Znany jest harmonogram budowy Unity Centre

Znany jest harmonogram budowy Unity Centre

Kraków
REKLAMA
Pierwszym oficjalnym najemcą kompleksu Unity Centre, został hotel Radisson Red. Pod koniec 2019 roku słynny krakowski "Szkieletor" zostanie zastąpiony nowoczesnym wieżowcem. Wcześniej będą gotowe pozostałe cztery budynki, w tym hotel Radisson Red. Całkowity koszt inwestycji to ponad 100 mln euro.
W ukończenie biurowca Naczelnej Organizacji Technicznej nikt już nie wierzył. Jednak po czterech dekadach działka przy rondzie Mogilskim znów wygląda jak plac budowy. Przebudowa słynnego szkieletora, który ma się przemienić w Unity Tower, ruszyła pod koniec marca ubiegłego roku. Od tego czasu wykonano wiele wyburzeń, rozebrano elementy żelbetowe po stronie południowej i zachodniej, a następnie przystąpiono do rozbiórki konstrukcji stalowej po stronie południowej. Obecnie trwa skuwanie betonowych elementów wewnątrz wieży. Te prace wyburzeniowe zakończą się w połowie 2017 roku.
W tej chwili trwają prace rozbiórkowe wieży, eliminujemy żelbetowy trzon pozostawiając konstrukcję stalową. Te prace są w dużej mierze prowadzone ręcznie i o ile liczymy, że uda się je zakończyć w przeciągu 2-3 miesięcy, to datą graniczną jest 30 czerwca – tłumaczy Henryk Gaetner, współzałożyciel GD&K Group. 
Właściwa budowa wszystkich pięciu budynków kompleksu Unity Centre ruszy we wrześniu 2017 roku.
Dziś w środę na konferencji zorganizowanej przez inwestora, zaprezentowano pierwszego najemcę kompleksu, hotel Radisson Red.
Liczymy, że główny budynek powstanie do końca 2019 roku. Aktualnie jesteśmy w trakcie wyłaniania głównego wykonawcy. Mamy 10 zainteresowanych firm. Spodziewamy się rozstrzygnięcia do dwóch miesięcy – mówi na łamach Gazety Krakowskiej, Szymon Duda, z Grupy GD&K, który jest współwłaścicielem budynku dawnego szkieletora.

Harmonogram

REKLAMA
Wiadomo już jak będzie wyglądał harmonogram prac przy wznoszeniu kompleksu Unity Centre.
Rozpoczęcie prac budowlanych wszystkich pięciu budynków Unity Centre zaplanowane jest na 1 września 2017 roku. Do końca lipca 2018 roku w stanie surowym mają być dwa budynki, w tym hotel.
Ze względu na fakt, że pierwszym użytkownikiem jest Radisson Red, chcielibyśmy zakończyć stan surowy zamknięty 10-piętrowego budynku hotelowego do 31 lipca 2018 roku. Dostarczymy ten budynek w systemie pod klucz z całym wyposażeniem co powinno nastąpić na początku 2019 roku, ten budynek który zajmie hotel, początkowy był planowany jak biurowiec, więc musieliśmy go przeprojektować – tłumaczy Henryk Gaetner. 
Do końca listopada 2018 roku gotowe w stanie surowym mają być pozostałe dwa budynki. A zakończenie budowy czterech budynków zaplanowane jest na koniec stycznia 2019 roku. Pozwolenia na użytkowanie czterech pierwszych budynków mają być wydane do końca pierwszego kwartału 2019 roku. Najdłużej przebudowywany ma być główny budynek kompleksu Unity Tower, gotowy w stanie surowym ma być we kwietniu 2019 roku, a zakończenie jego budowy zaplanowane jest na koniec października 2019 roku.

Unity Centre

Unity Centre będzie to centrum biznesowe, składające się z pięciu budynków o łącznej powierzchni najmu 46 tysięcy mkw. Głównym budynkiem kompleksu będzie nowy wieżowiec o nazwie Unity Tower, będzie miał 102,5 metra wysokości i 27 kondygnacji (16.500 mkw.). Znajdą się w nim biura do wynajęcia, a na najwyższych kondygnacjach taras widokowy i restauracja. Obiekt za pomocą wspólnego parteru i pierwszego piętra będzie połączony z 10-kondygnacyjnym biurowcem University Office, o łącznej powierzchni najmu 7.100 mkw., obok ma stanąć Estern Office Building – sześć kondygnacji, o powierzchni najmu 10 tys. mkw. Oraz Radisson Red. W jednym z budynków znajdą się mieszkania na wynajem. Pod całym kompleksem zaplanowano 400 miejsc parkingowych. Rowerzyści zaś, będą mogli skorzystać z 200 stanowisk dla jednośladów. Szacuje się, że w całym kompleksie pracować będzie około 4 tys. ludzi. Idea Unity jest taka, aby cały kompleks był otwarty, dzięki czemu swobodnie przez niego będą mogli przechodzić studenci na pobliski Uniwersytet Ekonomiczny.
Harmonogram budowy w skrócie:
  • 30.07.2017 – Koniec prac rozbiórkowych (Unity Tower)
  • 01.09.2017 – Rozpoczęcie budowy (Unity Tower, University Office, Residential, Eastern, Radisson Red)
  • 31.07.2018 – Stan surowy zamknięty (Eastern, Radisson Red)
  • 30.11.2018 – Stan surowy zamknięty (University Office, Residential)
  • 31.01.2019 – Zakończenie budowy (University Office, Residential, Eastern, Radisson Red)
  • 28.02.2019 – Pozwolenie na użytkowanie (Eastern, Radisson Red)
  • 31.03.2019 – Pozwolenie na użytkowanie (University Office, Residential)
  • 30.04.2019 – Stan surowy zamknięty (Unity Tower)
  • 31.10.2019 – Zakończenie budowy (Unity Tower)
  • 30.11.2019 – Pozwolenie na użytkowanie (Unity Tower)

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA