Holenderska firma Protix chce hodować larwy much w Polsce

Orzech

Holenderska firma Protix chce w Polsce hodować miliony larw Muchy Czarnej (Hermetia illucens) i przerabiać je na pasze dla zwierząt. Inwestor otrzymał na realizację swojego projektu kredyt od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Protix to producent zrównoważonego białka, wykorzystywanego w paszach i karmach dla zwierząt domowych. Na miejsce budowy swojego największego i najnowocześniejszego obiektu produkcyjnego wybrał Polskę.

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) zobowiązał się wspierać firmę Protix w realizacji te inwestycji. Przeznaczy na to 37 milionów euro. Podpisana umowa kredytowa jest zgodna z celami zrównoważonej biogospodarki i gospodarki o obiegu zamkniętym. Udzielenie kredytu było możliwe dzięki wsparciu z programu InvestEU, którego celem na lata 2021–27 jest uruchomienie inwestycji o wartości ponad 372 miliardów euro w tym sektorze na terenie Unii Europejskiej.

Protix zajmuje się pozyskiwaniem alternatywnych białek, przeznaczonych do produkcji karmy dla zwierząt domowych, akwakultury, pasz dla zwierząt gospodarskich i nawozów organicznych.

Choć oficjalnie firma nie informuje o dokładnej lokalizacji swojej inwestycji w Polsce, my ją ustaliliśmy. Protix zamierza ją zrealizować w województwie dolnośląskim, a konkretnie w Świebodzicach. W lipcu 2023 r. do Urzędu Miejskiego w Świebodzicach wpłynął wniosek o wydanie uwarunkowań środowiskowych od holenderskiej firmy Protix. Wiemy też, jakiej skali miałaby to być inwestycja.

– Protix zamierza zajmować się hodowlą larw Muchy Czarnej (Hermetia illucens) na potrzeby produkcji pasz dla zwierząt na ogromną skalę. Larwy mają rocznie „przerobić” 300 tys. ton (sic!) surowców do skarmiania pochodzenia organicznego typu młóto zbożowe, serwatka serowa czy syrop kukurydziany. Zaopatrzenie i odbiór produkcji ma zapewnić transport samochodowy w ilości ponad 180 samochodów dziennie (sic!), z czego 75 to duże ciężarówki. Produkcja ma być prowadzona 24 h/dobę, 7 dni w tygodniu. – informuje lokalny portal swiebodzice.info.

Czy holenderski inwestor rzeczywiście zrealizuje swój projekt w tym dolnośląskim mieście? Ile dokładnie zainwestuje? Ilu zatrudni pracowników? Na razie nie informuje. Będziemy przyglądali się tej inwestycji.

Mucha Czarna (Hermetia illucens)

Za Wikipedią: [...] "Muchówki z tego gatunku osiągają 12–20 mm długości ciała i 8–14,8 mm rozpiętości skrzydeł. Są to muchy duże, smukłe, przeważnie ciemne, o intensywnie brązowych skrzydłach[6]. Charakteryzują się krótkim cyklem życia od 40 do 45 dni.

H. illucens jest bardzo elastycznym i eurytermicznym saprofagiem. Jej larwy wydostają się z jaja po około 4 dniach i przechodzą w ciągu kolejnych 14–18 dni przez 5 stadiów larwalnych, stadium przedpoczwarki i poczwarki. Larwy tego owada intensywnie żerują na rozkładających się cząstkach materii organicznej pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, w tym zgniłych owoców, warzyw, kukurydzy i innych produktów spożywczych, nagromadzonych resztek roślinności, kompostu, obornika i padliny. Przekształcają je w masę składającą się głównie z białka, tłuszczu i chityny.

Osobniki dorosłe żyją 5–8 dni, podczas których się kojarzą. Samica składa wówczas od 500 do 900 jaj.

Produkty powstające w wyniku żerowania larw H. illucens mogą być wykorzystywane na różne sposoby. Wysokiej jakości białko może być stosowane jako pasza, podczas gdy inne związki mogą być wykorzystywane jako surowiec w przemyśle chemicznym. Pozyskuje się z niej mączki paszowe i wyekstrahowane tłuszcze. Frakcję tłuszczową można przekształcać w biopaliwo, a chityna może być przetwarzana na chitozan, który ma szerokie zastosowania, od oczyszczania ścieków po wytwarzanie powłok bioaktywnych. Larwy H. illucens cechują się wysokim poziomem wapnia oraz jako jedyne owady dotąd wykorzystywane w żywieniu zwierząt wykazują korzystny stosunek wapnia do fosforu.

Na świecie H. illucens stosowana była w mieszankach paszowych od lat 70. XX wieku. Suszonymi larwami oraz paszami na bazie owadziej mączki skarmiane są ryby oraz drób. W wielu krajach świata brakuje szczegółowych przepisów prawnych dotyczących stosowania tego owada. Do 2017 roku przepisy Unii Europejskiej nie zezwalały na stosowanie owadów w celach konsumpcji przez człowieka i zabraniały skarmiania zwierząt gospodarskich materiałami paszowymi z owadów. W lipcu 2017 Komisja Europejska zaliczyła H. illucens do gatunków, które spełniają warunki bezpieczeństwa w zakresie produkcji owadów do celów paszowych. W Dzienniku Urzędowym UE ta muchówka została określona nazwą "czarna mucha". [...]

O inwestorze:

Protix to międzynarodowy producent i dostawca składników owadów przeznaczonych na paszę dla zwierząt i do spożycia przez ludzi. Firma prowadzi największą na świecie fabrykę owadów, zlokalizowaną w Bergen op Zoom w Holandii.

Firma została założona w 2009 roku przez dyrektora generalnego Keesa Aartsa. Siedziba Protix znajduje się w Dongen w Holandii.

W czerwcu 2017 roku firma pozyskała finansowanie w wysokości 45 mln euro, co było wówczas największą inwestycją w branży. W październiku 2017 r. Protix przejął Fair Insects, firmę zajmującą się hodowlą owadów przeznaczonych do spożycia przez ludzi.

W czerwcu 2019 r. Protix otworzył nowy oddział w Bergen op Zoom, największej fabryce owadów na świecie