Co słychać na budowie wielkiego Nowego Szpitala Onkologicznego we Wrocławiu?

Orzech

We Wrocławiu powstaje największy w Polsce szpital onkologiczny, który będzie także jednym z największych tego typu ośrodków w Europie. Nowoczesna placówka ma stać się kluczowym centrum leczenia nowotworów, oferując pacjentom kompleksową opiekę na najwyższym światowym poziomie.

– Dziś 300 a niebawem już 500 osób będzie pracować na placu budowy naszej największej samorządowej inwestycji w obszarze zdrowia. Szpital rośnie w oczach i według zapewnień wykonawcy wyprzedzamy założony wcześniej harmonogram o 4 miesiące – informuje marszałek Paweł Gancarz.

Brak środków z KPO nie wpłynie na budowę nowego szpitala onkologicznego

Inwestycja jest realizowana, mimo informacji o nieprzyznaniu środków z KPO dla inwestycji wartej ponad miliard złotych. Wniosek o 125 mln dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmunologii i Hematologii został odrzucony przez Ministerstwo Zdrowia ze względów formalnych.

Marszałek zapewnia, że to nie wpłynie na postęp prac, a nowy szpital powstanie.

Pytając o sytuację związaną z nieprzyznaniem środków, marszałek Paweł Gancarz nie dopatruje się w sytuacji błędów urzędników i zapowiada odwoływanie się decyzji ministerstwa:

– To nie są decyzje polityczne, lecz decyzje mechanizmu dystrybuowania środków na onkologię – mówi marszałek.

– Kryteria zostały tak skrojone i nie są dla nas łaskawe. To nie świadczy o tym, że mają być wyciągane jakiekolwiek konsekwencje służbowe. No nie do końca też jesteśmy w stanie wszystko przewidzieć i my po prostu działamy, jak zawsze w przypadku tego typu konkursu, reaktywnie. Ja swojej odpowiedzialności politycznej nie czuję – podkreślał na antenie Radia Wrocław, Paweł Gancarz.

Ewentualny brak środków z KPO nie będzie miał wpływu na budowę i otwarcie szpitala, zapewniał marszałek. Jak podkreślił, dodatkowe środki zewnętrzne pozwoliłyby jednak wyposażyć jednostkę w lepszy sprzęt.

Nowa siedziba

Dotychczasowa siedziba Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii mieści się w ponadstuletnich budynkach, które nie spełniają już nowoczesnych standardów medycznych. Zastąpi je zupełnie nowy kompleks – Nowy Szpital Onkologiczny przy ul. Kosmonautów we Wrocławiu

– Pamiętamy jak trudna droga prowadziła do tego co dziś obserwujemy na placu budowy. Rzeczywiście serce rośnie jak patrzymy na tempo tej inwestycji. Dla wielu chorych oczekujących na leczenie na wysokim poziomie to są bardzo dobre informacje bo czas jest w leczeniu nowotworów kluczowy – dodaje Cezary Przybylski, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Z dotychczasowych 14 zaplanowanych etapów zakończono już 6. W fazie prac budowlano-montażowych osiągnięto stan „0” budynku głównego. Obecnie trwają prace nad stanem surowym otwartym i zamkniętym budynku głównego, obejmujące również prace elewacyjne. Równocześnie prowadzone są prace przy budynkach technicznych, gdzie pozostał do wykonania jedynie stropodach. Kolejne etapy obejmują złożenie zawiadomienia do kontroli, złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie, zagospodarowanie terenu i ostateczny odbiór inwestycji.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie miał powierzchnię około 100 500 m², obejmując cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Znajdą się w nim 26 oddziałów stacjonarnych oraz 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Przychodnia szpitalna dysponować będzie 73 gabinetami, co znacząco zwiększy zakres opieki ambulatoryjnej.

– Jako lekarze jesteśmy niezwykle zadowoleni z postępu prac. Już przygotowujemy się do przeprowadzki, by przeprowadzić ją sprawnie i uruchomić nowy szpital jak najszybciej – mówi prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Nowy szpital zaoferuje pacjentom 671 łóżek w komfortowych jedno- i dwuosobowych pokojach. Blok operacyjny z 14 salami pozwoli na wykonywanie do 10 tysięcy operacji rocznie. Całość będzie zorganizowana w ramach dziewięciu unitów – kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia, co usprawni procesy medyczne i znacząco poprawi jakość opieki nad pacjentami.