Otwarty w 1989 r. warszawski hotel Marriott opuszcza sieć Marriott Internationalfot. Jakub Zazula

Otwarty w 1989 r. warszawski hotel Marriott opuszcza sieć Marriott International

REKLAMA

Pięciogwiazdkowy, najstarszy i najsłynniejszy hotel sieci Marriott International w Polsce, zlokalizowany w samym centrum Warszawy, przy Alejach Jerozolimskich 65/79, opuszcza tą wielką, globalną sieć hotelarską.

– "Potwierdzamy, że Warsaw Marriott Hotel przestał być częścią portfolio obiektów Marriott Bonvoy. Decyzję podjęto po wnikliwej analizie, a naszym priorytetem obecnie jest zapewnienie, aby proces tej zmiany przebiegł jak najsprawniej dla gości oraz pracowników. Zarządzanie Warsaw Marriott Hotel przez ponad 30 lat było dla nas przywilejem. Życzymy zespołowi hotelu wielu sukcesów w dalszym prowadzeniu obiektu" – poinformowała portal branżowy i siesiecznik „Hotelarz” sieć Marriott International.

– "Polska pozostaje ważnym rynkiem dla Marriott International: nasze lokalne portfolio liczy 23 hotele, a plany rozwoju obejmują otwarcie 10 kolejnych obiektów w ciągu najbliższych kilku lat" – dodają przedstawiciele tej amerykańskiej firmy.

Właścicielem tego 140-metrowego wieżowca (wysokość do dachu, wysokość całkowita wynosi 170 metrów) budynku, w którym działał od chwili jego otwarcia w 1989 roku hotel Marriott Warszawa z 523 pokojami jest spółka LIM Center.

– "Media od pewnego czasu informowały o sporach prawnych między LIM Center, a siecią Marriott. W polskiej prokuraturze toczyło się kilka postępowań między stronami, postępowanie wyjaśniające toczyło się też przed Międzynarodowym Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Dotyczą one głównie rozliczeń z okresu pandemii. W 2010 r. Marriott International przedłużył umowę najmu powierzchni w budynku do 2044 r. Kontrakt został zawarty ze spółką LIM Joint Venture, która jest administratorem obiektu" – czytamy na portalu miesięcznika branżowego "Hotelarz".

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

O wieżowcu:

Planowany kompleks PLL LOT był częścią projektu Ściany Zachodniej i miał mieścić Miejski Dworzec Lotniczy (w części niższej) oraz hotel i biura LOT (w wieżowcu).

REKLAMA

Budowa rozpoczęła się w 1977 roku. Realizowało ją przedsiębiorstwo pod nazwą Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego Bydgoszcz (później Budopol), podporządkowane od 1976 Zjednoczeniu Budowy Obiektów Użyteczności Publicznej w Warszawie, wraz z brytyjską spółką Cementation International.

Budowa ciągnęła się z wielomiesięcznymi przerwami. W 1982 brytyjska spółka zerwała kontrakt i wycofała się z budowy, a jej miejsce zajęła spółka Mostostal. W 1987 PLL LOT, austriacka firma budowlana ILBAU GmbH oraz Marriott International utworzyły spółkę LIM Joint Venture, która dokończyła budowę. W 1998 ILBAU zbył udziały na rzecz SGS GmbH.

Budynek został zaprojektowany przez Tadeusza Stefańskiego, Jerzego Skrzypczaka i Andrzeja Bielobradka. Bez trzydziestometrowej anteny wieżowiec do dachu liczy 140 metrów, 42 kondygnacje naziemne i dwie podziemne.

Budynek utrzymany jest w formach stylu międzynarodowego. Wieżowiec ma ciemnozieloną barwę i białe krawędzie (podświetlane nocą jasnym, białym światłem) i dwa ciemne pasy, jeden na środku, a drugi na szczycie, osłaniające kondygnacje techniczne.

Obiekt został ukończony w 1989 i szybko zyskał prestiż oraz popularność za sprawą osiągnięcia jako jeden z pierwszych w Polsce standardu pięciogwiazdkowych pokoi hotelowych.

Na dwóch dolnych piętrach znajduje się Galeria LIM. Obejmuje ona około 40 sklepów, kawiarnie i restauracje oraz kasy LOT-u. Na kolejnych, wyższych piętrach znajdują się biura, a od połowy budynku zaczynają się piętra hotelowe. W budynku znajdują się także serwerownie PLIX.

Obiekt jest administrowany przez spółkę LIM Joint Venture. Budynek jest połączony przejściem podziemnym z dworcem PKP Warszawa Centralna.

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA