Mity o osobach wynajmujących mieszkania obalone w raporcie "Dekada polskiego rynku najmu"

Orzech

Polacy dostrzegają coraz więcej korzyści płynących z najmu mieszkań i chętniej wynajmują mieszkania na dłużej. Polityka Insight, na zlecenie PFR Nieruchomości, opracowała raport, z którego wyłania się oblicze osób korzystających z mieszkań niewłasnościowych. Co więcej, raport obala cztery najpopularniejsze mity o najemcach. Można sprawdzić, kim są.

Raport „Dekada polskiego rynku najmu. Portret społecznoekonomiczny najemców w Polsce”, opracowany przez Politykę Insight na zlecenie PFR Nieruchomości, został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 24 października w Poznaniu. Wydarzeniu towarzyszyła debata z udziałem ekspertów na temat charakterystyki i oczekiwań osób wynajmujących lokale w ramach różnych form najmu.

– Wyniki badania pokazują, że blisko 40 proc. najemców instytucjonalnych planuje pozostać w swoich obecnych miejscach zamieszkania przez kilka lat, a 15 proc. traktuje wynajmowane mieszkanie jako docelowe miejsce zamieszkania. Skupiamy się na najemcach oraz ich potrzebach, ponieważ od ich preferencji, zasobów finansowych, a także stylu życia zależy trafność naszej oferty – podkreśliła Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości S.A.

Wspomniany powyżej raport jest owocem pierwszego w Polsce badania, które objęło 603 respondentów, korzystających z różnych form najmu, m.in. instytucjonalnego, komunalnego, okazjonalnego, a także użytkowników lokali TBS/SIM. Respondenci odpowiadali na 38 pytań.

Wyniki badania pokazały, kim są użytkownicy mieszkań niewłasnościowych w Polsce.

– Na temat rynku najmu funkcjonuje wiele mitów, które generują napięcia i stanowią bazę potencjalnych konfliktów. Należą do nich przekonania, że najemcami są tylko osoby młode, samotne, zamożne oraz myślące krótkoterminowo. Raport pokazuje, że te mity mają niewiele wspólnego z rzeczywistością – zaznaczył Adam Czerniak, główny ekonomista i dyrektor ds. badań w Polityce Insight.

Autor raportu wskazał, że o ile w najmie okazjonalnym największą grupę najemców stanowią osoby młode, m.in. studenci, to w przypadku najmu instytucjonalnego ponad połowę stanowią najemcy po 30 roku życia. Ponad 60 proc. ogółu najemców stanowią rodziny z dziećmi. Poziom dochodów najemców oscyluje w okolicach średniej krajowej, preferowane są również umowy długoterminowe.

Zdaniem ekspertów dane te pozwalają z jednej strony skalibrować plany inwestycyjne funduszy i osób prywatnych oraz dokonać zmian w polityce mieszkaniowej na szczeblu krajowym i samorządowym, a z drugiej strony obalić mity, które narosły wokół rynku najmu.

– Raport odpowiedział na wiele pytań i przedstawił wiele informacji, do których na co dzień nie mamy dostępu. Dotyczy to zwłaszcza kwestii związanych z kryterium dochodowym – nie dysponujemy takimi danymi o naszych najemcach – powiedział Szymon Błażek, członek Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych w Poznaniu.

Dodał, że raport dostarcza informacji o oczekiwaniach i preferencjach najemców. Są one bardzo użyteczne nie tylko dla gminy, lecz także dla kreowania polityki mieszkaniowej w państwie.

– Raport pokazał, że wszyscy mają wspólne potrzeby. Nie ma znaczenia, czy ktoś jest najemcą komunalnym czy okazjonalnym, wszyscy chcą mieszkać w jak najlepszych warunkach, w lokalu, którego metraż pozwala np. zaprosić znajomych i mieć ten lokal wyposażony w podstawowe elementy, jak np. urządzenia AGD czy TV – podkreślił przedstawiciel poznańskiego samorządu.

PFR Nieruchomości S.A. w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem buduje w Poznaniu kolejne osiedle, tym razem przy ul. Śniadeckich, gdzie w pięciu sześciokondygnacyjnych budynkach będzie 318 lokali. Przeważają wśród nich mieszkania dwupokojowe o średniej powierzchni 46 mkw. W budynkach będą także kawalerki oraz mieszkania trzypokojowe. Osiedle będzie wyposażone w parking podziemny na 320 samochodów oraz plac zabaw.

– Dla rozwoju sektora wynajmu ważne są wszystkie czynniki, które zbliżają społeczność lokalną i umożliwiają rozwój rodzinom z dziećmi. Dlatego w naszych inwestycjach projektujemy większe mieszkania i place zabaw, tak aby rodziny z dziećmi czuły się komfortowo – zaznaczyła Anna Błaszczyk.

Dodała, że PFR Nieruchomości bierze pod uwagę preferencje najemców, skłonnych dopłacić za lepszy sprzęt elektroniczny czy wyższy standard wyposażenia i umeblowania mieszkań, oraz że te informacje będą determinowały decyzje inwestycyjne zarówno w nowych projektach, jak i w tych już realizowanych.

PFR Nieruchomości S.A. od dekady dostarcza na polski rynek mieszkania na wynajem. Spółka zrealizowała inwestycje mieszkaniowe o wartości blisko 3 mld zł w 40 lokalizacjach w całej Polsce. Osiedla PFR Nieruchomości znajdują się zarówno w największych polskich miastach, w których zapotrzebowanie na mieszkania jest największe – w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, jak i w mniejszych samorządach, w których wcześniej nie było oferty stabilnego, długoterminowego najmu – jak Świdnik, Radom, Dębica czy Łowicz.

Źródło: PAP MediaRoom