Jest nowy projekt kompleksu Fabryka Perun w Warszawie. Będzie niższa zabudowa i inwestycje publiczne [WIZUALIZACJE]

Orzech

Zajdą spore zmiany w projekcie nowego, dużego kompleksu wielofunkcyjnego, jaki ma powstać w warszawskiej dzielnicy Praga-Południe. Inwestor, spółka Grochowska 301/305 i architekci z pracowni WWAA zaprezentowali zmiany w koncepcji Fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Wprowadzone poprawki są efektem głosów i opinii mieszkańców, jaką inwestor otrzymał podczas poprzedniej komisji ładu przestrzennego Rady Warszawy.

W maju przedstawiciele spółki Grochowska 301/305 oraz architekci z pracowni WWAA zaprezentowali nowe zmiany w koncepcji Fabryki Perun na warszawskim Kamionku. Kluczowa zmiana to dostosowanie wysokości do innych budynków w okolicy, co zmniejszy intensywność zabudowy planowanej w Perunie o około 20 proc. w porównaniu z pierwszą koncepcją sprzed trzech lat.

Inwestor podtrzymuje zobowiązanie do realizacji pakietu inwestycji publicznych, w tym przekazania miastu lokalu oświatowego oraz odnowienia miejskiego skweru pomiędzy ulicą Grochowską i Stanisława Augusta.

W porównaniu z koncepcją z lutego tego roku, nowe budynki projektowane na terenie Peruna zostały obniżone o jedno piętro, bądź też obniżona została wysokość ich parterów – to wszystko z zachowaniem 268 miejsc parkingowych. Maksymalna wysokość wynosi obecnie 20 metrów, co jest zgodne z założeniami obowiązującego planu miejscowego dla zabudowy od ul. Grochowskiej i pozwoli dowiązać się do pierzei sąsiednich kamienic przy tej wielkomiejskiej arterii. Z kolei od strony ulicy Stanisława Augusta, obecnie cztero- i pięciopiętrowe budynki Peruna będą odpowiadać wysokością tym, które w ostatnich latach powstały w sąsiedztwie kamionkowskich Błoni Elekcyjnych.

Pozytywne stanowisko wobec najnowszego kształtu projektu Fabryki Perun wydała w Rada Samorządu Mieszkańców Osiedla Kamionek. Ze względu na historyczny charakter terenu zakładu wytwarzającego w przeszłości sprzęt spawalniczy, projekt jest uzgodniony z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Ostateczną decyzję w sprawie zgody na realizację wyda Rada Warszawy.

– Fabryka Perun wpisuje się w miejską koncepcję przywracania do życia terenów poprzemysłowych, a zarazem rozsądnego dogęszczania zabudowy mieszkalnej w lokalizacjach z dobrym dostępem do komunikacji, usług, edukacji i atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Nasz obecna propozycja uwzględnia szereg postulatów strony społecznej, interesy miasta i samorządu oraz zalecenia konserwatorskie. Wypracowaliśmy projekt, który będzie miastotwórczym elementem Kamionka – osiedla różnorodnego, rozwijającego się, ale też pamiętającego o swojej postindustrialnej przeszłości – podkreśla Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun.

Intensywność proponowanej zabudowy jest mniejsza w porównaniu do wcześniejszych koncepcji, a także do tej, którą dopuszcza projekt nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tej części Warszawy. W Fabryce Perun planowanych jest 248 mieszkań – w poprzednio prezentowanej wersji było ich 266. Zrewitalizowane i wyeksponowane, pofabryczne hale pomieszczą lokale usługowe o łącznej powierzchni około 1,2 tys. mkw.

Fabryka Perun to jeden z najstarszych przykładów architektury przemysłowej na Grochowie. Od 1913 roku prężnie działał tu zakład przedsiębiorstwa "Perun" TowarzystwoAkcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów - pierwsza w Polsce fabryka wytwarzająca nowoczesny sprzęt spawalniczy. Budynki fabryki przetrwały obie wojny światowe, a ona sama, przechodząc kolejne przekształcenia własnościowe i przestrzenne, kontynuowała działalność i rozwój do początków XXI wieku.

O inwestorze:

Grochowska 301/305 sp. z o.o. sp.k. to doświadczenie i wiedza zespołu ludzi będących współautorami sukcesu inwestycji deweloperskich realizowanych przez Soho Development S.A. zlokalizowanych nieopodal na Kamionku, przy ulicy Mińskiej 25. Stworzono tam nietuzinkowe miejsce na skalę Warszawy Soho Factory. W zrewitalizowanych budynkach znajdują się restauracje, Muzeum Neonów, lokale usługowe i biura oraz inwestycje mieszkaniowe takie jak Rebel One, Kamion Cross, Wars, Feniks, Verbel oraz Sava Mińska 25. W ramach projektu oddano do użytkowania 740 mieszkań oraz 40 lokali usługowych.