Finał prac na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. Historyczna część miasta odzyskała blask [ZDJĘCIA]

Orzech

Zakończyło się Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP) na Wyspie Spichrzów w Gdańsku. W wyniku współpracy miasta z prywatnymi inwestorami historyczna część Gdańska zyskała nowy wygląd, miejsca dla mieszkańców i turystów oraz dziewięć nowych obiektów.

• Wyspa Spichrzów stała się areną jednej z największych inwestycji realizowanych w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego w Polsce

• W wyniku tej współpracy powstało dziewięć nowych obiektów oraz przestrzeni publicznych

• Całkowita wartość projektu przekroczyła 43 miliony złotych i została sfinansowana ze środków prywatnych

Inwestycja na północnym cyplu Wyspy Spichrzów była realizowana na zasadzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP). Zdegradowany w przeszłości teren, dzięki wspólnym działaniom miasta i konsorcjum GRANARIA, został gruntownie odmieniony i dziś stanowi nowoczesną, dynamiczną przestrzeń otwartą dla społeczności lokalnej i przyjezdnych.

– To, co zyskaliśmy my, gdańszczanie i gdańszczanki, to odbudowa historycznej części naszego miasta, historycznej części Wyspy Spichrzów, która, jak Państwo doskonale wiedzą, została zniszczona 80 lat temu. Obraz, który oglądaliśmy tutaj na wyspie przez kilkadziesiąt lat, dzisiaj jest zgoła inny – podkreśla prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

– Partnerstwo publiczno-prywatne polega na współpracy, w której sektor publiczny łączy się z prywatnym. Budowa miasta to proces, w którym stale mierzymy się z różnorodnymi wyzwaniami, szczególnie przy realizacji tak złożonych inwestycji. To również dowód na to, że w Gdańsku nie obawiamy się ambitnych przedsięwzięć – dodaje zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju i gospodarki, Piotr Grzelak.

Wśród zrealizowanych inwestycji znalazły się między innymi:

piesza kładka nad Motławą (12,9 mln zł),

most zwodzony Stągiewny (6 mln zł),

nowoczesna marina (5,6 mln zł),

nowy budynek bosmanatu (4,6 mln zł),

przebudowa ulic: Chmielnej, Motławskiej i Pożarniczej

Poczynione inwestycje mają przyciągać mieszkańców i turystów do odwiedzenia odnowionych terenów wyspy

Nowoczesna infrastruktura, połączona z dbałością o historyczny charakter miejsca, tworzy przestrzeń sprzyjającą spacerom, rekreacji i spędzaniu czasu nad wodą. Wyspa Spichrzów staje się dziś jednym z symboli nowoczesnego Gdańska, łączącego tradycję z dynamicznym rozwojem.

Inicjatywa realizowana w formule PPP pokazała owocną współpracę pomiędzy Miastem Gdańsk a podmiotami prywatnymi

Dzięki tej inwestycji Gdańsk zyskał nowoczesną, reprezentatywną przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

– Dziękuję władzom Gdańska za to, że dwanaście lat temu zaprosiły nas do realizacji tego projektu. Cieszę się, że mieszkańcy są z tej inwestycji zadowoleni, ale również i my jesteśmy z tego projektu bardzo dumni – podkreślił przedstawiciel spółki Granaria, Marcin Charchut.

W artykule wykorzystano materiały gdansk.pl