Kraków: Unity Centre wciąż stoi puste, ale ma się to zmienić

Damian Daraż
Najwyższy budynek w Krakowie dawniej nazywany pogardliwie "szkieletorem" został ukończony rok temu, po czterech latach budowy jednak do dziś nie tętni życiem. Większa część powierzchni biurowca nie została jeszcze wynajęta, nie działają zapowiadane kawiarnie i restauracje, wciąż nie otwarto tarasu widokowego na szczycie 102,5-metrowego wieżowca. Właściciele obiektu tłumaczą, że wpływ na opóźnienie komercjalizacji miała pandemia i liczą, iż szybko to się zmieni.
Właściciele centrum biznesowego Unity Centre mają nadzieję na to, że sytuacja epidemiologiczna będzie coraz stabilniejsza i nie powrócą obostrzenia sanitarne. W lipcu 2021 roku właściciele podpisali umowę najmu z dużą międzynarodową korporacją, która wybrała najwyższy budynek w Krakowie na swoją siedzibę. Ponadto właściciele kompleksu negocjują trzy umowy najmu z dużymi partnerami oraz są w trakcie podpisywania listów intencyjnych z kolejnymi firmami.
Jak zaznacza przedstawicielka GD&K Group właściciele kompleksu współpracują z doświadczonym i stabilnym partnerem mającym 85% udziałów w Unity Centre. Firma Uniqua, o której mowa, jest jedną z wiodących grup ubezpieczeniowych na swoich głównych rynkach w Austrii i Europie środkowo-wschodniej. Zarządza ona 256 nieruchomościami o wartości 2,5 mld euro.
Obecnie z przestrzeni biurowej Unity Tower korzystają pracownicy dwóch firm, około 150 osób. Pandemia spowodowała, że wiele nowych biurowców świeci pustkami. Budynek przy rondzie Mogilskim posiada ten atut, że jest najwyższy w mieście i posiadanie w nim swojej siedziby jest niepodważalnym prestiżem. Nowi najemcy mogą aranżować przestrzenie w odpowiedni dla siebie sposób.
Na 20. piętrze biurowca powstał tak zwany "Marketing Suite". Jest to biuro pokazowe i na podstawie tych rozwiązań przyszli klienci mogą czerpać inspiracje, a międzyczasie podziwiać piękną panoramę miasta.
Właściciele kompleksu Unity Centre chcą zmienić zagospodarowanie placu pomiędzy budynkami – Unity Square ma stać się bardziej zielony.
W pełni urządzony i dostępny dla pracowników i odwiedzających jest hol wejściowy w Unity Tower. Na dachu wieżowca powstał taras z widokiem na całą panoramę miasta. Niżej jest ostatnie piętro z przeszklonymi ścianami, skąd można również podziwiać widoki z czterech stron. Na te poziomy budynku prowadzą także zewnętrzne wejścia i windy. Czas wjazdu na 26. piętro wynosi 25 sekund.
Unity Centre to największe w Krakowie wielofunkcyjne centrum biznesowe, w skład którego wchodzi pięć budynków, w tym trzy biurowce oraz hotel Radisson Red z 230 pokojami i apartamentowiec.
Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 roku, po czterech latach budowa została przerwana, aż do września 2016 r. Kompleks został oddany do użytku we wrześniu 2020 roku,