Dzięki zamontowaniu sufitu podwieszanego możemy zamaskować w pomieszczeniach wiele niedoskonałości, ale i nadać im nowego charakteru wizualnego. Decydując się na jego zamontowanie, możemy w ten sposób tylko wykończyć surową powierzchnię stropu lub dodatkowo poprawić też jego izolacyjność akustyczną i ciepłochłonność.
fot. Kajtman
Co prawda montaż elementów, z których składa się taki sufit jest dość czasochłonny i wymaga dużej dokładności, jednak można sobie poradzić z nim samodzielnie.
Do wykonania montażu sufitu podwieszanego musimy się wcześniej dobrze przygotować, wykonując sobie jego projekt oraz dokonać wszystkich niezbędnych pomiarów. Ułatwi nam to znacznie pracę i skróci czas.
Do wyboru mamy dwa rodzaje sufitów podwieszanych:
- jednorodny z pokryciem z płyt gipsowo-kartonowych
- kasetonowy – w wielu różnych wariantach, różniących się konstrukcją stelaża oraz formą i materiałem kasetonów.
Lista zakupów:
- płyty sufitowe kasetonowe lub płyty gipsowo-kartonowe (g-k)
- profile (długie główne, prowadzone w odstępie 120 cm, pośrednie o długości 120 cm i uzupełniające o długości 60 cm)
- wieszaki
- wkręty
- łączniki poprzeczne
- kołki rozporowe
- masa szpachlowa
- preparat gruntujący
- siatka spoinowa
- siatka zbrojąca
- wełna mineralna (jeżeli zamierzamy również wykonać ocieplanie sufitu)
- niwelator laserowy lub poziomnica
- młotowiertarka (gdy trzeba będzie wiercić w betonie)
- szlifierka kątowa lub nożyce do blachy, które nie niszczą powłoki ochronnej w miejscu cięcia (przegrzanie)
- wkrętarka lub wiertarkowkrętarka
- zwijana miarka
- nożyk
- młotek
- szpachelki
- komplet wkrętaków i wierteł
- ołówek
Następnie zgodnie z wyznaczonymi wcześniej liniami na ścianach mocujemy profile przyścienne. Montaż profili łączeniowych wykonujemy za pomocą kołków, które należy przykręcać co około 60 centymetrów.
Kolejnym krokiem jest wyznaczenie miejsc, w których zamontujemy profile główne oraz wieszaki. W tym celu wyznaczamy sobie na suficie linię dla profili głównych. Na niej z kolei wyznaczamy punkty do montażu wieszaków, które podobnie jak kołki, znajdują się najczęściej w odległości około 60 centymetrów od siebie. Należy przy tym pamiętać, że ich montaż powinien być zawsze zgodny z kierunkiem padania światła w pomieszczeniu.
Rozpoczynamy następnie montaż profili głównych. Przymocowujemy wcześniej do stropu kołki oraz wieszaki, na których podwiesimy całą konstrukcję sufitu. Ich zadaniem będzie utrzymanie ciężaru całego sufitu podwieszanego, dlatego bardzo ważne jest, żeby ten etap pracy wykonać bardzo starannie. Następnie końce profili głównych opieramy na wierzchu zamontowanych wcześniej profili przyściennych i za pomocą specjalnych stalowych prętów mocujących instalujemy je na zamontowanych wcześniej wieszakach.
fot. Kajtman
Kolejną czynnością jest zainstalowanie profili nośnych. Ich zakończenia wsuwamy do środka profili przyściennych. Następnie przykręcamy je do profili głównych. Należy przy tym pamiętać, żeby profile nośne zostały dokładnie wypoziomowane i wtedy możemy je ze sobą połączyć.
Na koniec pozostaje nam montaż płyt sufitowych. Tą czynność należy rozpocząć od przycięcia jednej z płyt w taki sposób, by była ona o 50 centymetrów krótsza. Umieszczamy ją w jednym z rogów. Następne płyty sufitowe przesuwamy o 50 cm, pamiętając cały czas o prawidłowym kierunku ich układania. Przy ścianach oraz w miejscach narożnych układamy odpowiednio docięte wcześniej płyty. Teraz za pomocą wkrętów wszystkie przykręcamy do profili.
Ostatnim etapem, który kończy montaż sufitu podwieszanego wykonanego z płyt g-k, jest szpachlowanie spoin pomiędzy nimi za pomocą masy szpachlowej. Kiedy wyschnie, możemy rozpocząć malowanie naszego podwieszanego sufitu.
fot. Kajtman
Montaż oświetlenia
W sufitach podwieszanych najczęściej instalujemy także oświetlenie. Dlatego jeszcze na etapie wykonywania projektu powinniśmy zdecydować o jego rodzaju, rozmieszczeniu i doprowadzeniu wszystkich przewodów elektrycznych. Jest to szczególnie ważne, w przypadku kiedy nasz sufit podwieszany montujemy z wykorzystaniem płyt g-k, które po zamontowaniu uniemożliwiają modyfikację oświetlenia bez częściowego przynajmniej rozebrania pokrycia. Takich problemów nie ma w przypadku sufitów wykonanych z kasetonów – poszczególne pola łatwo jest wyjąć, uzyskując wygodny dostęp do przestrzeni podstropowej.
Jeżeli planujemy montaż np. ciężkich żyrandoli, powinniśmy wykorzystać uchwyty osadzone bezpośrednio w stropie oraz np. tuleje rozprężne i pręty gwintowane, które wychodzą poza pokrycie sufitowe.
Popularne i najczęściej montowane reflektorki punktowe możemy wpuścić bezpośrednio w pokrycie, ale wcześniej warto wyprowadzić przewody elektryczne w płycie g-k. Pamiętajmy też, żeby w przypadku kasetonów wykonanych z miękkich materiałów, usztywnić miejsce osadzenia reflektorka.