„Dziura" przy Piotrkowskiej 58 w Łodzi zniknie na dobre. Ruszyła odbudowa kamienicy [WIZUALIZACJE]

Orzech

Zniknie kolejna "dziura" w zabudowie najważniejszej i najbardziej reprezentacyjnej ulicy w Łodzi. W miejscu dawnej kamienicy przy Piotrkowskiej 58 znów stanie budynek, który wpisze się w zabytkową zabudowę najsłynniejszej ulicy w Łodzi. Nowa inwestycja nosi nawę Kamienicy Konesera, a jej realizacja właśnie się rozpoczęła. Zostanie odbudowana na miejscu budynku wyburzonego w 2009 roku, należącego uprzednio do Zakładu Energetycznego Łódź-Teren (później Polskiej Grupy Energetycznej S.A.

Dzięki tej inwestycji Łódź odzyska brakujący element pierzei przy ulicy Piotrkowskiej. Nowa kamienica inspirowana wyglądem pierwotnego budynku z początku XX wieku, połączy styl i detale architektoniczne epoki z nowoczesnymi rozwiązaniami. Oficjalne zakończenie budowy planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

Kamienica Konesera w Łodzi to pięciokondygnacyjny budynek mieszkalno-usługowy, który zostanie wzniesiony na podstawie przedwojennego projektu. Odtworzona elewacja frontowa będzie wzorowana na wyglądzie z 1912 roku i zostanie wykonana z dbałością o detal – ozdobną sztukaterię, stylowe balustrady czy klasyczne, drewniane drzwi.

Inwestorem jest spółka BUDOMAL ESTAE, która w grudniu 2023 r. kupiła tę i sąsiednią nieruchomość od PGE S.A. i zapowiedziała odbudowę wyburzonej kamienicy.

Bogata historia

Kamienica Konesera w Łodzi została zbudowana w latach 1872-1876 przez Dawida Izraela Freinda, według projektu Hilarego Majewskiego – jednego z najwybitniejszych architektów Łodzi. W 1912 roku, po śmierci właściciela, budynek został nadbudowany i zyskał swój najbardziej rozpoznawalny wygląd - cztery kondygnacje, siedem balkonów i ozdobny mansardowy dach.

W trakcie II wojny światowej budynek został częściowo zniszczony, a w kolejnych dekadach systematycznie pozbawiano go detali architektonicznych. W latach 60. XX wieku kamienica popadła w ruinę, a w 2009 roku została całkowicie rozebrana, pozostawiając pustą przestrzeń w samym sercu miasta.

Projekt powstaje we współpracy ze służbami konserwatorskimi i architektonicznymi, a jego sercem będzie wiernie odtworzona fasada z mansardowym dachem.

WIZUALIZACJE:

Źródło: lodz.pl