Światowy gigant zainwestuje pod Szprotawą, w województwie lubuskimUM Szprotawa

Światowy gigant zainwestuje pod Szprotawą, w województwie lubuskim

Orzech
Orzech
REKLAMA

Kolejna wielka, zagraniczna firma zdecydowała się na inwestycję w województwie lubuskim. Tym razem miejscowości Wiechlice pod Szprotawą, na terenie tamtejszej strefy gospodarczej. Nowym inwestorem jest globalny koncern SANHUA Holding Group Co., Ltd. Firma jest światowym liderem w produkcji komponentów do systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych.

Burmistrz Mirosław Gąsik podkreśla znaczenie nowego inwestora dla rozwoju Szprotawy:

– Miło mi poinformować o wynikach wielomiesięcznych rozmów i negocjacji ze światowym producentem komponentów HVAC&R, który od przeszło 30 lat współpracuje z największymi producentami w branży klimatyzacyjnej, chłodniczej i samochodowej. W Polsce swój zakład ma już w Tychach, a szprotawski oddział produkować będzie systemy chłodzące do samochodowych baterii elektrycznych, montowanych na płytach podłogowych wytwarzanych przez grupę Minth w Szprotawie. Koncern SANHUA planuje zaangażować 94 mln zł w rozwój firmy w naszej gminie. Pracę znajdzie tam co najmniej 100 osób – podkreśla burmistrz.

– Gdy, w zeszłym roku informowałem o wyborze Szprotawy, jako lokalizacji pod budowę nowego zakładu firmy Minth, miałem ogromną nadzieję, że firma ta pociągnie za sobą kolejnych inwestorów, którzy będą głównymi dostawcami podzespołów w łańcuchu dostaw. I stało się! Mamy już pierwszego producenta i kooperanta grupy Minth – dodaje Mirosław Gąsik, burmistrz Szprotawy.

UM Szprotawa

SANHUA Holding Group Co., Ltd będzie pierwszym producentem i kooperantem innej, chińskiej firmy, która już ulokowała się w Wiechlicach pod Szprotawą - MINTH Group.

Przypomnijmy, inwestycja MINTH Group powstaje na terenie dawnego poradzieckiego lotniska wojskowego. Zakład produkcyjno-magazynowy będzie miał powierzchnię zabudowy wynoszącą ponad 50 tys. mkw. W nowej fabryce produkowane będą części dla topowych marek, jak: Mercedes, Tesla, Renault, a w przyszłości także dla Porsche, BMW, Audi i innych. Koszt tej inwestycji to 80 milionów euro. Powstanie około 500 miejsc pracy.

REKLAMA
MINTH Group
MINTH Group

O inwestorze:

Chiński koncern Sanhua Holding Group został założony w 1984 roku. Jest światowym producentem elementów sterujących i komponentów dla branży AGD HVAC & Refrigeration, klimatyzacji samochodowej, a także zarządzania ciepłem. Jest to jeden z największych na świecie producentów zaworów zwrotnych.

Klientami firmy są m.in: Carrier, Johnson Controls, Miele, Emerson, Heatcraft, Lennox, Manitowoc, Panasonic, Daikin, Mitsubishi Electric, Samsung, LG, Gree, Haier, GM, Valeo, DENSO, DELPHI i inni producenci.

Na całym świecie zatrudnia ponad 20 000 pracowników. Nowa fabryka w Wiechlicach koło Szprotawy będzie drugą w Polsce. Koncern posiada już jeden zakład produkcyjny, zlokalizowany w województwie śląskim, w Tychach.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Lamia(gość)
kolejna montownia BEZKOSZTOWO dla cwaniaczków. informacja ile to będzie kosztowało gminę gdzie? Teren kupią, wydzierżawią, dostaną za friko?
REKLAMA