Największy Supersam w Warszawie zostanie zlikwidowany

Orzech

Z handlowej mapy Warszawy znika kolejny znany od wielu lat obiekt handlowy – największy Supersam przy ulicy Puławskiej 2, na Mokotowie. Jak poinformował zarząd Supersamu, przyczyną zaprzestania działalności tego sklepu jest "zmiana sytuacji gospodarczej" oraz preferencji i nastrojów konsumenckich, obserwowane na przestrzeni ostatnich kilku lat.

Wszystkie te zjawiska doprowadziły do trudnej sytuacji ekonomicznej placówki, a w konsekwencji do jej likwidacji. Supersam zostanie zamknięty z dniem 31 grudnia 2022 roku.

– Supersam, jako supermarket oferujący klientom niezwykle szeroką gamę produktów polskich i zagranicznych, najwyższej jakości (w tym delikatesowych i z mięsa z własnego odbioru) od lat mierzył się z ogromnymi kosztami utrzymania, w szczególności specjalistycznych urządzeń i sprzętu – informuje zarząd Supersamu w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Właściciel Supersamu podkreśla też, że doszło do istotnej zmiany preferencji konsumentów i ukierunkowania ich na zakupy w tańszych sklepach sieciowych, dyskontach, a także w internecie, co niekorzystnie wpłynęło na działalność Supersamu. Jak zapewnia spółka w komunikacie, Supersam będzie poszukiwał innej formuły, w której ta znana na rynku od wielu lat marka będzie mogła się dalej rozwijać.

Supersam zaprasza do pozostałych istniejących warszawskich obiektów handlowych przy ul. Powstańców Śląskich 89, ul. Huculskiej 5 oraz Al. KEN 48 oraz nowych sklepów, które zamierza otworzyć.

Historia

6 czerwca 1962 roku Warszawa wzbogaciła swój pejzaż o największą i najnowocześniejszą wówczas placówkę handlową – pierwszy w Polsce samoobsługowy sklep SUPERSAM. Uroczystemu otwarciu towarzyszyło ogromne zainteresowanie mieszkańców Warszawy oraz mediów. W tym czasie "Życie Warszawy" pisało: "w Supersamie będzie można kupić dosłownie wszystko i na codzienny obiad i na wytworne przyjęcie".

Supersam stanowił absolutną nowość w polskim handlu, w sposobie i możliwościach dokonywania zakupów. Dodatkowo oryginalna i ciekawa architektura budynku projektu J. Hryniewieckiego oraz E. i M. Krasińskich sprawiła, że z miejsca zdobył ogromną popularność wśród warszawiaków. Stał się obowiązkowym miejscem zwiedzania i dokonywania zakupów dla wycieczek przyjeżdżających do Warszawy.

Supersam od zawsze słynął z bardzo dobrego zaopatrzenia, szerokiego asortymentu towarowego i sprawnej obsługi. W latach osiemdziesiątych Supersam uruchomił własną wymianę zagraniczną i sprowadzał całymi wagonami atrakcyjne towary.

Początek XXI wieku to dla Supersamu początek dramatu. Budynek, który miał stać 10 lat po czterdziestu czterech latach działalności, mimo nieustannych remontów i modernizacji, nie nadawał się do dalszej eksploatacji. Ekspertyza wykonana przez specjalistów z Politechniki Warszawskiej nie zostawiła żadnych złudzeń. Budynek nadawał się tylko do rozbiórki.

Przełomowym momentem w historii Supersamu był powrót na Plac Unii (Puławska 2) – 12 października 2013 roku. Teraz niestety obiekt ten zostanie zamknięty.

W artykule wykorzystano materiały Supersam Warszawa.