Granty na energooszczędne mieszkania komunalne i TBS-y

Orzech

Od 1 lutego 2024 roku samorządy ponownie mają możliwość składania wniosków o dofinansowanie projektów budowy energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich i średnich dochodach. Całkowita pula wsparcia przekracza pół miliarda złotych, a środki pochodzą z Krajowego Programu Operacyjnego (KPO).

Wsparcie finansowe obejmuje tworzenie mieszkań, które staną się częścią lokalnego zasobu mieszkaniowego, takich jak mieszkania komunalne, mieszkania chronione oraz mieszkania na wynajem, powstające przy aktywnym udziale gminy lub związku międzygminnego (Towarzystwa Budownictwa Społecznego - TBS-y i Spółdzielnie Mieszkaniowe - SIM-y). Na te inicjatywy przeznaczono kwotę przekraczającą 510,5 miliona złotych.

Finansowego wsparcia w ramach planu rozwojowego udziela się, jeżeli:

- wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP w budynku powstałym w ramach przedsięwzięcia nie przekracza 52 kWh/(m2·rok);

- przedsięwzięcie nie wyrządza poważnych szkód dla celów środowiskowych;

- termin zakończenia realizacji przedsięwzięcia musi zakończyć się do 31 sierpnia 2026 r.

Wsparcie oferowane jest w formie bezzwrotnego grantu (finansowe wsparcie w ramach planu rozwojowego) i łączy się ze wsparciem krajowym udzielanym w ramach programu budownictwa socjalnego i komunalnego.

W przypadku tworzenia energooszczędnych mieszkań dla gospodarstw domowych o niskich dochodach (w tym mieszkań komunalnych), dofinansowanie może wynieść maksymalnie 15 proc. kosztów przedsięwzięcia, a przy mieszkaniach dla gospodarstw domowych o średnich dochodach (mieszkania społeczne czynszowe, w tym SIM/TBS) – 25 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Nabór wniosków będzie trwał do 30 września 2024 r.

Więcej informacji o naborze na stronie www Banku Gospodarstwa Krajowego:

https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/bezzwrotne-wsparcie-budownictwa-z-funduszu-doplat/#c32226