Marriott opuszcza 140-metrowy wieżowiec w centrum Warszawy. Hotel jednak zostaje!

Orzech

Wczoraj informowaliśmy, że pięciogwiazdkowy, najstarszy i najsłynniejszy hotel sieci Marriott International w Polsce, zlokalizowany w samym centrum Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich 65/79, opuszcza tą wielką, globalną sieć hotelarską. Właściciel budynku zamierza jednak nadal kontynuować w nim działalność hotelową.

Właścicielem tego 140-metrowego wieżowca (wysokość do dachu, wysokość całkowita wynosi 170 metrów) budynku, w którym działał od chwili jego otwarcia w 1989 roku hotel Marriott Warszawa z 523 pokojami jest spółka LIM Center, która poinformowała, że nadal zamierza kontynuować w nim działalność hotelową. Przysłała też do naszej redakcji oświadczenie, które publikujemy w całości:

OŚWIADCZENIE:

W związku z doniesieniami, jakie pojawiły się w mediach chcemy potwierdzić, iż Marriott zerwał umowę licencyjną ze spółką LIM Center Sp. z o.o. Informujemy jednak, że działalność hotelowa w tym budynku jest cały czas prowadzona. Zapraszamy wszystkich gości, którzy zarezerwowali pokój w najlepszym adresie w Warszawie.

Na razie nie zostały nam przedstawione dokładne powody decyzji firmy Marriott. W dniu 6.08.2024 otrzymaliśmy pismo zrywające umowę w trybie natychmiastowym (bez procedur przewidzianych umową). Jesteśmy zaskoczeni formą przekazania tej informacji dotyczącej flagowego hotelu na licencji Marriott w Polsce i jej pochopnością. Takie działanie znacząco wykracza poza przyjęte przez nas biznesowe standardy, jak również narusza postanowienia umowne.

Jednocześnie przypominamy, że hotel prowadzony jest przez spółkę LIM Center Sp. z o.o. To ona podpisuje umowy biznesowe, zatrudnia pracowników, pozyskuje partnerów biznesowych, czy rozlicza się podatkowo w Polsce. Jedynie zgodnie z umową amerykańska sieć korzystała z miejsca, lokalizacji i budynku spółki LIM Center Sp. z o.o. nadając mu nazwę i markę. Spółka LIM Center Sp. z o.o. nadal będzie prowadzić działalność hotelową, zmieni się jedynie nazwa hotelu, ale usługi na niezmienionych warunkach i standardach prowadzone będą w sposób ciągły z należytą dbałością o pracowników, kontrahentów i gości hotelu.

Podkreślamy też, że cały czas podejmujemy inwestycje, które podnoszą standardy budynku i hotelu, aby komfort z jego korzystania był jeszcze wyższy i przekraczał dotychczasową jakość.

– „Dla naszych Klientów w budynku i hotelu – tych biznesowych i indywidualnych nic się nie zmieni, a nawet dołożymy starań, by te standardy były jeszcze wyższe i abyśmy zapewnili wysoką jakość usług. Teraz będziemy w 100% mieli na to wpływ” – dodał Dariusz Oleksiak, Managing Director hotelu.

O wieżowcu:

Planowany kompleks PLL LOT był częścią projektu Ściany Zachodniej i miał mieścić Miejski Dworzec Lotniczy (w części niższej) oraz hotel i biura LOT (w wieżowcu).

Budowa rozpoczęła się w 1977 roku. Realizowało ją przedsiębiorstwo pod nazwą Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego Bydgoszcz (później Budopol), podporządkowane od 1976 Zjednoczeniu Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej w Warszawie, wraz z brytyjską spółką Cementation International.

Budowa ciągnęła się z wielomiesięcznymi przerwami. W 1982 r. brytyjska spółka zerwała kontrakt i wycofała się z budowy, a jej miejsce zajęła spółka Mostostal. W 1987 r. PLL LOT, austriacka firma budowlana ILBAU GmbH oraz Marriott International utworzyły spółkę LIM Joint Venture, która dokończyła budowę. W 1998 r. ILBAU zbył udziały na rzecz SGS GmbH.

Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka. Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i dwie podziemne.

Budynek utrzymany jest w formach stylu międzynarodowego. Wieżowiec ma ciemnozieloną barwę i białe krawędzie (podświetlane nocą jasnym, białym światłem) i dwa ciemne pasy, jeden na środku, a drugi na szczycie, osłaniające kondygnacje techniczne.

Obiekt został ukończony w 1989 r. i szybko zyskał prestiż oraz popularność za sprawą osiągnięcia jako jeden z pierwszych w Polsce standardu pięciogwiazdkowych pokoi hotelowych.

Na dwóch dolnych piętrach znajduje się Galeria LIM. Obejmuje ona około 40 sklepów, kawiarnie i restauracje oraz kasy LOT-u. Na kolejnych, wyższych piętrach znajdują się biura, a od połowy budynku zaczynają się piętra hotelowe. W budynku znajdują się także serwerownie PLIX.

Budynek jest połączony przejściem podziemnym z dworcem PKP Warszawa Centralna.