Realizowana przez Energę z Grupy Orlen budowa elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu osiągnęła ponad 90 proc. zaawansowania. Rozruch rozpocznie się jeszcze w tym roku. Elektrownia gazowo-parowa typu CCGT, która powstaje w Grudziądzu, to nowoczesna inwestycja zaprojektowana z myślą o wzmocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski oraz wsparciu krajowej transformacji energetycznej. Dzięki mocy ok. 560 MW będzie mogła wyprodukować dość energii elektrycznej, aby zasilić nawet milion gospodarstw domowych, odgrywając istotną rolę w budowie stabilnego i zrównoważonego systemu energetycznego.
• Prace budowlane rozpoczęły się w 2022 roku. Stan zaawansowania budowy na początku lipca 2025r. wynosi ponad 90 procent
• Na placu budowy jest codziennie 700 osób
• Generalnym wykonawcą bloku jest konsorcjum firm Siemens Energy oraz Metlen Energy & Metals
Inwestycja warta prawie 2 miliardy złotych
Elektrownia w Grudziądzu jest źródłem wytwórczym ważnym z punktu widzenia polskiego Operatora Sieci Przesyłowych – Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026.
– Zbliżamy się do kluczowego momentu inwestycji, do finiszu głównej fazy budowy, by rozpocząć czynności rozruchowe. Budujemy elektrownię, która dzięki temu, że jest elastyczna, szybka w rozruchu, dyspozycyjna będzie w stanie stabilizować zmienną produkcję energii z OZE, wspierając bezpieczeństwo energetyczne Polski – mówi Marcin Małek, Prezes CCGT Grudziądz.
Prezes Małek zapowiada, że spółka chce rozpocząć rozruch elektrowni jeszcze w tym roku, aby w 2026 roku być w stanie świadczyć usługę mocową.
– Jesteśmy na ostatniej prostej – potwierdza Prezes CCGT Grudziądz.
Elektrownie gazowo-parowe to technologia kluczowa dla przejściowego okresu transformacji energetycznej Polski – jedyna, która jest w stanie realnie zastąpić dotychczasowe, bardziej emisyjne, węglowe aktywa konwencjonalne w bilansowaniu pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Bloki gazowo-parowe łączą wysoką elastyczność pracy z ponad dwukrotnie niższą względem konwencjonalnych źródeł węglowych emisyjnością. Nie tylko w mniejszym stopniu wpływają na środowisko, ale mogą szybciej reagować na dynamiczne zmiany zapotrzebowania na energię elektryczną, wynikające z rosnącej elektryfikacji konsumenckiej oraz coraz wyższego udziału niesterowalnych źródeł OZE w bilansie energetycznym.
Blok w Grudziądzu został zaprojektowany i wykonany jako jednostka z turbozespołem w konfiguracji jednowałowej, na który składać się będzie turbina gazowa, turbina parowa oraz generator, połączone z kotłem odzysknicowym HRSG (ang. heat recovery steam generator) i chłodnią wentylatorową mokrą.
Wszystkie kluczowe elementy są już przewiezione na teren inwestycji i zainstalowane. Trwa ich przyłączanie m.in. do rozdzielni elektrycznych i sterujących czy łączenie z rurociągami. Konstrukcje głównych obiektów budowlanych elektrowni zostały już wzniesione, a obecnie trwają prace związane z ich wykończeniem.
Przed inwestorem jeszcze wykonanie ciągów komunikacyjnych czy montaż ostatnich segmentów komina, który będzie górował nad elektrownią. Woda będzie pochodzić z płynącej nieopodal Wisły. Magistrala wodociągowa jest już w trakcie testów ruchowych.
Pobór wody dla potrzeb elektrowni będzie minimalny, dzięki zastosowaniu zamkniętego układu chłodzenia.
ZDJĘCIA Z BUDOWY:
Kluczowe obiekty technologiczne elektrowni:
◼︎ turbina gazowa Siemens SGT5-4000F,
◼︎ turbina parowa Siemens SST5-5000,
◼︎ generator Siemens SGen5-3000W
◼︎ kondensator wraz z zamkniętym obiegiem układu chłodzenia,
◼︎ kocioł HRSG,
◼︎ układ doprowadzania gazu, w tym gazociągi, stacja filtracji gazu, stacja redukcyjna i rozprężania gazu,
◼︎ układ obiektów i urządzeń gospodarki wodno-ściekowej,
◼︎ układ chłodzenia
- rurociągi,
- chłodnia wentylatorowa,
- pompownie,
- układ obiektów i urządzeń elektrycznych (w tym m.in. sterownia i rozdzielnie elektryczne),
◼︎ układ zasilania potrzeb własnych i wyprowadzenia mocy z elektrowni
"Serce elektrowni" w Grudziądzu
Turbina gazowa SGT5-4000F, będąca jedną z najbardziej zaawansowanych technicznie maszyn tego typu na świecie, wyprodukowana została w fabryce Siemens Energy w Berlinie, w Niemczech. Stąd została przetransportowana barką do Hamburga, następnie statkiem do portu w Gdańsku, by końcowy etap swoje podróży odbyć do Grudziądza ponownie na barce, tym razem jednak po Wiśle. Ponieważ transport ten był dla infrastruktury dostępnej w Grudziądzu unikalny w swoim wymiarze, konieczne było przygotowanie dla jego potrzeb specjalnego nabrzeża, pozwalającego na bezpieczne wykonanie rozładunku ważącej ponad 300 ton turbiny. Transport turbiny gazowej z Gdańska do Grudziądza trwał trzy dni. Barka, której towarzyszyły dwa holowniki, mające za zadanie bezpieczne i sprawne jej napędzanie, pokonywała w tym czasie wraz z ogromnym ładunkiem silny nurt rzeki. W rezultacie, prędkość z jaką poruszała się barka do miejsca swojego przeznaczenia, wahała się podczas transportu w przedziale 8-12 km na godzinę.
Turbina gazowa jest kluczowym komponentem powstającej w Grudziądzu elektrowni gazowo-parowej, jej zadaniem jest przekształcenie energii chemicznej paliwa (gazu ziemnego) w energię mechaniczną (obracającego się wału), która następnie wykorzystywana będzie do napędu generatora, wytwarzającego produkt końcowy elektrowni – energię elektryczną.
By oddać ponadto skalę, jak ogromną mocą dysponuje turbina gazowa, która dostarczona została do Grudziądza, warto posłużyć się w tym celu pewnym symbolicznym porównaniem. Jeden z największych na świecie samolotów pasażerskich – Boeing 747 (potocznie znany też jako Jumbo Jet) osiągać może w przeliczeniu (z jednostek ciągu) moc rzędu 230 tysięcy KM, do której wytworzenia służą mu cztery ogromne silniki turboodrzutowe. Gdyby taki samolot miał zapewnić w elektrowni CCGT Grudziądz moc porównywalną do tej, jaką osiągać będzie wyprodukowana przez Siemens Energy turbina gazowa SGT5-4000F – potrzebne byłyby na terenie elektrowni dwa ogromne Jumbo Jet’y.
Łączność na terenie elektrowni
Na początku tego roku CCGT Grudziądz zawarł umowę z Enspirionem, spółką zależną Energi, na wdrożenie systemu łączności operatorskiej w standardzie TETRA. Rozwiązanie to zapewni niezawodną komunikację oraz podniesie poziom bezpieczeństwa operacyjnego w jednej z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w Europie.
– System łączności TETRA to technologia, która oferuje niezawodność i bezpieczeństwo na poziomie niedostępnym dla publicznych systemów łączności. Zapewnia ciągłość działania nawet w sytuacjach takich jak wielogodzinne przerwy w zasilaniu czy ekstremalne warunki pracy. W wymagającym środowisku przemysłowym, w którym funkcjonujemy, potrzebne są najwyższej jakości narzędzia wspierające bezpieczeństwo i efektywność operacyjną – podkreśla Marcin Małek, prezes Zarządu CCGT Grudziądz.
System TETRA (Terrestrial Trunked Radio) to zaawansowane rozwiązanie komunikacyjne, zaprojektowane z myślą o najbardziej wymagających środowiskach operacyjnych i infrastrukturze krytycznej, m.in. o sektorze energetycznym. Technologia ta zapewnia szyfrowaną komunikację głosową oraz transmisję danych, a także oferuje funkcje, takie jak szybkie zestawianie połączeń grupowych czy interoperacyjność systemów. Systemy łączności profesjonalnej w standardzie TETRA wspierają rozwój Krajowego Systemu Elektroenergetycznego podczas transformacji energetycznej.
W ramach wdrożenia systemu TETRA w elektrowni CCGT Grudziądz planowane jest również uruchomienie funkcji rejestracji rozmów grupowych i indywidualnych. Funkcjonalność ta umożliwi bezpieczne przechowywanie i analizę komunikacji, co wesprze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi oraz codzienną koordynację działań, zwiększając bezpieczeństwo operacyjne.
– Wdrożenie systemu TETRA w CCGT Grudziądz przyniesie znaczące korzyści w zakresie niezawodności i bezpieczeństwa komunikacji. Technologia ta zapewnia stabilną łączność nawet w ekstremalnych warunkach. System TETRA wspiera stabilność infrastruktury energetycznej, odgrywając istotną rolę w kontekście potrzeb dynamicznej transformacji energetycznej Polski – mówi Tomasz Lesiewicz, prezes Zarządu Enspiriona.