Chiński koncern Minth Group otworzył w Polsce fabrykę płyt podwoziowych i komponentów do aut elektrycznych MINTH Group

Chiński koncern Minth Group otworzył w Polsce fabrykę płyt podwoziowych i komponentów do aut elektrycznych

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna bardzo duża i znacząca inwestycja przemysłowa z branży automotive w Polsce. Minth Group – jeden z największych na świecie producentów części motoryzacyjnych otworzył w Wiechlicach (gmina Szprotawa) w województwie lubuskim, na terenie dawnego poradzieckiego lotniska wojskowego fabrykę płyt podwoziowych i komponentów do aut elektrycznych o powierzchni zabudowy ponad 50 tys. mkw. Koszt inwestycji to ponad 80 milionów euro.

Niespełna rok temu - a dokładnie 23 września 2022 r., polski oddział międzynarodowej Grupy Minth - Mignen Sp. z o.o. z/s w Szprotawie celebrował wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę fabryki płyt podwoziowych i komponentów do aut elektrycznych. Niedługo trzeba było czekać na kolejny kamień milowy na dynamicznej ścieżce rozwoju Mintha, bowiem inauguracja seryjnej produkcji płyt podwoziowych dla głównego klienta spółki koncernu - Grupy Mercedes-Benz AG rozpoczęła się 6 września 2023 r.

Swój pierwszy zakład produkcyjny Grupa Minth zadecydowała zlokalizować w Szprotawie-Wiechlicach (pow. żagański, woj. Lubuskie) na terenie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Przemysłowej - Lotnisko Wiechlice. Zakład produkcyjny wraz z częścią magazynową i zapleczem infrastrukturalnym zajmować będzie niemal 50 tysięcy mkw., i obejmować powierzchnię 12 hektarów. Rozpoczynająca się produkcja docelowo zapewni pracę około 500 pracownikom Aktualnie w nowej fabryce pracuje 70 osób. W przedsięwzięciu typu JV realizowanym w fabryce swój udział ma także spółka Sanhua Automotive Parts pochodząca z międzynarodowej Grupy Sanhua Aweco Appliance Systems, która również swą polską siedzibę posiada m. in. w Szprotawie i wesprze Minth Group w produkcji podzespołów chłodzących montowanych we wnętrzu produkowanych komponentów, z dodatkową skalą zatrudnienia około 100 osób.

– Wyrażam niezmierną satysfakcję z powodu poczynionych przez nasz zespół postępów. Jestem dumny ze wszystkich członków mojej załogi, którzy przyczynili się do tego, że w tym miejscu po niespełna roku byliśmy w stanie stworzyć zadowalający efekt dla naszego strategicznego klienta. Ufam, że ten czas spędzony na wytrwałej, konsekwentnej i owocnej pracy przekuje się w dalszą dobrą i długotrwałą współpracę z Mercedesem. Odważnie patrzymy w przyszłość, wypatrując na horyzoncie wyzwań. W dalszym ciągu będziemy wytrwale pracować nad kompletnym i finalnym uruchomieniem infrastruktury oraz osiągnięciem pełnej zdolności produkcyjnej. Będziemy nieustanie udoskonalać nasze działania, aby konkurować z innymi dostawcami i rewolucjonizować przyszłość motoryzacji – wskazał Pan Weiwang Wang Prezes Zarządu Mignen Spółka z o.o.

Inwestycja w Szprotawie jest warta ponad 80 milionów euro i została objęta zasięgiem pomocy publicznej i pomocy rządowej przewidzianej dla innowacyjnej technologii. Inwestycja cieszy się również szerokim wsparciem lokalnych władz samorządowych w gminie powiecie i województwie w zakresie aktywizacji i rozwoju.

MINTH Group
REKLAMA
MINTH Group
MINTH Group

O inwestorze:

Minth Group to międzynarodowa firma z grona 100 topowych dostawców OEM (samodzielnych komponentów) dla przedziału dostawców typu Tier 1 branży motoryzacyjnej. Spółka zatrudnia obecnie ponad 18 000 pracowników w 50 zakładach zlokalizowanych na całym świecie, w Chinach, USA, Japonii, Meksyku oraz w Europie: Wielkiej Brytanii, Niemczech, Czechach i Serbii.

Firma prowadzi działalność głównie w sektorze motoryzacyjnym dla szerokiego pola klientów i właścicieli topowych marek samochodowych każdego kontynentów. W Polsce spółka zarejestrowana pod nazwą Mignen Sp. z o.o. z/s w Szprotawie.

Źródło: MINTH Group

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA