Budowa wielkiego kompleksu biurowego The Park Kraków idzie zgodnie z planem [ZDJĘCIA]

Orzech

Już wkrótce w pierwszym biurowcu krakowskiej inwestycji realizowanej przez White Star Real Estate i Cain International – The Park Kraków przy ul. Saskiej – pojawi się główny najemca – właściciel marki 4F – firma OTCF. Zaawansowana jest także budowa drugiego budynku – B2. Jego oddanie do użytkowania ma nastąpić w II kw. 2023 r. Ponadto, deweloper przygotowuje się do rozpoczęcia prac budowlanych przy budynkach B3 i B4. Mają one ruszyć w pierwszej połowie 2023 r. Trwają również prace projektowe dotyczące 4 kolejnych budynków biurowych tj. B5-B8, wchodzących w II fazę projektu.

Cały projekt The Park Kraków będzie liczył docelowo 8 budynków, w których dostępne będzie ok. 100 tys. mkw., powierzchni biurowej. Za koncepcję architektoniczną inwestycji odpowiada firma APA Wojciechowski Architekci.

The Park Kraków, kolejny owoc współpracy naszej pracowni z White Star Real Estate oraz Cain International, jest zespołem budynków biurowo-usługowych o spójnej i czytelnej w odbiorze architekturze, która pozwala na wizualną identyfikację każdego z nich. Obiekty usytuowane zostały względem siebie tak, aby wytworzone zostały przyjazne w odbiorze wnętrza urbanistyczne: umożliwiające użytkownikom kompleksu dogodne korzystanie usług znajdujących się w parterach budynków, a także z pięknie zaplanowanych drobnych form architektonicznych oraz starannie zaaranżowanych terenów zielonych. To inwestycja zaprojektowana z myślą o środowisku naturalnym oraz ludziach – mówi Michał Sadowski Współwłaściciel i Wiceprezes Zarządu, w APA Wojciechowski Architekci.

W pierwszych dwóch budynkach przewidziano uruchomienie kluczowych udogodnień tj. m.in. restauracji, siłowni, sklepu spożywczego, myjni samochodowej i przedszkola. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami deweloper przygotował na terenie inwestycji stacje do ładowania aut elektrycznych, nowoczesny system parkingowy oraz rozbudowaną infrastrukturę dla rowerzystów (szatnie, prysznice i stojaki na rowery), która będzie wspierać pracowników The Park w wyborze tego ekologicznego środka transportu i korzystania z licznych ścieżek rowerowych istniejących w pobliżu projektu.

Prace w projekcie The Park Kraków przebiegają zgodnie z założonym harmonogramem. Jest to nasz pierwszy projekt w stolicy Małopolski i chcemy by był zgodny z naszą filozofią i podejściem do realizowanych inwestycji. Jednymi z najważniejszych cech naszych kompleksów biurowych jest jakość wykonania, unikalna aranżacja zieleni, nastawienie na zaspokajanie potrzeb najemców i pracowników, oraz wkomponowanie całego kompleksu w tkankę miejską. Cały teren pomiędzy budynkami, czyli blisko 3 ha, został wyłączony z ruchu kołowego i zaaranżowany dużą ilością zieleni, elementami wodnymi oraz materiałami naturalnymi, zgodnie z zasadami biofilii. Różnorodne, rodzime gatunki drzew i krzewów, wpływające na wzrost bioróżnorodności, stworzą estetyczne otoczenie dla pracowników, które zaprojektowane zostało zarówno z myślą o wypoczynku jak i pracy na świeżym powietrzu. Doceniają to potencjalni najemcy, czego dowodem są zaawansowane rozmowy w sprawie komercjalizacji powierzchni zarówno w budynku B1, B2 jak i B3 mówi Bartosz Prytuła, Managing Partner w White Star Real Estate.

Wraz z przyjściem wiosny, te wszystkie atuty będą widoczne nie tylko dla pracowników i najemców, ale również okolicznych mieszkańców, co podkreśli ponowne uruchomienie strefy Shuvary Park, która jako miejsce spotkań i centrum spędzania wolnego czasu, już zdążyła się wpisać w krajobraz dzielnicy – dodaje Bartosz Prytuła.

Strefa Shuvary Park została uruchomiona w lipcu br. Na terenie ponad 3 tys. mkw., kontenerowego miasteczka powstały: bar, kawiarnia, food trucki, plac zabaw dla dzieci, boiska sportowe i miejsca do relaksu. Przez cały sezon letni były tu regularnie organizowane wydarzenia m.in. bezpłatne kino letnie, joga na świeżym powietrzu, warsztaty kreatywne, festiwale kawy, oraz liczne atrakcje dla najmłodszych.

W maju 2022 roku został oddany do użytkowania budynek B1. Wystrój lobby pierwszego budynku spójnie nawiązuje do elewacji zewnętrznej budynku. W reprezentacyjnej dwukondygnacyjnej przestrzeni wykorzystano tę samą cegłę, która pojawia się na fasadzie budynku, a także stalowe grafitowe profile, metalowe profilowane okładziny i siatki ciętociągnione. Z drugiej strony, bliskość natury całego projektu podkreślają wykorzystane we wnętrzu budynku elementy biofilii tj. drewno czy słodkowodne akwarium o pojemności 3,6 tys. litrów wkomponowane w wyposażenie recepcji.

Dla ocieplenia atmosfery wnętrza w części lobby wprowadziliśmy okładziny dębowe i dębową podłogę oraz – w części wypoczynkowej geometryczny "dywan" z płytek ceramicznych. Zdecydowanie najbardziej charakterystycznym elementem lobby jest słodkowodne akwarium w bryle recepcji. To biofilijny akcent wywołujący poczucie spokoju, budzący skojarzenia z naturą. Dobór mebli w strefie wypoczynkowej sprawia, że miejsce ma domowa atmosferę: zachęca by usiąść w wygodnych siedziskach i oglądać zieleń zewnętrzną lub podwodne życie w akwarium. Mimo zastosowania dużej ilości twardych i surowych materiałów, zadbaliśmy o dobrą akustykę wnętrza poprzez akustyczne panele perforowane w suficie oraz panele z wełny drzewnej pod stropem poziomu pierwszego. Olbrzymią wagę przyłożyliśmy także do jakości oświetlenia, które zbudowało przytulny klimat i podkreśliło piękno materiałów wykończeniowych. Przestrzenie wspólne na wyższych kondygnacjach budynku oraz windy zaprojektowane zostały według tego samego klucza stylistycznego – podsumowuje Marta Wierusz, Architekt Prowadząca Zespół Wnętrz w APA Wojciechowski Architekci.

O projekcie:

The Park Kraków będzie docelowo liczył 8 budynków biurowych, w których dostępne będzie ok. 100 tys. mkw., wysokiej jakości powierzchni najmu. Cały kompleks The Park Kraków został zaprojektowany zgodnie z zasadami biophilic design, co jak potwierdzają badania, wspiera produktywność, kreatywność i wpływa na dobre samopoczucie osób pracujących w takim otoczeniu. W projekcie przewidziane są także liczne rozwiązania ekologiczne. Na dachach są zainstalowane panele fotowoltaiczne, zwiększające udział zielonej energii w projekcie, a w budynkach wdrożony jest system optymalizacji zużycia wody, gdzie woda deszczowa wykorzystywana jest do podlewania zieleni. W zewnętrznych strefach spotkań i relaksu przewidziane są fontanny wody pitnej, które pozwolą na ograniczenie zużycia plastiku. Inwestycja jest certyfikowana w systemie BREEAM.

O deweloperze (White Star Real Estate) i inwestorze (Cain International):

White Star Real Estate jest znaną, międzynarodową firmą z wieloletnim doświadczeniem na rynku nieruchomości, która zrealizowała łącznie prawie 60 wysokiej jakości projektów komercyjnych i mieszkaniowych. Wśród nich znaczącą część stanowi grupa prestiżowych budynków biurowych, a pozostałe inwestycje to magazyny, centra handlowe oraz osiedla domów jednorodzinnych i mieszkań. White Star Real Estate jest także doświadczonym zarządcą nieruchomości i częścią White Star Group, zajmującej się szeroko pojętymi nieruchomościami. White Star Group jest spółką holdingową założoną w celu realizacji usług związanych z zarządzaniem nieruchomościami oraz inwestowaniem w nieruchomości i private equity, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej.

Cain International to prywatna firma inwestycyjna działająca na rynku nieruchomości w Europie i Stanach Zjednoczonych. Od 2014 roku firma zainwestowała ponad 5 miliardów dolarów.