Lotnisko Katowice planuje inwestycje na ponad półtora miliarda złotych

Orzech

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego ma zatwierdzony program inwestycyjny do 2030 r. o wartości ponad 1,5 mld zł, zakładający m.in. budowę nowego terminala i układu komunikacyjnego. Należy do największych lotnisk regionalnych w Polsce. Lotnisko pozostaje krajowym liderem w segmencie przewozów czarterowych i regionalnym w przewozach komercyjnego cargo.

Jak poinformował PAP Prezes właściciela lotniska - Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, Artur Tomasik:

– "Kluczowa inwestycja to budowa nowego terminala pasażerskiego, w pierwszym etapie o wielkości 50 tys. mkw., która zmieni układ komunikacyjny przed lotniskiem: powstanie strefa Kiss and Fly, ale też otworzy nam drogę do budowy kolejnych elementów infrastruktury jako całości".

– "Chcemy się też włączyć w rozwój infrastruktury po naszej stronie: nowy terminal, który powstanie, będzie skomunikowany z dużym autobusowym centrum przesiadkowym i z przystankiem kolejowym podziemnym tunelem o długości 270 m. Także problem, jak będziemy docierać do terminala z pociągu, w przyszłości zniknie".

– "Jesteśmy w fazie przygotowań w sumie do ponad 20 inwestycji, w tym jest budowa terminala cargo, hangaru technicznego, zmiany układu komunikacyjnego. I ważny projekt, który już realizujemy, to jest budowa multimodalnego węzła do przeładunku towarów i paliw w oparciu o bocznicę kolejową" - przypomniał szef katowickiego lotniska".

Katowickie lotnisko, w tym roku obsłuży - według najnowszych szacunków - 5,6 mln pasażerów. Obecne prognozy zakładają, że w 2028 r. będzie ich 7,5 mln. Prezes Tomasik zapowiedział prezentację szczegółów planu inwestycyjnego do 2030 r. na początku 2024 roku.

Na zdjęciu stacja Pyrzowice Lotnisko zlokalizowana na zrewitalizowanej linii kolejowej nr 182 Zawiercie – Tarnowskie Góry. W niedzielę 10 grudnia pojawią się na niej pierwsze pociągi pasażerskie Kolei Śląskich w ruchu rozkładowym. Tego dnia, z częstotliwością 10 par pociągów na dobę, wystartuje połączenie Częstochowa – Częstochowa-Raków – Poraj – Myszków – Zawiercie – Poręba – Siewierz – Mierzęcice – Pyrzowice Lotnisko – Miasteczko Śląskie Centrum – Tarnowskie Góry. Zaplanowano 10 par pociągów na dobę.

Warto wiedzieć, że aktualny układ stacja Pyrzowice Lotnisko – terminale pasażerskie KTW, nie jest układem docelowym. Do 2028 roku naprzeciwko stacji kolejowej powstanie główny terminal pasażerski, który ze stacją połączony będzie tunelem. Pomiędzy stacją a nowym terminalem znajdzie się centrum przesiadkowe ze stanowiskami dla autobusów, autokarów i busów.

Źródło: na podstawie materiałów PAP i Katowice Airport