DODAJ

Kraków: Budowa kompleksu Unity Centre potrwa jeszcze rok

Biura / Kraków
Kraków: Budowa kompleksu Unity
Damian Daraż
2018-06-02 22:21:15
Prace budowlane zespołu budynków Unity Centre, w tym niedokończonego od wielu lat szkieletora, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Przy wieży zamontowany został najwyższy w mieście żuraw. Pozostałe biurowce pną się do góry, a prace nad elewacją szkieletora rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Budowa kompleksu budynków przy Rondzie Mogilskim o nazwie Unity Centre przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Kompleks pięciu biurowców powstanie w zbliżonym czasie, przy wznoszeniu konstrukcji pomagają równomiernie rozstawione na placu budowy żurawie o różnej wysokości. Montaż najwyższego z nich stojącego przy samym szkieletorze rozpoczął się 10 kwietnia i zakończył 10 maja.

Dźwig ten jest najwyższym z obecnie wykorzystywanych żurawi wieżowych w Krakowie. Jego wysokość konstrukcyjna wynosi 130 metrów, przymocowany jest do wieży specjalnymi odciągami w trzech miejscach. Obecnie prowadzony jest montaż specjalnej windy dla operatora żurawia. Dźwig pracować będzie do zakończenia prac konstrukcyjnych wieży Unity Tower, mniej więcej jeszcze przez rok.

Obecnie największa koncentracja prac znajduje się przy wznoszeniu szybów windowych oraz klatek schodowych, które przylegać będą bezpośrednio do wieży Unity Tower. Szyby te wznoszone są tzw. metodą ślizgową, stosowaną często przy budowie obiektów wysokich, takich jak kominy czy trzony bardzo wysokich wieżowców. Metoda ta jest technologią polegającą na wprowadzeniu w proces budowy urządzenia zwanego potocznie "ślizgiem". Są to ruchome szalunki, które wraz z roboczą platformą wspierane są na prętach nośnych. One wznoszą ślizg wraz z platformą tworząc gotową konstrukcję.

Podczas prac ślizgowych urządzenie podnosi się skokowo o 25 mm dzięki podnośnikom hydraulicznym. Ilość skoków dobierana jest indywidualnie w zależności od rodzaju wykonywanego obiektu, jak również od czasu przyrostu wytrzymałości mieszanki betonowej, prac jakie muszą zostać wykonane przy wznoszeniu ślizgu oraz stopnia skomplikowania i rozmiarów wznoszonego obiektu. Dzięki ciągłej pracy urządzenia ślizgowego, deskowanie wznosić się może w przedziale od 1 do nawet 8 metrów na dobę. Deskowanie wznoszone przy szkieletorze w tym rozmiarze do 11 piętra pracuje w tempie 2 metry 10 centymetrów na dobę.

Platforma ślizgowa wznosząca szyby windowe biurowca Unity Tower pracować będzie aż do uzyskania pełnej wysokości wszystkich szybów windowych, na wysokość 102,5 metra.

Ponadto zauważyć można na budowie zaawansowane prace konstrukcyjne dwóch sąsiadujących z wieżą budynków, przyszłego hotelu Radisson oraz budynku University Office. Apartamentowiec Unity Residence oraz biurowiec Eastern Office są w fazie prac konstrukcyjnych przy wznoszeniu garaży podziemnych.

W tym roku rozpocznie się montaż elewacji na głównym budynku Unity Centre. Cały kompleks ma być gotowy w czerwcu 2019 roku.