Francuska grupa RECTOR Lesage wybuduje fabrykę na Dolnym Śląsku

Orzech

Firma RECTOR Polska dołącza do grona inwestorów jaworzyńskiej podstrefy przemysłowej i wybuduje tu trzecią po Chrzanowie i Mszczonowie fabrykę betonowych pustaków stropowych. Na działce o powierzchni ponad 6 ha wybudowana zostanie hala produkcyjna wraz z zapleczem biurowo-magazynowym.

RECTOR Polska jest oddziałem francuskiej grupy RECTOR Lesage. Cała grupa posiada blisko 20 zakładów produkcyjnych, większość we Francji, 2 w Belgii i 2 w Polsce (Chrzanów od 2009 r. i Mszczonów od 2020 r.). Ponadto polska spółka posiada swoje oddziały w Czechach (2012 r.) i Słowacji (2011 r.).

Firma na rynku polskim oferuje rozwiązania stropowe oparte na belce sprężonej i pustaku stropowym (system RECTOBETON) oraz belce sprężonej i panelach z drewnianych wiórów prasowanych (system RECTOLIGHT).

– Przez długie lata nasza produkcja ograniczała się do produkcji belek sprężonych, a betonowe pustaki stropowe były produkowane przez wyselekcjonowane zakłady produkcyjne firm zewnętrznych. Budując drugi nasz zakład – w Mszczonowie – sprowadziliśmy używaną linię z Francji do produkcji pustaków stropowych, na potrzeby rynku woj. mazowieckiego i łódzkiego. To był bardzo dobry krok do poprawy naszej autonomii w tym obszarze. Obecnie linia ta pokrywa ok. 25% naszego zapotrzebowania. W związku z dalszym rozwojem została podjęta decyzja o budowie trzeciego zakładu produkcyjnego w województwie dolnośląskim – właśnie w Jaworzynie Śląskiej, ze względu na potencjał tego rynku, jak również ze względu na bliskość rynku woj. wielkopolskiego i opolskiego, a także naszego czeskiego oddziału – mówi prezes RECTOR Polska, Tomasz Chmielowiec.

W Jaworzynie Śląskiej ma powstać hala z linią produkcyjną prefabrykowanych elementów betonowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Hala ma być tak zaprojektowana, aby w przyszłości była możliwość jej rozbudowy o część produkcyjną belek sprężonych lub innych elementów prefabrykowanych. Powstanie również plac magazynowy wyrobów gotowych oraz magazyn zamknięty, drogi wewnętrzne, biurowiec wraz z salą konferencyjną.

Wartość inwestycji oszacowano na 35 milionów złotych.

Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma HARDEN CONSTRUCTION.

RJS RECTOR JAWORZYNA ŚLĄSKA, taką nazwę nosi rozpoczęta w czerwcu 2024 roku inwestycja zakładająca budowę hali produkcyjnej z częścią biurowo-socjalną i terenami zewnętrznymi. Obiekt będzie miał powierzchnię użytkową ponad 2000 mkw. Oprócz tego powstanie ponad 20 tys. mkw. powierzchni utwardzonej.

Realizowana inwestycja znajduje się w Jaworzynie Śląskiej w województwie dolnośląskim 65 km na południowy zachód od Wrocławia i 50 km od autostrady A4 będącej najważniejszym szlakiem transportowym południowej Polski.

Budynek zostanie zrealizowany w formule zaprojektuj i zbuduj. W gestii generalnego wykonawcy będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Budowa ma zostać ukończona w drugim kwartale 2025 roku.

Budowa dla producenta prefabrykatów z jego własnych produktów

Wśród prac, które zostaną poczynione przez HARDEN CONSTRUCTION, jest wykonanie skomplikowanych robót żelbetowych pod technologię inwestora, który jest producentem betonowych prefabrykatów. Wszystko to wymaga również bardzo dobrej koordynacji prac budowalnych. Wspomniana technologia pochodząca z Francji oraz Włoch, w której skład wchodzą m.in. linia produkcyjna, suszarnia a także węzeł betoniarski, będzie używana w tej fabryce do produkcji prefabrykatów.

– Inwestycja jest dość nietuzinkowa, gdyż nieczęsto zdarza nam się wykorzystywać przy budowie elementy konstrukcyjne wyprodukowane przez inwestora. W trakcie budowy zostaną wykorzystane stropy sprzężone RECTOBETON oraz RECTOLIGHT, a także bloczki prefabrykowane w ścianach wewnętrznych hali. Sam budynek również musiał zostać dostosowany pod technologię produkcji bloczków betonowych. Co ciekawe produkcja, która będzie miała miejsce na terenie budynku będzie wysoko zautomatyzowana. Przy procesie ma pracować tylko sześć osób – komentuje Łukasz Kozerski, Dyrektor Operacyjny w HARDEN CONSTRUCTION.

Rekordowy współczynnik powierzchni biologicznie czynnej

W hali magazynowej zostaną zastosowane materiały energooszczędne, które minimalizują utratę energii. Wśród nich jest wełna mineralna i płyty warstwowe o niskim współczynniku przewodności cieplnej. Oprócz tego zostaną zastosowane okna z szybami ze szkła termoizolacyjnego.

– RJS RECTOR JAWORZYNA ŚLĄSKA to budynek, w który zastosowano materiały mające jak najmocniej ograniczyć ucieczkę ciepła. Ściany zastosowane w budynku mają przewodność cieplną na poziomie U=0,19 W/m2K. Z kolei powierzchnie przezroczyste, które są nieotwieralne mają jeszcze niższy współczynnik. To sprawia, że jest to energooszczędny budynek – Paweł Fiuczek, Dyrektor Zarządzający w HARDEN CONSTRUCTION.

Na dachu inwestycji zostaną zainstalowane panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 100 kWp, a do oświetlenia budynku zostaną użyte energooszczędne oprawy świetlne LED. Ponadto pojawią się zbiorniki dekantacyjne, które pozwolą na ponowne wykorzystanie zużytej wody np. do mycia maszyn.

Budynek oprócz rozwiązań energooszczędnych i ekologicznych wyróżnia się także olbrzymią powierzchnią biologicznie czynną. W sumie tereny zielone zajmą ponad dwa hektary, co sprawia, że współczynnik powierzchni biologicznie czynnej wyniesie blisko 50%.