Co słychać na rynku powierzchni biurowych we Wrocławiu?

Orzech

Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku powierzchni biurowych w stolicy Dolnego Śląska? Podobnie, jak na innych regionalnych rynkach tego typu panuje duża ostrożność inwestorów w rozpoczynaniu nowych projektów. Knighr Frank przeanalizował sytuację we Wrocławiu.

Zasoby trzeciego pod względem wielkości – po Warszawie i Krakowie – rynku biurowego we Wrocławiu na koniec 2024 roku wyniosły 1,38 mln metrów kwadratowych.

W ubiegłym roku do użytku oddano zaledwie 38 tys. mkw., a na etapie budowy znajduje się obecnie zaledwie 35 tys. metrów kwadratowych. I nie widać w najbliższym horyzoncie czasowym zmiany tego trendu.

– Popyt na powierzchnie biurowe we Wrocławiu pozostawał relatywnie stabilny. Wprawdzie wynik z ubiegłego roku był niższy o 12 proc. od tego osiągniętego w 2023 roku, ale warto zaznaczyć, że odnotowano wówczas drugi najwyższy poziom wynajmu w historii wrocławskiego rynku. W 2024 roku najemcy podpisali umowy najmu na 146 tys. mkw., co stanowiło 21 proc. całkowitego wolumenu transakcji zanotowanych poza Warszawą – informuje Anna Patrzyk-Sperzyńska, associate director w Knight Franku.

W strukturze transakcji, podobnie jak w większości badanych miast, zdecydowanie przeważały renegocjacje, których udział wyniósł 57 proc. Firmy w dalszym ciągu pozostają wrażliwe na koszty, które wiążą się z relokacją, takie jak wydatki na przeprowadzkę i dostosowanie powierzchni do potrzeb najemcy. Odsetek nowych umów w wolumenie transakcji wyniósł 36 proc., a ekspansji zaledwie 2 proc.

– Osłabienie popytu w 2024 roku przełożyło się na utrzymanie wysokiego wskaźnika pustostanów we Wrocławiu. Na koniec IV kwartału 2024 roku wyniósł on 19,3 proc., co wiązało się ze wzrostem o 1,1 p.p. w porównaniu analogicznego okresu w 2023 roku. Jednak w porównaniu z poprzednim kwartałem odnotowano spadek o 0,4 p.p., co może sygnalizować początek trendu spadkowego, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielką powierzchnię w trakcie budowy – dodaje Michał Kusy, junior consultant, Research, Knight Frank.

Czynsze wywoławcze we Wrocławiu na koniec 2024 roku pozostały na stabilnym poziomie wynosząc od 10 do 16 euro/mkw. za miesiąc, jednak czynsze za najlepsze powierzchnie w nowych budynkach mogą przekraczać ten poziom.

Opłaty eksploatacyjne również pozostały na stabilnym poziomie, mieszcząc się w przedziale od 16 do 31 zł/mkw. za miesiąc.