Izby Administracji Skarbowej w Łodzi z nową siedzibą. Perełką remontu ponad 130-letni budynek [ZDJĘCIA]

Orzech

Kolejna zabytkowa, przedwojenna kamienica w Łodzi została zrewitalizowana. Po długim i kosztownym remoncie oddana do użytku została nowa siedziba pomocnicza Izby Administracji Skarbowej w Łodzi przy ul. Żeromskiego 88. Jej reprezentacyjną częścią jest odnowiony budynek frontowy pochodzący z 1891 r. Współcześni łodzianie nie pamiętają go w tak dobrym stanie.

To nieruchomość o bogatej przeszłości sięgającej końca XIX w. Stacjonowała tam carska artyleria, potem konnica, obiekt pełnił potem różnorodne funkcje (w okresie międzywojennym służył rezerwom Policji Państwowej), a nim przejęła go Krajowa Administracja Skarbowa był kwaterą łódzkiej drogówki.

Choć projekt przebudowy nieruchomości przygotowany przez studio Boom Architekci z Łodzi był gotowy już w 2018 r. (prace budowlane rozpoczęły się dopiero w 2022 r. i trwały do grudnia 2024 r. Już w 2025 r. do nowych biur przy ul. Żeromskiego przenieśli się pracownicy łódzkiej KAS (łącznie ok. 140 osób) z oddziałów przy ul. Gibalskiego, ul. Wróblewskiego i częściowo z głównej siedziby Izby Administracji Skarbowej w Łodzi przy al. Kościuszki.

Zabytkowa kamienica przeszła kompleksową rewitalizację

Remont kamienicy przy ul. Żeromskiego 88 kosztował 29 mln zł, ale też jego zakres był niemały, bo obejmował konserwatorski remont frontowego budynku (z zachowaniem historycznej fasady) oraz całkowitą przebudowę pozostałych nieruchomości na działce wraz z zagospodarowaniem wewnętrznego dziedzińca, gdzie powstał otoczony niską i wysoką zielenią parking i mały skwer rekreacyjny.

Na wszystkich budynkach położono nowe pokrycia dachowe. Wybudowano łącznik pomiędzy budynkiem frontowym i oficyną po północnej stronie działki, którą podwyższono o dodatkową kondygnację.

Przebudowano stare garaże wokół dziedzińca. Budynki docieplono i zaizolowano. Wymieniono wszystkie drzwi i okna oraz instalacje wewnętrzne dodając np. kanalizację deszczową ze zbiornikami retencyjnymi, oświetlenie terenu, system alarmowy, przeciwpożarowy i system kontroli dostępu.

Na północnej ścianie ogrodzenia posesji, w głębi podwórza – wokół zachowanych podczas remontu oryginalnych poideł dla koni – zamontowano instalację fotowoltaiczną.

Dawno minioną urodę odzyskał zabytkowy budynek frontowy, w którym trzeba było od nowa wykonać fundamenty (minowanie) oraz wzmocnić jego konstrukcję. Łukowo sklepiony prześwit bramowy (oryginalnie będący wejściem i wjazdem na teren nieruchomości) został zamknięty szklanymi ścianami tworząc hall z recepcją. Odbudowano balkon na elewacji, odnawiając lub rekonstruując także jej detale architektoniczne. Wybudowano windę, której wcześniej w budynku nie było (druga jest w rozbudowanej oficynie). Na nowo stworzono też jego elewację od strony południa – bardzo nowoczesną w kontraście do zabytkowej fasady.

ZDJĘCIA:

Źródło: UM Łódż / lodz.pl