Przed rozpoczęciem montażu drzwi wewnętrznych wraz z ościeżnicą należy sprawdzić umowę gwarancyjną zakupionego produktu. Może się w bowiem okazać, że znajduje się w niej zapis o tym, że drzwi montowane na własną rękę nie podlegają dalszej gwarancji.
Należy pamiętać, żeby przed wyborem i zakupem wybranych przez siebie drzwi dokonać odpowiednich pomiarów. Istotna będzie szerokość i wysokość otworu drzwiowego, ale również grubość ściany, bowiem to na jej podstawie będziemy mogli dobrać odpowiednią do drzwi ościeżnicę. Przy dokonywaniu pomiarów weź pod uwagę, że od szerokości otworu drzwiowego powinno się odjąć ok. 10 cm. Przykładowo, jeżeli otwór ma 80-83 cm, potrzebujesz zakupić drzwi o szerokości 70 cm.
Lista zakupów:
- ościeżnica
- skrzydło drzwi
- klamka
- pianka monterska
- klej stolarski
- kawałki drewna (drewniane płytki)
- drewniane lub plastikowe kliny
- kołki mocujące
- zaprawa
- śrubokręt
- klucz imbusowy
- młotek lub dłuto
- wiertarka
- pilnik
- nóż/szpachelka
- poziomnica
- docisk do drzwi
- calówka
fot. Kajtman
Od czego rozpocząć montaż drzwi wewnętrznych?
Prace rozpoczynamy od przygotowania sobie poszczególnych części ościeżnicy, które będą potrzebne przy jej montażu. Pamiętaj, żeby coś sobie pod nie podłożyć, żeby nie porysowały podłogi. Sprawdzić należy także jaki powinien być kierunek otwierania drzwi i w razie czego dokonaj poprawek. Pamiętaj, że w przypadku drzwi lewych, zawiasy zamontuj po lewej stronie. W przypadku drzwi prawych, zawiasy montujemy po prawej stronie.
Kolejny krok to montaż wszystkich części ościeżnicy. Jej poszczególne części należy ze sobą skleić przy pomocy kleju nakładanego w narożniki lub skręcić za pomocą śrub i klamer. Wszystko zależy od rodzaju ościeżnicy jaką zakupiliśmy. Podczas jej montażu pilnuj, żeby zawsze pomiędzy pionowymi a poziomymi elementami były zachowane kąty proste.
fot. Kajtman
Następnie wstaw ościeżnicę w otwór w ścianie. Pamiętaj, pomiędzy murem a ościeżnicą musi pozostać około 1-2 cm szczelina. Teraz za pomocą poziomicy sprawdź poziom belek bocznych i górnych ościeżnicy. Przy pomocy drewnianych lub plastikowych klinów usztywnij ościeżnicę. Podczas wykonywania tej czynności pamiętaj, żeby światło przejścia drzwi było na ich całej wysokości takie samo.
Jeśli okaże się, że ościeżnica jest zbyt długa, będziesz musiał za pomocą piły ręcznej lub elektrycznej dociąć nie tylko ościeżnicę, ale i całe drzwi tak, żeby zawiasy do siebie pasowały.
Podczas montażu drzwi wewnętrznych ościeżnica powinna być ustawiona w otworze w ten sposób, aby pomiędzy nią a murem została niewielka przestrzeń. W tym celu wstaw pomiędzy ościeżnicę a ścianę drewniane płytki, a na wysokości 1 metra zamontuj wyporę poprzeczną.
fot. Kajtman
Kolejny krok to mocowanie i wypełnianie szczelin. Przy pomocy kotew lub kołków rozporowych ościeżnicę przymocuj do ościeża. Ich rodzaj będzie zależał od materiału, z którego wykonana jest ściana. Do wypełnienia powstałych szczelin najczęściej używa się pianki poliuretanowej lub zaprawą murarską. Jeżeli wybierzesz piankę, powinna być to pianka niskorozprężna, która zminimalizuje ryzyko, że rozprężająca się pianka wypaczy ościeżnicę. Zanim zaczniesz jej używać, pamiętaj o oklejeniu ościeżnicy taśmą pianową, która zabezpieczy ją przed przypadkowym zabrudzeniem. Jeżeli jednak pianka poliuretanowa wyciekła na powierzchnię ościeżnicy, możesz ją odciąć za pomocą szpachelki lub noża monterskiego.
Ostatnią czynnością, jaką należy wykonać przy montażu ościeżnicy, jest zamocowanie opasek maskujących. Powinny być dołączone do kompletu wraz z ościeżnicą, ale można je też zakupić osobno. Pamiętaj, bez opasek montażowych montaż drzwi wejściowych nie może się obejść. Można je kupić w różnych szerokościach, rozmiarach i kolorach. Ich montaż odbywa się najczęściej za pomocą kleju montażowego na bazie silikonu lub kleju do drewna.
Następnym krokiem będzie zawieszanie skrzydła drzwiowego. Usuń rozpórki, następnie powieś skrzydło drzwi i dokładnie je wyreguluj na zawiasach. Do wykonania tej czynności przyda się śrubokręt i klucz imbusowy. Jeżeli będzie problem z dokładnym domykaniem drzwi, zawsze można powtórzyć ich regulację. Można też wykonać dodatkowe ich uszczelnienie za pomocą na przykład taśm z tworzywa sztucznego, które nakleja się we frezy ramy.
fot. Kajtman
Na koniec pozostaje nam montaż klamki w drzwiach. Pamiętaj o ich zakupie i dobraniu do drzwi. Nie są one bowiem na wyposażeniu zakupionego skrzydła drzwiowego i należy je dokupić. Przy ich zakupie zawsze należy zwracać uwagę na te cztery kluczowe parametry, które są niezależne od tego do jakiego pomieszczenia i do jakich drzwi dobiera się klamki drzwiowe:
Lewa czy prawa?
Większość dostępnych na rynku klamek ma już teraz możliwość montowania ich zarówno do drzwi lewoskrzydłowych i prawoskrzydłowych. Jednak są jeszcze w sprzedaży klamki starego typu. Dlatego pamiętaj zawsze przy ich zakupie, żeby dokładnie sprawdzić, że wybierasz tę do właściwej strony.
Ciężar
Pamiętaj, żeby klamka zawsze była dobrze dopasowana ciężarem do drzwi. Jeśli są bardzo duże i masywne, wybierz do nich równie solidną i dużą klamkę. Jeżeli będzie delikatna i lekka, otwieranie drzwi będzie mało wygodne i trzeba będzie za każdym razem wkładać w otwarcie drzwi sporo wysiłku. W przypadku niewielkiego pomieszczenia, np. małego pokoju, który ma lekkie drzwi, możesz pomyśleć o zakupie klamki obrotowej.
fot. Kajtman
Podwójne wspomaganie
Bardzo dobrym i przydatnym udogodnieniem w klamkach są sprężyny po jej obu stronach. Dzięki ich zastosowaniu klamka nie będzie opadała po naciśnięciu, tylko szybko wracała do pierwotnej pozycji. Jest to ważny parametr zwłaszcza w przypadku dużych, masywnych drzwi, przy których klamki często się obluzowują.
Zamek
Zazwyczaj drzwi do łazienki często mają już wbudowany zamek. Jeśli jednak planujesz zamontować go w drzwiach do np. biura czy sypialni, upewnij się, że będzie on pasował rozmiarem do otworu w tarczy klamki.