[Warszawa] Jesienią otworzą Plac Unii

Artivia

Z końcem grudnia 2012 roku na 90-metrowej wieży kompleksu biurowo-handlowego Plac Unii w Warszawie zawieszono wiechę. Otwarcie wielofunkcyjnego obiektu wznoszonego przez Librecht&wooD wspólnie z BBI Development nastąpi jesienią tego roku. 


Osiągnięcie stanu surowego inwestycji, powstającej w miejscu rozebranego w 2006 roku samoobsługowego sklepu spożywczego Supersam (dach budynku groził zawaleniem), zajęło niespełna dwa lata.

 

- Na postęp prac, które zaczynaliśmy od skomplikowanych robót gruntowych, w głównej mierze wpłynęło wykorzystanie bardzo nowoczesnych rozwiązań, jak i zaangażowanie w prace budowlane momentami nawet 800 osób – podkreśla Tomasz Szopa, kierownik budowy z firmy Warbud, głównego wykonawcy obiektu.

 

Średnio w ciągu tygodnia powstawało jedno piętro kompleksu składającego się z trzech budynków o łącznej powierzchni komercyjnej wynoszącej 56 800 m kw. Najwyższy obiekt o wysokości 90 m – budynek A – ma ponad 24 000 m kw. powierzchni zamkniętych na 21 piętrach. Po obu stronach wieżowca zlokalizowane są dwa sześciokondygnacyjne budynki – B i C. Całość połączy szklany dach usytuowany 30 m nad ziemią. W kompleksie znajdzie się ponad 41 000 m kw. powierzchni biurowych o standardzie A+ oraz galeria handlowa zajmująca ponad 15 500 m kw. Natomiast na trzech kondygnacjach podziemnych powstanie parking. Ponadto inwestycja przewiduje budowę infrastruktury rowerowej.

 

Obecnie w budynku A funkcjonuje ogrzewanie. Kolejne prace, które wykona firma Warbud dotyczą m.in. wykończenia elewacji zewnętrznej wieżowca oraz jego oszklenie w systemie fasadowym. Elewacja zewnętrzna budynku B i C jest sukcesywnie odsłaniana.

 

Cały kompleks ma zostać oddany do użytku jesienią tego roku. W części biurowej swoje siedziby uruchomi m.in. Grupa ING i Dalkia Polska. Natomiast do dyspozycji klientów Galerii Miejskiej będą sklepy takich marek, jak ZARA, W. Kruk, Cubus, Deni Cler czy Massimo Dutti. Na zakupy spożywcze będzie można wybrać się do powracających delikatesów Supersam, które przez lata stanowiły nierozerwalną część krajobrazu Placu Unii Lubelskiej.

 

Cały kompleks u zbiegu Śródmieścia i Mokotowa został wyróżniony prestiżowym certyfikatem BREEAM  z oceną „bardzo dobry” potwierdzającym wykonanie projektu zgodnie z najwyższymi międzynarodowymi standardami budownictwa w zakresie ekologii.