DODAJ

Dolny Śląsk: Koreański inwestor z zezwoleniem na działalność w podstrefie Dzierżoniów

Dolny Śląsk
Dolny Śląsk: Koreański inwestor
Orzech
2018-07-14 19:20:40
Koreańska firma LS Cable & System Poland uzyskała 5 lipca zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest-Park" w Podstrefie Dzierżoniów, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej. 

Inwestor ma zainwestować ponad 9 mln dol w fabrykę części do akumulatorów zasilających auta elektryczne. Powierzchnia zakładu w Dzierżonowie wyniesie prawie 10 tys. mkw. i posadowiony będzie na działce o powierzchni 26,4 tys. mkw.

Polska fabryka, która ma powstać w Dzierżoniowie, na Dolnym Śląsku, będzie pierwszą inwestycją tego koreańskiego koncernu w Europie. Ma zaopatrywać w części do akumulatorów cały europejski rynek. Moc produkcyjna fabryki, która ma powstać w Dzierżoniowie, powinna wystarczyć do wytworzenia części do akumulatorów dla ok. 200 tys. aut rocznie. 

Początkowo LS Cable & System planował w Polsce tylko produkcję komponentów do baterii litowo-jonowych, ale firma zadecydowała się na rozszerzeniu produkcji o światłowody ze względu na duży popyt na te wyroby. Inwestor nie wyklucza w przyszłości zwiększenia swojej inwestycji w Dzierżoniowie. 

Według planów inwestora produkcja w dolnośląskiej fabryce ma ruszyć w 2019 roku. Na razie inwestor nie ujawnił ile osób znajdzie docelowo pracę w fabryce w Dzierżoniowie.

Dla koreańskiej firmy fabryka w Polsce będzie piątą tego rodzaju zagraniczną inwestycją  po inwestycjach w USA, Chinach, Wietnamie i Indiach.

Wybór Polski i Dolnego Śląska na nową inwestycję LS Cable & System nie był przypadkowy. Zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od Dzierżoniowa, w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych powstaje ogromna fabryka baterii do samochodów elektrycznych, którą buduje inny koreański koncern LG Chem. LS Cable & System będzie jednym z kooperantów tej fabryki.