Budowa nowej gazowej jednostki w Elektrociepłowni Bydgoszcz II wchodzi w ostatni etap

Orzech

W Elektrociepłowni Bydgoszcz II, należącej do PGE Energia Ciepła, z Grupy PGE, trwa budowa nowego, niskoemisyjnego źródła ciepła. W ramach realizowanej inwestycji, 5 lutego br. został uruchomiony gazowy kocioł wodny o mocy 38MWt.

To jeden z ważniejszych etapów realizowanej inwestycji, która zapewni bezpieczeństwo dostaw ciepła i energii elektrycznej dla mieszkańców.

• Planowany termin zakończenia inwestycji to II kwartał 2025 rok.

• Zaawansowanie prac nad inwestycją osiągnęło już blisko 93 proc., a zaawansowanie prac budowlanych osiągnęło na koniec stycznia 99 proc.

W ostatnich dniach, 5 lutego na terenie nowobudowanej jednostki gazowej w bydgoskiej elektrociepłowni, odbył się tzw. „rozruch gorący”, dzięki któremu rozpoczęto produkcję ciepła z nowo zainstalowanego kotła wodnego zasilanego paliwem gazowym. Urządzenie dotarło do Bydgoszczy w 2024 roku, przemierzyło ponad 1000 kilometrów i transportowane było drogą rzeczną z Venlo do portu w Rotterdamie, następnie drogą morską do portu w Gdańsku, ponownie drogą rzeczną do ujścia Wisły przy moście fordońskim, a następnie drogą lądową ulicami Bydgoszczy.

Skład, który transportował kocioł drogą lądową przez 15 km mierzył blisko 38 metrów, a waga samego kotła wynosiła około 80 ton. Na najbliższe dni zaplanowano kontynuację prac rozruchowych, w wyniku których planuje się uzyskanie znamionowej mocy cieplnej kotła wynoszącej 38MWt.

Budowa nowej jednostki gazowej w Bydgoszczy to ważna inwestycja dla miasta i jej mieszkańców. Powstaje ona w głównej jednostce wytwórczej należącej do bydgoskiego Oddziału PGE Energia Ciepła – Elektrociepłowni Bydgoszcz II. Pod koniec 2022 roku została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji, a także wydano uprawomocnioną decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych.

Głównym realizatorem budowy jest Konsorcjum Polimex Energetyka oraz Polimex Mostostal.

Umowa obejmuje projekt i realizację w formule „pod klucz” usług i dostaw, mających na celu zabudowę pięciu agregatów kogeneracyjnych opartych na silnikach gazowych o mocy łącznej 52,6 MWe i 50,8 MWt oraz źródła rezerwowo-szczytowego (gazowego kotła wodnego, elektrodowego kotła wodnego oraz gazowej wytwornicy pary) o mocy łącznej ponad 70 MWt. Taka konfiguracja aktywów ciepłowniczych, w tym przede wszystkim wprowadzenie gazu do miksu paliwowego, zapewni optymalną pracę bydgoskiej elektrociepłowni z jednoczesnym założeniem uzyskania jak najniższej ceny wytwarzania ciepła. Nowa jednostka wytwórcza w Elektrociepłowni Bydgoszcz II zastąpi przeznaczone do wyłączenia z eksploatacji dwa kotły węglowe.