Chiński koncern Kingfa wybuduje fabrykę w Polsce. Setki miejsc pracy! [WIZUALIZACJE]

Orzech

Kolejna duża chińska inwestycja przemysłowa w Polsce. Koncern Kingfa, wiodący na świecie dostawca granulatu z biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska tworzyw sztucznych, który wykorzystywany jest w branżach: AGD, motoryzacyjnej i elektronicznej, wybuduje fabrykę w południowo-zachodniej części Polski.

Na lokalizację swojej inwestycji wybrał 10-tysięczną Szprotawę w województwie lubuskim. Pod koniec ubiegłego roku firma Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd kupiła 14-hektarową działkę w Wiechlicach, na terenie dawnego, radzieckiego lotniska. Za nieruchomość pod inwestycję zapłaciła ok. 11 mln zł brutto.

W polskiej fabryce koncernu Kingfa pracę znajdzie początkowo 100, a docelowo 400 osób. Co ważne, nie będzie to tylko zakład produkcyjny. W Szprotawie powstanie też Centrum Naukowo- Badawcze w zakresie wytwarzania nowych technologii, o które zabiegają najwięksi światowi dostawcy branży AGD.

– To dla Szprotawy naprawdę ogromna i niepowtarzalna szansa, by stać się jednym z największych ośrodków przemysłowych w naszym regionie – podkreśla Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.

– W Europie jest w tej chwili tylko jeden z naszych zakładów (w niemeickim Wiesbaden - dop red.) – powiedział Li Nanjing, współzałożyciel koncernu Kingfa. – W Szprotawie wybudujemy drugi. Tu znaleźliśmy dobre warunki i zrozumienie – dodał.

Otwarcie zakładu i rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełom roku 2024/2025. Koszt inwestycji to 60 mln zł.

Kolejny chiński inwestor w gminie Szprotawa

Koncern Kingfa, to kolejny chiński inwestor w gminie Szprotawa. Wcześniej na inwestycję w tej części Polski zdecydowała się firma Minth, która wybudowała fabrykę w której powstają podłogi, które znajdą swoje zastosowanie w elektrycznych pojazdach Mercedesa. Całość budowy fabryki w Szprotawie zakończy się za około 3 lata. Obecnie pracuje tu 100 osób, ale docelowo liczba pracowników zwiększy się do 500. Koszt budowy zakładu Minth w Szprotawie to 80 mln euro.

W przedsięwzięciu typu JV realizowanym w fabryce swój udział ma także spółka Sanhua Automotive Parts pochodząca z międzynarodowej Grupy Sanhua Aweco Appliance Systems, która również swą polską siedzibę posiada m. in. w Szprotawie i wspiera Minth Group w produkcji podzespołów chłodzących montowanych we wnętrzu produkowanych komponentów, z dodatkową skalą zatrudnienia około 100 osób.

O koncernie Kingfa:

Chiński koncern chemiczny Kingfa został założony blisko 30 lat temu w prowincji Kanton. Obecnie główna siedziba mieści się w Hongkongu. To wiodący dostawca granulatu z biodegradowalnych tworzyw sztucznych. W Polsce firma jest znana między innymi dzięki produkcji maseczek oraz rękawiczek medycznych. To jednak tylko jeden z działów. Koncern produkuje również elementy dla Mercedesa, Bosha, Simensa oraz innych, znanych firm.

Na całym świecie ma 20 zakładów, w których zatrudnia ok. 10 tys. pracowników. Prowadzi też badania naukowe w zakresie wytwarzania nowych technologii.