warstwy nasypów, glin i piasków. Kolejny etap to wykonanie stropu rozporowego, który umożliwi dalsze prace na głębokości – 13 metrów, by docelowo sięgnąć 22 metrów głębokości.

– Mimo że wieża Skylinera II jest niższa od poprzedniczki, jej realizacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Okoliczna zabudowa i zastany układ komunikacyjny generują prawdziwe wyzwanie logistyczne. Dysponujemy tylko jednym dojazdem do budowy, a organizacja zaplecza budowy wymaga od nas nie lada ekwilibrystyki. Jedyne dźwigi, jakie mogą pracować w tych warunkach, to te o uchylnych ramionach, wyposażone w system antykolizyjny z sąsiednimi budynkami. Szczególne wyzwanie stanowić będzie szczytowa część budynku i podwójnej wysokości kondygnacje techniczne zwieńczone 15-metrowymi skośnymi ścianami attykowymi – mówi Piotr Pikuła, Dyrektor Kontraktu Skyliner II w Warbud S.A.

Oba wieżowce grupy Karimpol połączy wspólne podium. To w drugiej fazie inwestycji będzie w pełni przeszklonym foyer wejściowym z otwartym, podświetlonym, dwukondygnacyjnym holem i antresolą. Podobnie jak w pierwszej fazie poprowadzą na nią reprezentacyjne schody. Całość wnętrza wypełni bujna roślinność naturalna. Łącznie ogólnodostępne podium kompleksu będzie posiadało 4500 mkw. powierzchni przeznaczonej na strefę handlowo-usługową, z której będą mogli korzystać zarówno najemcy, jak i okoliczni mieszkańcy.

– Skyliner II to naturalna kontynuacja pierwszego etapu naszej inwestycji przy Rondzie Daszyńskiego. To będzie nowoczesny i zrównoważony projekt, który wpisze się w najnowsze trendy związane z ESG – mówią Andreas Prokes i Harald Jeschek, partnerzy zarządzający Grupy Karimpol.

Dodają, że feedback dotychczasowych najemców i rozmowy z potencjalnymi użytkownikami nowego projektu wyraźnie pokazują, że Warszawa to doskonałe miejsce do tworzenia atrakcyjnych przestrzeni biurowych uzupełnionych dodatkowymi funkcjami służącymi pracownikom. Najemcy bardzo cenią takie rozwiązania, szczególnie gdy idą one w parze z indywidualnym podejściem.

– Już przy pierwszej fazie kompleksu Skyliner wysoko postawiliśmy sobie poprzeczkę. To ikoniczny i ponadczasowy budynek, który stał się poniekąd symbolem rozwoju biznesowego Woli. Przy projektowaniu drugiego biurowca chcieliśmy, żeby obydwa budynki były ze sobą spójne, uzupełniały się architektonicznie i dobrze się wspólnie czytały, ale także, by każdy z nich miał swój charakter i był wyjątkowy – mówi Michał Sadowski, architekt, współwłaściciel i wiceprezes zarządu APA Wojciechowski Architekci.

WIZUALIZACJE:

Na najwyższych kondygnacjach budynku powstaną tarasy-ogrody o łącznej powierzchni blisko 900 mkw. Każdy z nich będzie miał swój indywidualny charakter i różne przeznaczenia. Wszystkie tarasy połączą zewnętrzne schody. Będą one obsługiwane również przez windę. W całej inwestycji znajdzie się ich w sumie 10 – 7 głównych, 2 obsługujące garaż i 1 pożarowa.

Wokół inwestycji zostanie także zagospodarowany ogólnodostępny plac, zachęcający użytkowników kompleksu oraz okolicznych mieszkańców do korzystania z niego. Zasadzona roślinność stworzy przyjemną przestrzeń łącząc biura przy Rondzie Daszyńskiego z sąsiednimi projektami mieszkaniowymi. W nowym biurowcu do dyspozycji zmotoryzowanych użytkowników będzie 5-kondygnacyjny parking podziemny dla 217 samochodów i 100 rowerów.