Łódź może zaoszczędzić 3 mld zł! Powstanie wielka farma fotowoltaiczna

Orzech

Pierwsza duża farma fotowoltaiczna, która będzie produkować energię elektryczną dla Łodzi może powstać przy ulicy Brzezińskiej. Zakończono analizy techniczne dla obszaru pomiędzy ulicami Olkulską i Listopadową. Według wstępnych szacunków farma może w ciągu 25 lat pozwolić na zaoszczędzenie połowy obecnego budżetu Łodzi, czyli niemal 3 miliardów złotych!

Eksperci zbadali już miejski teren w okolicach ulic Brzezińskiej, Olkulskiej i Listopadowej. Farma ma obejmować obszar niemal 40 hektarów. Panele zainstalowane mają być tam w technologii tzw. „Trackersów” czyli konstrukcji, które podążają za słońcem i tym samym wykorzystują do maksimum jego moc danego dnia.

Moc farmy może osiągnąć wartość 24 MWp (magawatopik), co pozwolić ma na roczną produkcję 28 gigawatogodzin. To jedna trzecia tego, czego w ciągu roku potrzebują miejskie jednostki do zasilania swojej infrastruktury.

Zakładany okres eksploatacji farmy to 25 lat. W tym czasie ma ona dać oszczędności w wysokości 3 miliardów złotych. Uniezależni też tym samym częściowo samorząd od zewnętrznych dostawców energii.

1/5 jej mocy ma zasilać terminal, pozostała energia pozwoli na zapewnienie czystej energii w innych częściach miasta.

Duże pole paneli fotowoltaicznych ma powstać na trójkątnym terenie lotniska od strony obwodnicy Łodzi. Planowana powierzchnia farmy to 10-13 hektarów. Realizacja zamknie się w dwóch lub trzech etapach, ale już po zakończeniu pierwszego panele mają cześciowo uniezależnić lotnisko w Łodzi od zewnętrznych dostawców energii.

Moc instalacji planowana jest na 10 megawatów. Już 2 megawaty są w stanie w pełni obsłużyć łódzki terminal. Pozostała energia pozwoli zasilić inne miejsca, być może pobliską sortownię odpadów.

Farmy fotowoltaiczne na lotniskach nie są nowym rozwiązaniem, podobne projekty można już znaleźć w Düsseldorfie, Rotterdamie czy Bruggi. Wykonawcą drugiej łódzkiej farmy będzie firma Volta Polska.

Źródło: UM Łódź / lodz.pl