Wojewódzki konserwator zabytków dopuścił powstanie budynków wielorodzinnych przy ulicy Gazowej, ponieważ podobne istniały tu przed wojną. Przedsiębiorstwo Budowlane Elin kupiło miejski teren za niemal 2,7 miliona złotych netto. Stawia dwa obiekty z ponad 50 mieszkaniami.
PB Elin Sp. z o.o. dostało w lutym ubiegłego roku (po ponad dwóch miesiącach) pozwolenie na budowę przy ul. Gazowej 1-2 na Tarnogaju zespołu budynków wielorodzinnych o kubaturze 15 842 metrów sześciennych. Miesiąc później ruszyło z pracami. Planuje je skończyć do 31 sierpnia. Projekt przygotował architekt Zbigniew Walas.
Na osiedle Gazowa 1-2 składają się dwa trzypiętrowe budynki wielorodzinne z 51 mieszkaniami w metrażach 32-64 mkw. Do każdego przynależy balkon lub taras. Wysokość pomieszczeń wynosi 2,6 m. W obiektach znajdują się po dwie klatki schodowe z windami. Ponadto mieszkańcy skorzystają z patio oraz podziemnego garażu.
– Projekt przykłada niezwykłą wagę do detali, stąd też wykończenie budynku to połączenie drewna, szkła i płytki klinkierowej, co przekłada się na nowoczesny i elegancki charakter inwestycji – przekonuje deweloper.
Konserwator dopuścił kilkupiętrowe budynki
Obszar przy ul. Gazowej nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Rada miejska podjęła w czerwcu dwa lata temu uchwałę w sprawie jego sporządzenia. Jest na etapie projektowania po zebraniu wniosków. Na razie są więc konieczne warunki zabudowy. Prezydent miasta ustalił je dla działki nr 52/4, o powierzchni 2 941 mkw., w maju 2017 roku. Dopuszczają realizację dwóch budynków wielorodzinnych z parkingiem podziemnym. Jednak zabudowa ul. Kamienieckiej, Ząbkowickiej i Złotostockiej pomiędzy Gazową a Klimasa została wpisana w 1982 roku do rejestru zabytków, dlatego tę decyzję musiał zaopiniować wojewódzki konserwator zabytków. Przychylenie się do niej uzasadnił występowaniem przed wojną w tym rejonie zabudowy o takim charakterze.
UM Wrocławia
– Zapewniam, że nasi pracownicy dogłębnie przeanalizowali temat, a z analizy tej wynika niezbicie, że mamy do czynienia z rewaloryzacją historycznego kwartału zabudowy – wyjaśniał Daniel Gibski, zastępca dolnośląskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Miasto sprzedało parcelę przy ul. Gazowej 1-2 w maju 2018 roku. Do przetargu przystąpiło sześciu chętnych. Cena wywoławcza wynosiła 2 mln 50 tys. zł netto. PB Elin zaoferowało 2 mln 691 tys. zł.
Więcej wizualizacji w galerii.
Działki pod nowe mieszkania i nie tylko
Magistrat zamierzał zbyć jeszcze dwie nieruchomości przy ul. Gazowej – te pod numerami 4-6 oraz 8-10. Powierzchnia pierwszej z nich wynosi 1795 mkw., a drugiej 1230 mkw. Obie są przeznaczone zgodnie z obowiązującą decyzją o warunkach zabudowy pod realizację budynku wielorodzinnego (wysokiego na maksymalnie 11 m) z parkingiem podziemnym. Urzędnicy nie wyznaczyli jeszcze daty postępowań ani cen wywoławczych.
– Ewentualna decyzja dotycząca ich sprzedaży zostanie podjęta po opracowaniu i wejściu w życie wspomnianego planu miejscowego – informuje nas Marcin Obłoza z biura prasowego magistratu.
Rada Osiedla Tarnogaj chce, by na działkach sąsiadującymi z tymi, które kupią deweloperzy, powstały tereny zielone. O szczegółach pisaliśmy w lutym 2018 roku.