Co się aktualnie dzieje w projekcie CPK?

Orzech

Co się teraz dzieje w projekcie Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)? Przedstawiciele spółki CPK ponownie odwiedzają właścicieli nieruchomości, którzy mają szansę do końca lipca przystąpić do Programu Dobrowolnych Nabyć (PDN) i sprzedać swoje nieruchomości na korzystnych warunkach. W sumie chodzi o około 50 adresów objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej i znajdujących się na terenie przyszłego lotniska.

Przyjmowanie zgłoszeń do PDN było możliwe z przerwami od 2020 roku i potrwa do końca lipca br. Do tej pory zgłosiło się do niego ok. 1400 osób. Dzięki temu spółka kupiła ponad 1300 ha gruntów, przy czym wywłaszczona nie została ani jedna osoba.

PDN daje możliwość sprzedaży nieruchomości na podstawie wyceny powyżej wartości rynkowej np. według tzw. wartości odtworzeniowej bez uwzględnienia stopnia zużycia, a także pomoc w przeprowadzce.

Po urealnieniu harmonogramów i rozmiarów inwestycji CPK, rząd realizuje projekt budowy lotniska w Baranowie. Port ma obsługiwać 34 mln pasażerów rocznie i zostać oddany dla ruchu komercyjnego w 2032 r. Ważnym krokiem do osiągnięcia tego celu jest pozyskanie decyzji lokalizacyjnej, która spodziewana jest pod koniec tego roku. W związku z tym jeszcze do końca lipca właściciele nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej będą mieli możliwość przystąpienia do Programu Dobrowolnych Nabyć.

PDN to dziś dla spółki jedno z kluczowych zadań. Spółce zależy, by każdy chętny zdążył skorzystać z programu oferującego korzyści niemożliwe do uzyskania dotychczas w trakcie realizacji inwestycji infrastrukturalnych w Polsce. Wywłaszczenia to ostateczność, dlatego spółka chce wykorzystać czas do wydania decyzji lokalizacyjnej na to, by umożliwić przystąpienie do Programu Dobrowolnych Nabyć jak największej liczbie mieszkańców.

Do PDN zgłosiło się już niemal 1400 właścicieli posiadających ponad 3655 ha, a podpisane protokoły uzgodnień, które poprzedzają zawarcie aktów notarialnych, ma już kolejnych 250 ha. W procesie PDN jest aż 80 procent zabudowanych nieruchomości terenu przyszłego lotniska.

Osoby przystępujące do PDN otrzymują korzystne warunki. Przypomnijmy, że właściciel nieruchomości objętej wnioskiem o wydanie decyzji lokalizacyjnej, zyskuje gwarancję sprzedaży swojej nieruchomości z uwzględnieniem bonusów na poziomie 140 proc. wartości budynku i 120 proc. wartości gruntu. Inna możliwość to wycena uwzględniająca wartość odtworzeniową nieruchomości bez stopnia zużycia, gdzie spółka płaci za przykładowy 100-metrowy dom z lat 60. jak za nowy dom o takiej samej wielkości.

Mieszkańcy prowadzący produkcję rolniczą mogą skorzystać z oferty ponad 600 ha nieruchomości zamiennych. Przysługuje im sfinansowanie przez CPK przeprowadzki gospodarstwa domowego, transportu zwierząt oraz maszyn i urządzeń rolniczych. Spółka pokrywa również koszty obsługi prawnej całej procedury takie jak proces notarialny.

Dla zainteresowanych, CPK organizuje również konsultacje wspierające rozwój zawodowy lub przebranżowienie oraz finansuje kursy i szkolenia rozwijające umiejętności niezbędne do pracy przy budowie i funkcjonowaniu lotniska.

Źródło: CPK