Katowice Airport zrealizował dwie nowe inwestycje

Orzech

Na terenie Katowice Airport w Pyrzowicach oddano do użytku dwie kolejne inwestycje. Powstała dodatkowa hala przylotów i nowy, duży parking lotniskowy dla samochodów.

W porcie lotniczym oddano do użytku dodatkową halę przylotów, która pomoże w zapewnieniu odpowiedniego standardu obsługi podróżnych w momentach nasilonego wakacyjnego ruchu.

W obiekcie, który otrzymał oznaczenia terminal D, obsługiwane są niektóre przylotowe rejsy czarterowe z krajów strefy Schengen. Terminal został uruchomiony w budynku, w którym kiedyś funkcjonował pierwszy terminal towarowy katowickiego lotniska.

Ogólna powierzchnia terminalu D wynosi 1 805 metrów kwadratowych. Jest on wyposażony w pojedynczy taśmociąg do wydawania bagażu o długości 100 m z dwiema nitkami rozładunku, co umożliwia obsługę do dwóch rejsów jednocześnie.

W Katowice Airport oddano do użytku nowy parking terenowy o oznaczeniu P4 – w sumie udostępniono 757 miejsc postojowych. Infrastruktura znajduje się przy rondzie, które powstało w trakcie budowy skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 913 z linią kolejową nr 182.

Nowy parking jest w całości oświetlony, wyposażony w nowoczesny system monitoringu oraz system parkingowy. Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego zapewnia darmowy transfer między parkingiem a terminalami pasażerskimi dla klientów korzystających z nowego parkingu.

Po oddaniu do użytku parkingu P4 całkowita liczba dostępnych miejsc postojowych w Katowice Airport wzrosła i wynosi aktualnie ok. 5 800.

Katowice Airport należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. W 2019 r. z jego połączeń skorzystało rekordowe dotąd 4,84 mln pasażerów. Pandemia koronawirusa w latach 2020-2021 zahamowała wzrost przewozów. Miniony rok przyniósł ich odbudowę – z portu skorzystało 4,42 mln osób. Prognoza na ten rok zakłada obsłużenie 5,6 mln podróżnych.

Port lotniczy im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach jest krajowym liderem w segmencie ruchu czarterowego i regionalnym w przewozach komercyjnego cargo.

Lotnisko ma zatwierdzony program inwestycyjny do 2030 r. o wartości ponad 1,5 mld zł, zakładający m.in. budowę w ciągu czterech najbliższych lat nowego terminala i układu komunikacyjnego. Ogółem program inwestycyjny ma objąć ponad 20 inwestycji, w tym także budowę terminala cargo czy hangaru technicznego.