[Kraków] Wznowią przebudowę szkieletora. Podziemne wyburzenia jeszcze w sierpniu

Damian Daraż
Przebudowę szkieletora wstrzymano w lipcu, dalsze prace rozbiórkowe części podziemnej rozpoczną się jeszcze w sierpniu. 
Przebudowa, która ma przemienić szkieletora w okazały kompleks o nazwie "Unity Centre", rozpoczęła się pod koniec marca 2016 roku. Do tej pory wyburzono m.in. żelbetowe elementy po zachodniej i południowej stronie wieży, jak i dwukondygnacyjną stalową konstrukcję okalającą 24-kondygnacyjną wieżę. 
W połowie lipca prace na budowie zupełnie ucichły, Częściowo było to związanie z nadchodzącymi Dniami Młodzieży. Jak się dowiadujemy, wkrótce robotnicy wrócą na plac budowy, a prace rozbiórkowe zejdą pod ziemię.

Część prac wyburzeniowych została już zakończona, a wokół trwa porządkowanie terenu. Niedługo przystąpimy do dalszych prac, ale na razie nie potrafię powiedzieć kiedy dokładnie to się stanie. Zapewne jeszcze w sierpniu – tłumaczy na łamach Gazety Krakowskiej Marcin Mróz z Firmy Aim Engineering, która odpowiedzialna jest za cały proces zarządzania projektem przebudowy szkieletora. 
Jak dodaje, trwa przygotowanie do dalszego etapu inwestycji, który będzie się toczyć w części podziemnej konstrukcji, na poziomie -2. 
Żeby to wykonać, musimy wzmocnić fundamenty pod samą wieżą, na ten zakres prac potrzebujemy wybrać kolejnego wykonawcę – tłumaczy Marcin Mróz. 
Przed firmą GD&K Group, która jest współwłaścicielem budynku, stoi jeszcze najważniejsze zadanie, czyli wybór głównego wykonawcy nowego biurowca na konstrukcji szkieletora oraz całego kompleksu Unity Centre, czyli nowych zabudowań. To jednak nie nastąpi zbyt szybko. 
Nie mamy jeszcze generalnego wykonawcy. Jego wybór to proces, który będzie zapewne rozciągnięty na kilka miesięcy – tłumaczy Marcin Mróz.

Projekt

W miejscu szkieletora stanie kompleks pięciu budynków (Unity Centre) przy rondzie Mogilskim z głównym Unity Tower (Wieża Jedności). Całość ma być ukończona w połowie 2018 roku. Nowy wieżowiec będzie miał 102,5 metrów wysokości i 27 kondygnacji. Znajdą się tam biura do wynajęcia, a na samej górze przeszklony taras widokowy oraz restauracja. Koszt inwestycji szacuje się na ok. 100 mln euro.

Historia

Historia szkieletora sięga 1968 roku, kiedy to postanowiono zaprojektować budynek Naczelnej Organizacji Technicznej. Zwyciężyła propozycja przygotowana przez zespół Zdzisława Arcta. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 1975 roku. Po czterech latach inwestycja została jednak wstrzymana ze względów ekonomicznych. Od tego czasu nieukończony budynek stoi i straszy, będąc szpetnym symbolem miasta.